Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci już sięgnęli gwiazd, a będzie największy publiczny teleskop na świecie [ZDJĘCIA]

Redakcja
Międzynarodowy projekt astronomiczny - Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet w Madrycie, firma Uroborus SL - staże studentów i konferencja na UZ
Międzynarodowy projekt astronomiczny - Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet w Madrycie, firma Uroborus SL - staże studentów i konferencja na UZ Karol Westphal, Leszek Kalinowski
Są już pierwsze efekty współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego, uczelni w Madrycie i prywatnej firmy astronomicznej na Teneryfie. W ramach projektu studenci UZ wyjeżdżają na staże, naukowcy będą prowadzić wspólne badania. Powstaną największe na świecie publiczne teleskopy.

Kamil Haładyn z III roku astronomii komputerowej i Mateusz Marcinkowski z IV roku informatyki, odbyli dwumiesięczny staż w obserwatorium astronomicznym Boca Tauce, gdzie są najlepsze w Europie warunki do obserwacji astronomicznych.

- Nauczyliśmy się wiele rzeczy m.in. robienia zdjęć astronomicznych, obsługi teleskopu, ale także tego, że astronomia nie jest tylko nauką ścisłą, ale też humanistyczną, pierwiastek ludzki też się w niej znajduje. Musimy z tą nauką otworzyć się, pokazać jej piękno – podkreśla Kamil Haładyn.

Międzynarodowy projekt zakłada kolejne wyjazdy żaków z Zielonej Góry, wspólne badania naukowe kadry uniwersytetów, a także budowę największego na świecie publicznego teleskopu astronomicznego oraz dwóch ośrodków - na Teneryfie i nad polskim morzem, w Sztutowie.

Chodzi o stworzenie nowoczesnej i profesjonalnej bazy obserwacyjnej mającej na celu promocje wiedzy i edukacji w zakresie jednej z najszybciej i najszerzej rozwijających się dziedzin, jaką jest astronomia, jak również przeprowadzenie serii działań edukacyjno-badawczych zaadresowanych do różnych segmentów populacji w obrębie krajów partnerskich jak również całego świata

Jak podkreśla Aleksandra Błaszczyk z Uroborus SL, projekt bazuje na turystyce. To pierwszy tego typu projekt.

Prof. Andrzej Maciejewski, dyrektor Instytutu Astronomii UZ, dodaje, że przedsięwzięcie nie ogranicza się tylko do astronomii. Inne wydziały UZ także wezmą aktywny udział w projekcie.

Zobacz też: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej (19.10.2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska