Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Akademii Wojsk Lądowych na poligonie w Żaganiu! To będzie ich stała baza treningowa!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Podchorążowie z Wrocławia ćwiczą na żagańskim poligonie
Podchorążowie z Wrocławia ćwiczą na żagańskim poligonie Małgorzata Trzcionkowska
Do końca marca 2023 na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie trwają ćwiczenia praktyczne podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zaliczenia zajęć na poligonie zdobywa 250 studentów, którzy korzystają nie tylko z obiektów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, ale także ze sprzętu praktycznie wszystkich rodzajów wojsk w kraju. Żagańsko-świętoszowskie poligony będą stałą bazą ćwiczebną Akademii Wojsk Lądowych. W sumie w zajęciach poligonowych bierze udział ponad 400 osób.

Studenci śpią w obozowisku wagonowym na Karlikach, gdzie warunki są iście polowe, jednak podchorążowie podkreślają, że im to zupełnie nie przeszkadza, bo, jak mówią, bywało, że mieszkali w namiotach. Wagony są więc podczas ćwiczeń wręcz luksusem.
Podpułkownik Artur Zielichowski z AWL zaznacza, że ćwiczenia podchorążych na naszych poligonach będą stałym elementem dydaktycznym, ponieważ wrocławska uczelnia nie dysponuje tak dobrym, specjalistycznym zapleczem. - Wokół nas są osiedla mieszkaniowe - powiedział nam. - Tutaj są odpowiednie warunki do prowadzenia zajęć praktycznych.
Kolejne ćwiczenia AWL odbędą się już w czerwcu.

Instytut wojskowy w dawnym sztabie Czarnej Dywizji w Żaganiu

W środę 29 marca 2023 podchorążowie wraz z instruktorami trenowali na strzelnicy piechoty na żagańskich Karlikach, a już od października 2023 uczelnia wojskowa na stałe wprowadzi się do dawnego sztabu Czarnej Dywizji, przy ul. Traugutta w Żaganiu. Powstaje tam Instytut Rodzajów Wojsk Wydziału Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki z siedzibą w Żaganiu.

W Instytucie prowadzone będą szkolenia podstawowe dla wszystkich grup osobowych oraz szkolenia rotacyjne podchorążych pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego rocznika. Ponadto, w Żaganiu w całości realizowane będzie szkolenie w ramach Kursów Oficerskich i Kursów Przeszkalania Kadr Rezerwy, a także czasowo Legii Akademickiej i żołnierzy TSW (kursy oficerskie). To oznacza, że w Żaganiu będzie stale mieszkać ok. 200-300 studentów i kursantów, co z pewnością wpłynie na ożywienie miasta. Będą nie tylko ćwiczyć na poligonach, ale również kupować w miejscowych sklepach, korzystać z restauracji, fryzjera, itp., a także uczestniczyć w życiu Żagania.

Uczelnia wojskowa zaprasza przyszłych podchorążych

- W marcu rozpoczęliśmy rekrutację na studia wojskowe - zachęca kapitan Roksana Borowska z AWL. - Warto zaznaczyć, że oferujemy bezpłatną naukę, zakwaterowanie i wyżywienie, zaś studenci pierwszego roku otrzymują najniższe wojskowe uposażenie, które z każdym rokiem wzrasta. Student drugiego roku staje się automatycznie żołnierzem zawodowym.
W roku akademickim 2023/2024 w Akademii Wojsk Lądowych dla kandydatów na żołnierzy zawodowych czeka 596 miejsc na 4 kierunkach:

  • Dowodzenie 460
  • Inżynieria bezpieczeństwa 90
  • Logistyka 31
  • Informatyka 15

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska