Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci UZ działają na rzecz lokalnej społeczności, realizując swoje pasje. Nad czym obecnie pracują?

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Ci studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego mają pomysły i chęć, by zrobić coś dla innych. Marzą im się pozytywne zmiany najbliższym otoczeniu. Nie czekają jednak na innych, tylko biorą sprawy w swoje ręce. Dzięki ich projektom uczniowie szkół podstawowych mogą uczestniczyć w zajęciach z astronomii, elektroniki, programowania, modelowania oraz druku 3D. Aktywizują też dzieci z Ukrainy, pomagając im odnaleźć się w polskim rówieśniczym środowisku. A wszystko w ramach wolontariatu.

Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego realizują ogólnoeuropejskie Projekty Solidarności, których celem jest aktywizowanie młodych ludzi, uwrażliwianie ich na potrzeby lokalnej społeczności oraz wzmacnianie postaw przedsiębiorczych. To dla nich zupełnie nowe doświadczenie, jednak przecierając szlaki, mają szansę na zdobycie cennych umiejętności, które mogą okazać się bardzo cenne w dorosłym życiu.

- Bardzo się cieszę, że nasi studenci odpowiedzieli na tę propozycję - mówi Monika Politańska, kierownik Biura Karier UZ. - Trudnością i wyzwaniem w tych projektach może być to, że są kompletnie niezdefiniowane, zatem każda grupa musi sama określić działanie - co zrobi, co kupi i w jaki sposób je zrealizuje. To jest największy problem, a jednocześnie pole manewru dla kreatywności, determinacji i siły współpracy studentów - podkreśla.

Kluczem wyboru dla zielonogórskich żaków stały się ich pasje, zainteresowania oraz podjęte na UZ kierunki studiów. Niezaprzeczalnym atutem, którego nie sposób pominąć jest praca w charakterze wolontariuszy na rzecz lokalnej społeczności, czym zmieniają życie osób ze swego najbliższego otoczenia.

- Trzy projekty naszych studentów bardzo dobrze się uplasowały w całej grupie Projektów Solidarności - wyjaśnia dr hab. Barbara Literska, prof. UZ, Prorektor ds. Studenckich UZ. - Ich dodatkową wartością jest promocja uczelni. Studenci mogą liczyć na nasze pełne wsparcie w procesie ich realizacji.

Uznanie Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności i tym samym finansowanie uzyskały projekty:

  • Zajęcia praktyczne z zakresu astronomii, wiedzy o Wszechświecie oraz podstaw inżynierii kosmicznej dla młodzieży w wieku od 7 do 15 lat

W recenzji czytamy m.in.: Inicjatywa grupy projektowej, aby zarazić pasją do astronomii, wiedzy o kosmosie i inżynierii kosmicznej uczniów szkół podstawowych, jest bardzo oryginalna i potrzebna. Twórcza grupa projektowa zaplanowała dwie tury zajęć warsztatowych w szkołach, chcąc tym samym wyrównać szanse edukacyjne, ułatwić dostęp do nowoczesnej wiedzy tym, którzy mają najtrudniej.

Projekt otrzymał dotację o wartości 6 888,00 euro.

  • Praktyczne warsztaty dla młodzieży ze szkół średnich z zakresu elektroniki, programowania, modelowania oraz druku 3D

W recenzji czytamy: Bardzo zaangażowana grupa projektowa, merytoryczny coach, świetnie zaplanowane działania, to wszystko składa się na to, że projekt może odnieść sukces.

Projekt otrzymał dotację o wartości 6 888,00 EUR.

Oba projekty realizuje Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej UZ. Oparte są na kanwie doświadczeń zdobytych przez studentów podczas ich wcześniejszej pracy z uczniami szkół ponadpodstawowych. Wsparcie merytoryczne zapewnia Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych.
Dzięki zaangażowaniu studentów w nietypowych zajęciach uczestniczyli uczniowie szkoły w Belęcinie. Obecnie podobne warsztaty odbywają się w każdą środę w Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Dla młodzieży szkół średnich już od przyszłego miesiąca zaplanowano kursy na uniwersytecie.

- Prowadzimy kompleksowe zajęcia z racji tego, że w naszym kole są studenci różnych wydziałów UZ mówi - Stanisław Kozłowski, przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej UZ. - Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Korpusu Solidarności będziemy mogli zakupić dodatkowy sprzęt i zestawy dydaktyczne, paliwo, albo pizzę dla dzieciaków. W ramach tych funduszy możemy się też szkolić, by w bardziej przystępny sposób przekazywać wiedzę - podsumowuje.

  • Bajka Poczytajka

Za projekt odpowiadają studentki filologii rosyjskiej - Julia Hasiuk - Zabłocka i Marta Kędziora. Jego celem jest napisanie przez ukraińskie dzieci bajki w trzech językach: ukraińskim, rosyjskim i polskim. Ma to pomóc najmłodszym we wzajemnym poznaniu siebie i swoich polskich rówieśników, a także zaklimatyzowanie w nowych warunkach. Wszak znajomość języka i możliwość porozumienia się z innymi jest jedną z podstawowych potrzeb. Aby osiągnąć zamierzony cel studenci wychodzą z najmłodszymi w przeróżne miejsca, jak np. na spacery, do parku trampolin, kina itp., pełniąc jednocześnie funkcje tłumacza, a czasem rozjemcy dziecięcych sporów. Finalnie z tej współpracy powstanie książka. Publikacja w przyszłości ma trafić również do ukraińskich rodzin, zwłaszcza tych, które mają problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości.

- Pomysł na projekt nasunął nam się w związku z wybuchem wojny na Ukrainie i przyjazdem uchodźców do Polski - tłumaczy Julia. Wielu z nas już wcześniej włączyło się w pomoc Ukraińcom. Kiedy otrzymaliśmy zapewnienie wsparcia ze strony pani wykładowczyni, postanowiliśmy spróbować. Zależało nam bardzo by pomóc dzieciom i odciągnąć ich myśli od trudnej sytuacji w ich ojczyźnie.

W recenzji czytamy m.in. że: Projekt jest ciekawy, zasługuje na wsparcie. Ma on silny kontekst włączania dzieci uchodźczych w życie społeczności rówieśników, dbałości o ich dobrostan psychiczny i fizyczny. Projekt promuje wartości proeuropejskie.

Projekt otrzymał dotację o wartości 4 888,00 euro.

W Polsce środkami EKS zawiaduje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Zobacz też wideo: Promocje doktorskie i habilitacyjne na UZ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska