Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla pielęgniarek

ts
Szczecińskie pielęgniarki mają realne możliwości wyjazdu na kontrakty do Niemiec. Rząd Niemiec dokonał bowiem pierwszego wyłomu w swoich restrykcyjnie przestrzeganym prawie pracy. Oficjalnie wyraził chęć zatrudniania większej ilości pielęgniarek z terenu Europu Środkowo-Wschodniej.

Powodem tej decyzji jest narastająca liczba Niemców w starszym wieku, wymagających opieki. Jest ich około 2 miliony, niebawem przybędzie dalsze 800 tysięcy. W Niemczech nie ma natomiast wyszkolonego personelu, który mógłby się nimi zająć. Za zatrudnieniem Polek przemawia fakt, że są one dobrze przygotowane, mają długoletnią praktykę zawodowa i pracują za mniejszą pensję niż ich niemieckie odpowiedniczki.
Trzy lata temu na kontrakt do Niemiec wyjechały ze Szczecińskiej Izby Pielęgniarek dwie grupy liczące po 20-25 osób. Pielęgniarki zatrudnione były na rok. Powróciły zadowolone zarówno z warunków w jakich przyszło im pracować jak i z warunków zakwaterowania.
- Po tym wyjeździe współpraca z niemieckimi pracodawcami została przerwana - mówi Zygmunt Sitko, wiceprzewodniczący rady Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych. - Zwrócił się do nas ponownie w tej sprawie Niemiecki Instytut Języków i Gospodarki z Greifswaldu. Gdy chcieliśmy zorientować się jakie będą warunki pracy, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
Krajowy Urząd Pracy co roku otrzymuje z Niemiec propozycje zatrudnienia pielęgniarek. Nie jest to jednak równoznaczne z zapewnieniem od razu miejsca pracy. To gest dobrej woli. Jeżeli znajdą się kandydatki, Niemcy zaczynają dla nich szukać możliwości zatrudnienia.
- Od dawna problem opieki nad starymi ludźmi poruszany jest w prasie niemieckiej. Tamtejsze gazety piszą, że jednym z rozwiązań jest zatrudnienie polskich pielęgniarek - mówi Taisa Jarosz, starszy inspektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. - Na razie nic nam jeszcze nie wiadomo, aby strona niemiecka wystąpiła do Krajowego Urzędu Pracy z propozycją zwiększenia naboru.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że do pierwszych rozmów ma dojść pod koniec tego miesiąca. Strona niemiecka jako warunek zatrudnienia stawia znajomość języka niemieckiego. Z tym nie powinno być problemów.
- Prowadziliśmy w tej sprawie rozmowy z naszymi koleżankami - mówi Zygmunt Sitko. - Wiele z nich dość dobrze zna ten język. Przed wyjazdem powinny jedynie odświeżyć jego znajomość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński