Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Student wynajmuje mieszkanie. Teraz umowa nie uchroni go przed eksmisją?

Anna Materny/AIP
mat. prasowe
Między jednym a drugim rokiem akademickim zmieniło się prawo. Teraz właściciel mieszkania może żądać od najemcy podpisania umowy z klauzulą dobrowolnego poddania się eksmisji. Ale do rynek zweryfikuje, czy wynajmujący zechcą z tego prawa korzystać czy raczej najemcy będą szukać ofert z umową opartą na dotychczasowych zasadach - a więc z eksmisją dopiero po wyroku sądu.

Okazuje się, że z roku na rok studenci mają coraz większe wymagania, co do wynajmowanych mieszkań. Jak zwykle w przypadku nieruchomości kluczowym czynnikiem jest lokalizacja (84 proc.) i cena (82 proc.). Z kolei dla 41 proc. młodych najemców ważny jest standard i stan techniczny nieruchomości.

Właściciele natomiast coraz częściej dbają o zabezpieczenie swoich interesów zwłaszcza, gdy dojdzie do dewastacji lub uciążliwy lokator odmówi wyprowadzki. Zanim podpiszemy umowę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jakie zmiany prawne zaszły na rynku wynajmu? Jak uniknąć niespodziewanych kosztów? Dlaczego warto mieć ubezpieczenie?

Wakacje na rynku nieruchomości to zwykle okres spowolnienia. Mimo to, z danych BIK wynika, że w lipcu 2017 roku popyt na kredyty hipoteczne był aż o 24 proc. wyższy niż przed rokiem. Z kolei, według raportu „Rynek mieszkaniowy w Polsce 2017” wynika, że w II kwartale 2017 roku sprzedano 17,6 tys. mieszkań. Oznacza to wzrost o 16,6 proc. do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości oraz kupowanie mieszkań „pod wynajem” stwarza nowe potrzeby również w innych obszarach, takich jak ubezpieczenia. Studenci nie zawsze pamiętają o ubezpieczeniu nieruchomości i jej wyposażenia, podobnie jak właściciele. Szkoda, bo dla obu stron polisa to korzystne rozwiązanie. Ubezpieczenie z jednej strony może chronić sprzęt elektroniczny, rower, meble studenta i inne przedmioty będące jego własnością, z drugiej zapewnia rekompensatę finansową.

Po pierwsze: pamiętaj o zmianach w umowie najmu okazjonalnego

Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie?
Dotychczas właściciel nie mógł wyrzucić kłopotliwego lokatora, który nie chciał się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania, mimo że umowa najmu została rozwiązana. Nowe przepisy rozstrzygają ten problem. Zgodnie z ustawą, najemca zobowiązany jest do dostarczenia oświadczenia w formie aktu notarialnego (załącznik do umowy najmu okazjonalnego), w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania mieszkania po rozwiązaniu umowy. Dodatkowo najemca musi wskazać (w umowie, w załączniku do niej albo oświadczeniu notarialnym) inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w razie obowiązku opróżnienia wynajmowanego lokalu.

Po drugie: przeczytaj dokładnie umowę

Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę powinniśmy ją najpierw dokładnie przeczytać – niezależnie od tego, czy jest to umowa podpisywana u notariusza, czy zawierana tylko pomiędzy właścicielem a najemcą. Jeżeli nie rozumiemy zapisów umowy, warto zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie do właściciela lub doradcy prawnego. Niezbędnymi informacjami, które również powinny się znaleźć w tego typu dokumencie, są szczegółowe dane właściciela i najemcy, długość wynajmu (na czas określony lub nieokreślony) oraz informacja związana z terminem płatności czynszu. Kolejną istotną kwestią jest kaucja, czyli kwota zabezpieczająca właściciela mieszkania, w przypadku powstania ewentualnych szkód. Jeżeli nie wpłacamy kaucji na konto bankowe, należy poprosić o poświadczenie odbioru (nawet na zwykłej kartce).

Wprowadzając się do nowego lokum, warto również udokumentować rzeczywisty stan mieszkania. Niestety, zdarza się, że nieuczciwi właściciele pobierają część kaucji np. za zabrudzone ściany, które od lat nie były odświeżane. W umowie istotnym elementem jest również okres wypowiedzenia. Najczęściej jest to miesiąc. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na to, która ze stron odpowiada za szkody i jakiego rodzaju? Najemca, zobowiązany jest do odpowiedzialności za szkody zarówno wobec właściciela jak i sąsiadów, np.: w przypadku zalania. Również właściciel nieruchomości, w zależności od zdarzenia, mimo że nie mieszka tam na stałe, może ponieść odpowiedzialność za szkody w mieniu lokatora i sąsiadów. W przypadku najemcy, straty częściowo mogą zostać pokryte z kaucji. Zdarza się jednak, że standardowo pobierana kaucja w wysokości jednomiesięcznego czynszu, jest stanowczo za niska na pokrycie strat i nie pomoże w przypadku szkód w mieniu sąsiadów.

Po trzecie: dobierz odpowiednie ubezpieczenie

Jeżeli to my, jako właściciel, wynajmujemy mieszkanie innej osobie, należy pamiętać, że dalej odpowiadamy za nieruchomość. Dlatego w momencie, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia, jakim jest np. pożar, nie ominą nas konsekwencje, zwłaszcza finansowe. A koszt wyremontowania mieszkania, w którym doszło do pożaru, może być bardzo wysoki. Żeby tego uniknąć, właściciele powinni zadbać o odpowiednie ubezpieczenie murów i elementów stałych lokalu – z polisy nieruchomości, właściciel będzie mógł liczyć na odszkodowanie.

Każdy student wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania powinien pamiętać, że właściciel ubezpiecza tylko to, co należy do niego. Zatem wszelkie przedmioty, które należą do najemcy, takie jak smartfon, laptop, sprzęt RTV, AGD, sprzęt turystyczny czy własne meble – zazwyczaj nie są objęte ochroną

.

Dlatego w przypadku ich zniszczenia (na przykład na skutek zalania) lub kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko za rzeczy należące do właściciela. Aby tego uniknąć, student tuż po wprowadzeniu się, powinien zadbać o ubezpieczenie przedmiotów we własnym zakresie. Zwłaszcza, że to raczej niewielki wydatek w stosunku do spokoju, który się nabywa. Co istotne, polisa obejmuje mienie należące zarówno do głównego najemcy wskazanego w umowie najmu, jak i osób, które z nim mieszkają.

Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, które może się przydać nie tylko z racji najmowania mieszkania, ale w wielu innych niespodziewanych sytuacjach, np. wtedy, gdy zalejemy sąsiada.

Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych, Gothaer

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Student wynajmuje mieszkanie. Teraz umowa nie uchroni go przed eksmisją? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska