Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzelce Krajeńskie: Remont przy murach? To będzie murowany sukces. Zobaczcie zdjęcia z robót [GALERIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Ścieżki przy strzeleckich murach obronnych przechodzą wielką przemianę.
Ścieżki przy strzeleckich murach obronnych przechodzą wielką przemianę. Tomasz Rusek
Słynne strzeleckie mury obronne w końcu będzie można podziwiać z wygodnych ścieżek. Budowa pierwszej już trwa. Fachowcy przykładają się do roboty. Jednak wiele zależy także od... mieszkańców.

Mury to jeden ze znaków rozpoznawczych Strzelec. Nawet gdy się patrzy na mapę miasta z lotu ptaka to widać, że właśnie one wyznaczają charakterystyczny kształt centrum. Tylko że do tej pory spacer wzdłuż budowli narażał zwiedzającego na ubłocenie butów. Jednak w końcu udało się wysupłać pieniądze na budowę wygodnych i ładnych ścieżek.
- Bardzo dobrze. Mury trzeba eksponować, chwalić się nimi, ale trzeba jakoś do nich dojść. Ładna ścieżka na pewno będzie wykorzystywana także przez miejscowych - mówili wczoraj strzelczanie spotkani koło Galerii Rycerskiej.

A na dokładkę ławki i nowoczesny monitoring

Powstaną - na razie - dwa odcinki spacerowe. Pierwszy już nabiera kształtu. Rozkopany jest fragment wzdłuż ul. Fortecznej - Północnej. Roboty wykonuje m.in. pan Czesław. Oprócz niego i jego kolegów pracuje ciężki sprzęt. Z jego pomocą wykonywane jest korytowanie, czyli po prostu biegnący wzdłuż murów wykop. Widać pierwsze krawężniki, można już wyobrazić sobie zarys ścieżki.
Jak będzie wyglądała? Burmistrz Mateusz Feder wyjaśnia obrazowo: od muru będzie pół metra terenu zielonego, następnie trzy metry kostki kamiennej i jeszcze na dokładkę metrowy chodnik z kamiennych płyt. W sumie odcinek przy Fortecznej - Północnej ma mierzyć 480 metrów długości i będzie kosztował 358 tys. zł.

Drugi ciąg pieszy - wzdłuż Fortecznej - Południowej - to niecałe 300 metrów za 363 tys. zł.
Dodatkowo przy ścieżkach pojawia się ławki, nowe oświetlenie, a porządku ma pilnować monitoring.
Na oficjalnym facebookowym profilu mieszkańcy chwalą inwestycję. „(...) W końcu mury obronne dostaną zasłużony blask, będzie się tam miło spacerować, a na dodatek przyciągnie to turystów” - pisze Grzegorz. „Serce rośnie patrząc na pozytywne zmiany” - komentuje Grażyna. „Ależ się cieszę, nareszcie, brawo” - dodaje jeszcze Bogusia.

Nie każdy będzie mógł wjechać tu samochodem

Tylko co z przejazdem? Nie jest tajemnicą, że ubite i byle jakie ścieżki przy murach dla wielu mieszkańców są wygodnym skrótem albo jedynym dojazdem do posesji. Co będzie po kompleksowym remoncie gdy pojawi się tu kostka i płytki chodnikowe? - Ruch samochodowy będzie na traktach dopuszczony, jednak tylko właśnie dla właścicieli garaży albo posesji. Nikt inny nie będzie mógł wjechać - usłyszeliśmy w strzeleckim urzędzie.
Jest jeszcze jedna sprawa. Zabytkowe mury to jedno, odnowione ścieżki to drugie, a... płoty, płotki, ogrodzenia i zapuszczone garaże tuż obok to trzecie. Dlatego urząd podkreśla, że estetyzacja okolic murów zależy również od mieszkańców. - Jesteśmy po spotkaniach ze wspólnotami. Dogadujemy się, by wspólnie tynkować garaże, montować ładne płoty, zrobić nasadzenia - zapewnia burmistrz Feder.
Ścieżkami mamy przejść jeszcze w tym roku, w wakacje.

To o murach każdy musi wiedzieć

"Do dnia dzisiejszego zachował się pierścień murów obronnych o długości 1640 metrów i zróżnicowanej wysokości, liczących od 3 do 8.5 metra. Zachowała się również Brama Młyńska, Baszta Więzienna oraz w paśmie murów trzydzieści sześć czworobocznych, półotwartych baszt łupinowych.
Po II wojnie światowej rozebrano ryglowe budynki mieszkalne i gospodarcze przylegające bezpośrednio do murów. Dokonano również korekty przebiegu szlaku komunikacyjnego przechodzącego przez miasto wraz z wyburzeniem fragmentów muru po stronie wschodniej. Wobec złego stanu technicznego, w kilku etapach przeprowadzono remont murów. Prace ostatecznie ukończono w 1980 roku. Natomiast w 2007 roku wymieniono pokrycie dachowe na Bramie Młyńskiej.
W ostatnim czasie wykonano specjalistyczną dokumentację stawiającą sobie za cel przywrócenie dawnego blasku średniowiecznym fortyfikacjom Strzelec Krajeńskich. Została ona poprzedzona wykonaniem ekspertyzy stanu technicznego, badań architektonicznych i badaniem zaprawy. W ramach projektu planuje się zabezpieczenie i odpowiednie wyeksponowanie murów wraz z basztami oraz dokonanie w oparciu o badania rekonstrukcji jednej z baszt łupinowych" - czytamy na stronie www.lwkz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska