Studenci UZ „bronią się” bajkami i wariacjami… Koncert „Uzewnętrznienia” – efekt współpracy Instytutu Muzyki i Instytutu Sztuk Wizualnych UZ

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek

Wideo

Zobacz galerię (24 zdjęcia)
We wtorek Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze wypełniły utwory muzyczne, których plastyczne dopełnienie mieliśmy na ścianach Sali Witrażowej.

Muzyczno-plastyczną ucztę mieliśmy we wtorek, 25 czerwca 2019 r., w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Swoje kompozycje prezentowali studenci studiów magisterskich kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Usłyszeliśmy skomponowane przez Wioletę Olszewską i Jakuba Zielonkę wariacje, miniatury, impresje, bajkę…
Utwory wykonali: Paweł Markulak, Martyna Musiał, Marta Zielonka, dr Michał Kocot, Jakub Zielonka.

Gościnnie swoją „Impresję japońską” wykonał pianista Paweł Markulak, a gitarzysta Adrian Styszyński zagrał swoją „Miniaturę d-moll”.

Opiekunem artystycznym wydarzenia była dr Katarzyna Kwiecień-Długosz z Instytutu Muzyki UZ. A koncert prowadziła Kornela Szczepańska.

Tymczasem na ścianach Sali Witrażowej MZL można było oglądać prace stworzone przez studentki kierunku Sztuki Wizualne w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ: Annę Porębę, Grażynę Rymaszewską, Liwię Litecką, Angelikę Grecką, Marynę Tyletz oraz Ninę Stefaniak: „eksponowane prace stanowią wizualizację wrażeń słuchowych i emocjonalnych wywołanych kompozycją muzyczną stworzoną przez Adriana Styszyńskiego”. Jest to nawiązanie do projektu Wspólna Przestrzeń, zrealizowanego we współpracy ze studentami Instytutu Sztuk Wizualnych pod opieką dr Patrycji Wilczek-Sterny.

OPINIA: To nie bajka. Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego komponują bajki… I bajkami „się bronią”

Wtorkowe wydarzenie (25 czerwca 2019 r.) w Muzeum Ziemi Lubuskiej miało charakter muzyczno-plastyczny. Tak jak organizowane tu wieczory z cyklu Jazzujące Muzeum, na które składają się koncerty i prezentacja obrazu, tak i teraz wiszące na ścianach Sali Witrażowej prace dopełniały dźwięki, których autorami byli…

No właśnie! Dyplomanci kończący pięcioletnie studia magisterskie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. A zatem młodzi ludzie u progu kariery. O jakiej karierze myślę?

Świebodzinianka Wioleta Olszewska i Jakub Zielonka z Kościana „bronili się” przed szacownym gronem wykładowców, obecnym na sali, wariacjami, miniaturą, „Impresją japońską”, ale też muzyką skomponowaną na potrzeby… bajki. Jeśli ktoś pamięta (albo i do dziś posiada na półce) analogowe płyty ze świetnymi słuchowiskami dla dzieci, to jest razem ze mną „w domu”.
Oto Jakub Zielonka wyczarował pobudzające wyobraźnię elektroniczne „Nocne szepty wilka”, a z Wioletą Olszewską – bajkę „Muzyczna wyprawa”. Zaangażowali w przedsięwzięcie koleżanki i kolegów. I już z fragmentów słuchać, że słuchowisko udało się znakomicie. Nic, tylko… testować na najmłodszych słuchaczach.

Tu trzeba podkreślić, że od strony realizacyjnej studentami opiekował się inż. Zbigniew Adamczak, którego dziesiątki nie tylko rockmanów pamiętają z działalności w nieodżałowanym studiu nagrań Polysound w zielonogórskim RCAK-u.

Koncertowi w MZL towarzyszyła wystawa prac studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, nawiązująca do wspólnego projektu obu instytutów - Wspólna Przestrzeń (pod opieką dr Patrycji Wilczek-Sterny). Udowadniając, że dźwięki można na przykład namalować. Natomiast opiekunem artystycznym wydarzenia była dr Katarzyna Kwiecień-Długosz. To ta kompozytorka z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego w styczniu 2019 r., na wieść o śmierci Pawła Adamowicza, skomponowała poświęcone prezydentowi Gdańska Epitafium na carillon (czyli zespół kilkudziesięciu dzwonów), wykonywane w różnych zakątkach świata.
I ten właśnie utwór w piątek, 28 czerwca 2019 r. zabrzmiał na początek XXI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Wykonany zostanie też na finał tego prestiżowego wydarzenia 30 sierpnia 2019 r.
Coś mam tu jeszcze dodać? O wyniki egzaminów dyplomantów jestem spokojny. O ludzi, którzy zetkną się kiedyś z ich twórczością – również.
Uniwersytet Zielonogórski kształci artystów. Kropka!

Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie