Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego stworzyli gry terenowe, byśmy w ciekawy sposób poznawali Zieloną Górę i okolicę. Podejmiesz wyzwanie?

OPRAC.:
Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
W zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym na mieszkańców czekają gry terenowe.
W zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym na mieszkańców czekają gry terenowe. Jacek Katos
Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego stworzyli gry terenowe o Zielonej Górze, ale nie tylko. To świetny sposób na poznanie swojej okolicy - łączymy zabawę, ruch z możliwością dowiedzenia się czegoś więcej o swoim regionie. Teraz mieszkańcy mają okazję wziąć udział w grze i powalczyć o nagrody. Jak to zrobić?

Uniwersytet Zielonogórski informuje, że studenci kierunku turystyka i rekreacja, pod opieką dr Agnieszki Gandeckiej stworzyli gry terenowe, tzw. questy. Przez ostatnie lata udało się ich wymyślić całkiem sporo. I to nie tylko o samej Zielonej Górze, ale i innych miejscowościach Lubuskiego.

Takie gry terenowe nie tylko stają się okazją do poznania swojej okolicy, ale i szansą na świetną zabawę, aktywność fizyczną czy też integrację.

- Istotnymi cechami questu są: określona tematyka, brak oznaczenia w terenie, konieczność samodzielnego eksplorowania otoczenia przy pomocy mapy i wskazówek (najczęściej w formie wierszyków i rymowanek) oraz rozwiązywanie zagadek na trasie przejścia - informuje Uniwersytet Zielonogórski. - Zasadniczym celem jest zdobycie skarbu, najczęściej certyfikatu lub pieczęci, potwierdzającej przebycie szlaku.

Możesz poznać Sulechów, Gubin, Zieloną Górę. Wystarczy tylko wyruszyć z domu!

Najpierw studenci stworzyli grę terenową o Sulechowie. Następnie, trzy lata temu udało się przygotować przy współpracy z zielonogórską informacją turystyczną grę terenową pod hasłem: „Polowanie na zielonogórskie czarownice”. Quest dotyczył miejsc kojarzonych z procesami czarownic w dawnej Zielonej Górze.

Potem była jeszcze gra terenowa o średniowiecznej przeszłości Gubina.

Zaś rok temu: - Twórcy questów podjęli aż 3 wyzwania: z okazji 750-lecia Sulechowa stworzyli projekt gry miejskiej „Sulechowskie Zakątki” oraz, zaproszeni do współpracy przez zielonogórskiego radnego Pawła Wysockiego, przygotowali dwa questy dla Ogrodu Botanicznego - informuje Uniwersytet Zielonogórski. - „Sulechowskie zakątki” nie doczekały niestety publikacji i prezentacji. Natomiast prace nad „Trzema Kontynentami Ogrodu Botanicznego” oraz „Zabawami z Dendrusiem” rozpoczęto w kwietniu 2020 r., tuż po rozpoczęciu lockdownu. Mimo ogromnych trudności, w czerwcu 2021 r. obie gry terenowe zostały wdrożone w życie. Ulotki są dostępne wraz z biletem wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Już dziś możemy też zdradzić, że studenci pracują nad kolejnym projektem, tym razem dotyczącym gminy Świdnica. I będzie to pierwsza gra terenowa, którą pokonamy na... rowerach!

Weź udział w grze terenowej i powalcz o nagrody. Jak to zrobić?

Uniwersytet Zielonogórski zaprasza do wzięcia udziału w grach terenowych „Trzy Kontynenty Ogrodu Botanicznego” oraz "Polowanie na zielonogórskie czarownice" stworzonych przez studentów turystyki i rekreacji UZ. Mieszkańcy będą mogli powalczyć o nagrody.

- Aby zdobyć nagrodę, należy przesłać zrzut ekranu pokonanej trasy oraz hasło finiszujące zabawę na adres [email protected] - informuje UZ. - Spośród wszystkich zgłoszeń nagrodzimy po jednej osobie z każdej kategorii, która przebyła trasę w najkrótszym czasie i podała prawidłowe hasło!

Zabawa potrwa do 31 sierpnia bieżącego roku.

Wideo: Będą zmiany na deptaku?

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska