MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strzelcy Gwardii Zielona Góra dostarczyli dużych emocji. Zdobyli osiem medali mistrzostw Polski

Cezary Konarski
Złote medalistki mistrzostw Polski: Karolina Pawlak, Sylwia Bogacka o Natalia Kochańska.
Złote medalistki mistrzostw Polski: Karolina Pawlak, Sylwia Bogacka o Natalia Kochańska. Gwardia Zielona Góra
Osiem medali mistrzostw Polski seniorów zdobyli we Wrocławiu strzelcy Gwardii Zielona Góra, co jest wyrównaniem ubiegłorocznego osiągnięcia.

To były rekordowe, najważniejsze w roku mistrzostwa Polski w strzelaniach kulowych i pneumatycznych z karabinu i pistoletu. Na obiektach Śląska Wrocław rywalizowało niemal 400 zawodników. Spośród reprezentantów zielonogórskiej Gwardii bardzo wysoką formę w zawodach pokazali szczególnie pistoleciarze. Wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki zdobyli dwa złote i trzy srebrne medale. Najlepszy w ekipie gwardzistów był Grzegorz Długosz.

- Indywidualnie, w konkurencji pistoletu pneumatycznego, po pasjonującym i wyrównanym pojedynku z Szymonem Wojtyną ze Śląska Wrocław, musiał uznać wyższość konkurenta i zadowolić się srebrnym medalem – relacjonował Jerzy Zarzycki. - W kolejnym dniu zawodów Grzegorz Długosz z Mają Jarosińską postarali się o niespodziankę w konkurencji mix. Po ciężkich eliminacjach zakwalifikowali się do pojedynku o złoty medal. Ich przeciwnikami byli bardzo doświadczeni zawodnicy Floty Gdynia, małżeństwo Joanna i Tomasz Wawrzonowscy. W finale obie pary oddają po jednym strzale i duet, który uzyskuje wyższy wynik zdobywa dwa punkty. Ekipa, która zdobędzie 16 punktów wygrywa. Rywalizacja była bardzo wyrównana, pary na przemian wygrywały kolejne pojedynki. Z czasem gwardziści zaczęli uzyskiwać przewagę i doprowadzili do stanu 14:10. Flota jednak odrobiła straty, dlatego o wyniku rywalizacji decydowały ostatnie strzały. Maja i Grzegorz sprężyli się i oboje strzelili „10”, a gdynianie „10” i „9”, dlatego złoto pojechało do Zielonej Góry.

Po złoty medal sięgnął też Patryk Sakowski, który w pistolecie szybkostrzelnym po eliminacjach zajmował drugie miejsce, następnie wygrał swój półfinał, a w finale okazał się najlepszy, uzyskał 30 trafień, o jedno pokonał faworyta Oskara Miliwka z Zawiszy Bydgoszcz.

- Bardzo dobrze w tej konkurencji strzelali też pozostali gwardziści – mówił Jerzy Zarzycki. - Jakub Rosa zajął piąte miejsce, a junior Mariusz Bartczak-Gepart był siódmy. Cała trójka zdobyła srebrny medal drużynowy, przegrywając złoto z Flotą Gdynia ledwie jednym punktem. Bardzo dobrze zaprezentowały się również nasze młode „pistoleciarki", które wystrzelały srebrny medal drużynowy w pistolecie pneumatycznym, startując w składzie Barbara Macur, Maja Jarosińska i Martyna Nowak.

Bardzo dobrze spisały się również zielonogórskie specjalistki od strzelania z karabinu – drużynowo zdobyły dwa złote medale.

- Najpierw wygrały rywalizację w karabinie pneumatycznym, startując w składzie Natalia Kochańska, Sylwia Bogacka i Dominika Skarupska, a w kolejnym dniu zwyciężyły w karabinie dowolnym, w trzech postawach. Tu Karolina Pawlak zmieniła w składzie Dominikę Skorupską – powiedział Jerzy Zarzycki. - Trenerem wiodącym w strzelaniach karabinowych jest Ewa Matuszkiewicz i to ona dokonuje wszelkich zmian. W strzelaniach indywidualnych, świetnie w eliminacjach karabinu pneumatycznego strzelała Natalia Kochańska, która poprawiła rekord życiowy i co ważniejsze o 0,1 punktu poprawiła rekord Polski (633,8 pkt). Do finału tej konkurencji awansowała również Karolina Pawlak. W finale naszym zawodniczkom zabrakło jednak trochę szczęścia i ostatecznie uplasowały się na czwartym i piątym miejscu. Jedyny brązowy medal gwardziści wystrzelali w karabinie pneumatycznym mix, startując w składzie Natalia Kochańska i Valery Maximov.

O kolejne medale mistrzostw Polski zielonogórzanie powalczą w dniach 7–9 października na własnych strzelnicach. Do rywalizacji staną młodzicy.

Najlepsze wyniki strzelców Gwardii Zielona Góra:

  • Karabin pneumatyczny mix: 3. Natalia Kochańska i Valery Maximov (finał 16:6 z Zawiszą Bydgoszcz);
  • Karabin pneumatyczny 60 strzałów: 4. Karolina Pawlak (elim. 623,2 finał 256,7), 5. Natalia Kochańska (elim. 633,8 – rekord Polski, finał 206,1), 15. Sylwia Bogacka (619,2), 20. Dominika Skarupska (617);
  • Karabin dowolny 3x20: 9. Sylwia Bogacka (581), 15. Natalia Kochańska (577), 18. Dominika Skarupska (573), 25. Karolina Pawlak (566);
  • Pistolet szybkostrzelny 2x30: 1. Patryk Sakowski (576, finał 30 trafień), 5. Jakub Rosa (559, finał 14 trafień), 8. Mariusz Bartczak-Gepart (556, finał 9 trafień), 11. Hubert Kaczmarek (546);
  • Pistolet pneumatyczny mix: 1. Maja Jarosińska i Grzegorz Długosz (571, finał 16:14 z Flotą Gdynia), 8. Barbara Macur i Maciej Korcz (558);
  • Pistolet pneumatyczny 60 - mężczyźni: 2. Grzegorz Długosz (elim. 573, finał 250,1), 13. Jakub Rosa (566);
  • Pistolet pneumatyczny 60 – kobiety: 7. Barbara Macur (elim. 562, finał 144,3), 10. Maja Jarosińska (560), 20. Martyna Nowak (553).

Gala Sportu Lubuskiego 2022. Anna Puławska królową lubuskieg...

WIDEO: Jerzy Zarzycki, najpopularniejszym trenerem w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska