Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studnia rozwiąże problem z wodą. W gminie Santok można starać się o dofinansowanie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Mieszkańcy gminy Santok mogą starać się o dofinansowanie na budowę studni głębinowej.
Mieszkańcy gminy Santok mogą starać się o dofinansowanie na budowę studni głębinowej. Gmina Santok
Studnie głębinowe to często jedyna możliwość doprowadzenia wody do budynków mieszkalnych, których nie można przyłączyć do sieci wodociągowej. Ich budowa to spore przedsięwzięcie, ale też niemały koszt, bo na taką inwestycję trzeba wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie każdego na to stać, dlatego niektóre samorządy pomagają swoim mieszkańcom i współfinansują odwierty na terenach prywatnych. Tak jest między innymi w gminie Santok.

Jest dofinansowanie, ale są też warunki

Gmina Santok wychodzi naprzeciw mieszkańcom, którzy nie mają możliwości podłączenia swoich nieruchomości do istniejącej gminnej sieci wodociągowej. Oferuje specjalne dofinansowanie kosztów budowy studni głębinowych wraz ze stacją uzdatniania wody. Taka dotacja może wynieść nawet piętnaście tysięcy złotych.

Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, których posesji nie można podłączyć do sieci wodociągowej lub takie, u których przyłączenie byłoby nieuzasadnione z przyczyn technicznych lub ekonomicznych. Skorzystają również mieszkańcy, którzy nie mają możliwości poboru wody z istniejącej, ale już wyeksploatowanej studni - mówi Agnieszka Wiśniewska z Urzędu Gminy w Santoku.

Warunkiem jest jednak posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości, odpowiednich pozwoleń oraz brak zaległości finansowych wobec gminy. W nieruchomości objętej dofinansowaniem nie może też być prowadzona działalność gospodarcza. Co ważne - gmina współfinansuje jedynie urządzenia nowe i spełniające odpowiednie normy w zakresie wiercenia studni, zakupu materiałów niezbędnych do montażu studni, zakupu pompy głębinowej i instalacji elektrycznej ze sterowaniem.

Mieszkańcy gminy chętnie korzystają

Tylko w ubiegłym roku gmina dofinansowała cztery takie inwestycje. Trzy z nich powstały w miejscowości Lipki Małe, a jedna w Czechowie.

Budowa studni wraz ze stacją uzdatniania wody, to dla mojej rodziny bardzo dobre rozwiązanie. Do tej pory wraz z rodziną zbieraliśmy deszczówkę. Wykorzystywaliśmy ją jednak tylko do celów gospodarczych. Problem był z wodą do celów spożywczych - musieliśmy ją wozić nawet kilka kilometrów. Teraz wszystko się zmieni - mówi pan Tomasz, mieszkaniec Czechowa.

Na posesji należącej do rodziny pana Tomasza niedawno zakończyła się procedura odbioru inwestycji polegającej na budowie studni wierconej i stacji uzdatniania wody.

Najpierw trzeba złożyć wniosek

Aby starać się o dotację, najpierw należy wypełnić i złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek. Trzeba do niego dołączyć również inne ważne dokumenty - to między innymi oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, oświadczenie o braku zaległości w podatkach i opłatach lokalnych oraz wymagane pozwolenia i mapę poglądową z naniesioną lokalizacją studni. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej urzędu.

Studnia głęboka na kilka metrów

Budowa studni głębinowej jest dużym przedsięwzięciem, które wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Wykonaniem tego typu instalacji zajmują się profesjonalne firmy studniarskie. Nowej studni nie można wiercić gdziekolwiek. Należy zachować odpowiednie parametry, przestrzegając przepisów prawa budowlanego, a wcześniej sprawdzić, czy możliwe będzie zachowanie odpowiedniej odległości od istniejących budynków, obiektów oraz innej infrastruktury. Do wykonania odwiertu wykorzystuje się wiertnicę oraz rurę osłonową i filtracyjną. Studnie głębinowe najczęściej kopie się na głębokość minimum ośmiu metrów. To zależy jednak od poziomu, na jakim znajduje się woda nadająca się do spożycia.

Zobacz też: Santok z lotu ptaka. Maciej Pietrowski zrobił kapitalny film, który skradnie Wasze serca!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska