Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Studenci sprzątają groby nieznanych

Anna Białęcka
Wśród grobów, którymi zajęli się studenci na cmentarzu przy ul. Legnickiej były te żołnierzy nieznanych. Nie mieli z nimi wiele pracy, gdyż widać, że są one pod dobrą opieką.
Wśród grobów, którymi zajęli się studenci na cmentarzu przy ul. Legnickiej były te żołnierzy nieznanych. Nie mieli z nimi wiele pracy, gdyż widać, że są one pod dobrą opieką. Anna Białęcka
Studenci porządkują groby osób nieznanych. - Szacunek i pamięć należy się każdemu człowiekowi - zapewnia studentka PWSZ Oksana Kucharewicz-Klachs.

Pomysł zrodził się w tym roku w instytucie humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. - Był wynikiem naszych obserwacji a także spostrzeżeń studentów - mówi dyr. instytutu Sławomira Lisewska, którą wraz ze studentami spotkaliśmy na cmentarzu przy ul. Lenickiej. - W naszej ocenie na głogowskich cmentarzach jest wiele grobów zapomnianych, o które nikt nie dba. W najgorszym stanie są groby osób NN.

Wykładowcy zaproponowali zorganizowanie akcji porządkowania takich miejsc. - Zwróciliśmy się do studentów pierwszego roku pedagogiki - dodaje dyr. Lisewska. - Propozycja została przyjęta z aprobatą przez wszystkich.

Studenci stawili się pierwszego dnia akcji niemal w komplecie. Na początek zajęli się grobami osób nieznanych na cmentarzach w Krzepowie i Brzostowie. Tu uporządkowali kilkanaście miejsc. - Groby wyszukiwaliśmy przez internetową wyszukiwarkę - mówi wykładowczyni Aleksandra Matusiak, która także wspiera akcję instytutu. - Niestety, nie jest ona na tyle doskonała, by wskazać wszystkie, zwłaszcza te osób nieznanych.

Jednak udało się znaleźć groby, zazwyczaj osoby, których nie udało się rozpoznać, chowane są na skraju cmentarzy, pod płotem. A miejsca ich wiecznego spoczynku nie zawsze są takie jak być powinny.

- W naszej tradycji jest opieka nad miejscami pochówku naszych bliskich i w mojej rodzinie jest to kultywowane - mówi studentka Oksana Kucharewicz-Klachs. - Choć widzę, że ta tradycja zanika w wielu domach. Coraz mniej młodych ludzi odwiedza cmentarze, nawet w Dniu Zmarłych. Szacunek i pamięć należy się każdemu człowiekowi, także po śmierci, dlatego nasza opieka nad grobami osób nieznanych to dobry pomysł i chętnie w tym uczestniczę.

Kiedy kilka dni temu studenci porządkowali groby na cmentarzu w Brzostowie, ich pracą zainteresowało się wielu ludzi. - Właściciel jednego z pawilonów pochwalił nasz pomysł i ofiarował znicze, które później zapaliliśmy na uporządkowanych grobach - powiedziała A. Matusiak.

Sławomira Lisewska, dyr. instytutu w PWZS: - Chcemy, by akcja porządkowania grobów była prowadzona przez cały rok. Cieszy nas bardzo zaangażowanie studentów. Wszyscy chętnie każdego dnia stawiali się na wyznaczonych cmentarzach.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska