Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Subiektywny ranking osiedli w Zielonej Górze - Dolina Zielona [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski
Dolina Zielona
Dolina Zielona Mariusz Kapała / GL
To trzeci odcinek naszego cyklu, prezentującego subiektywną ocenę zielonogórskich osiedli. Za nami os. Braniborskie i Chynów. Dziś pokazujemy kolejne miejsce, czyli Dolinę Zieloną. Dzielnicę z potencjałem, która wciąż się zmienia.

Jak w przypadku dwóch pierwszych ocenionych osiedlu (Braniborskiego i Chynowa) kierujemy się sześcioma kryteriami.

Pierwsze z nich to bezpieczeństwo

Zgodnie z Krajową Mapą Zagrożeń (14 zgłoszeń) – podobnie jak na wielu innych osiedlach największym problemem jest nieodpowiednie parkowanie aut. Miejsc brakuje, więc mieszkańcy i goście parkują, gdzie popadnie. Niebezpiecznie bywa też na ulicy Sulechowskiej. Kierowcy czasem zachowują się na niej jak na rajdzie. - Mimo że są światła, trzeba mieć oczy dookoła głowy – podkreślają zielonogórzanie i pamiętają, że na tej ulicy zdarzają się przypadki potrąceń na pasach, były nawet śmiertelne…

Mieszkańcy narzekają na stan dróg osiedlowych, a w Dolinie Gęśnika, dokładnie przy ul. Źródlanej, na brak chodnika. A przecież codziennie chodzi tędy wiele dzieci do Szkoły Podstawowej nr 11 na osiedlu Zastalowskim.
Ocena: 4+

Dostępność zieleni

Jak sama nazwa wskazuje, nie brakuje w tym miejscu zieleni. Przez wiele lat nie bardzo o nią dbano. Zmieniło się wiele z momentem rewitalizacji Wagmostawu. Teraz modernizowana jest Dolina Gęśnika. Jak będzie? To się niebawem okaże. Dziś sprawa wywołuje wiele emocji, nie wszystkim prowadzone tam prace się podobają. Mają wątpliwości, czy na tym właśnie ma polegać rewitalizacja. Przed domami jednorodzinnymi lub za nimi rozciągają się ogrody. Większej dbałości wymagałyby natomiast skwery między wieżowcami. A także w okolicy wiaduktu na ul. Sulechowskiej.
Ocena: 5+

Infrastruktura

Na osiedle dojedziemy autobusami MZK nr: 1, 5, 17, 21, 30, 44. Po sąsiedzku jest dworzec kolejowy, a w niedalekiej przyszłości powstanie tu Centrum Przesiadkowe, więc położenie – pod względem komunikacji - jest znakomite. Mieszkańcy nie mają też problemu z rekreacją, bo w pobliżu znajduje się CRS, zdrowiem – bo pod bokiem mają Centrum Medyczne Aldemed, jest też kilka sklepów. Brakuje jednak przedszkola czy szkoły, ale i z tym mieszkańcy sobie radzą, bo też po sąsiedzku jest Przedszkole nr 6 przy ul. Wyspiańskiego, Szkoła Podstawowa nr 11 na os. Zastalowskim czy Zespół Edukacyjny na Chynowie.
Ocena: 4+

Kultura, rozrywka, czas wolny

Na osiedlu nie brakuje placów zabaw, spacerowych ścieżek. Po sąsiedzku znajduje się Centrum Rekreacyjno-Sportowe, w którym odbywa się wiele koncertów, imprez rekreacyjnych. W wolnym czasie można się zrelaksować na basenie, w saunie, można też skorzystać z hali tenisowej, akrobatycznej, boisk, a zimą – lodowiska. Na końcu ul. Źródlanej jest też orlik. Czasem także różne imprezy, w tym festyny, odbywają się również w kościele parafialnym pw. św. Alberta Chmielewskiego.
Magiczne miejsca jak Wagmostaw, Dolina Gęśnika powodują, że mieszkańcy nie muszą wyjeżdżać z domu, by atrakcyjnie spędzić swój wolny czas.
Ocena: 5+

Kapitał społeczny

Przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców? To był problem. Częściowo udało się go rozwiązać, bo mieszkańcy domagali się spowalniaczy. Zostały zamontowane. Teraz walczą o chodnik. Bardzo zaangażowali się także, gdy Dolina Gęśnika została ogrodzona, przez co sarny uwięzione zostały na pobliskiej skarpie. Z zaangażowaniem śledzą i uczestniczą w festynach, zebraniach, dotyczących rewitalizacji Doliny Gęśnika. Nie obawiają się występować w mediach, by wyraźnie określić swoje stanowisko w danej sprawie osiedli.
Ocena: 5

Perspektywy

Na pewno osiedle dużo zyska, gdy zakończy się rewitalizacja Doliny Gęśnika, choć pewnie nie wszystkim ta modernizacja się spodoba. Zawsze jest tak, że coś się zyskuje, coś się straci. Choćby spokój... Teren ma służyć rekreacji, ale w części też ma być niewiele zmieniony przyrodniczo. Spodziewać się można, że w okolicy powstaną nowe domki jednorodzinne. Osiedle zyska też, gdy przy rondzie ppłk. Edwarda Jaworskiego powstanie nowa szkoła i przedszkole. A ma to się stać już w przyszłym roku. Nie bez znaczenia dla osiedla są też prowadzone modernizacje w okolicy dworca PKP. Choćby przedłużenie tunelu, który skróci drogę z osiedla do centrum.
Ocena: 5

Ostateczna ocena Doliny Zielonej: 5

KOMENTARZ DO OSIEDLA

Kiedy pytam zielonogórzan w Dolinie Zielonej, jak im się tu mieszka, odpowiadają, że bardzo dobrze. I nie zamieniliby tego miejsca na żadne inne. Wymieniają wiele plusów. Bliskość terenów rekreacyjnych, w tym CRS, kortów, hali tenisowej, akrobatycznej, lekkoatletycznej. Niektórzy mówią, że gdyby mieszkali dalej, nie mogliby sobie pozwolić na tak częste wizyty na basenie (np. przed pracą). Plusem jest bliskość centrum medycznego, dworca PKP i PKS. A niebawem także do centrum przesiadkowego. Choć były i głosy, że pociągi i ich zapowiedzi też potrafią być uciążliwe. Plusem są sklepy, bo niedaleko do osiedlowych, a i do marketów też nie trzeba przecież jechać przez pół miasta, choć to już inne osiedle. Minusem jest brak szkoły i przedszkola. Przydałyby się też lepsze drogi i chodniki, bo w niektórych miejscach ich nie ma. A przecież aut przybywa, kierowcy szaleją. Spokojna Dolina Zielona przestaje być już spokojna. Część osób obawia się także, że po modernizacji Doliny Gęśnika miejsce te będzie odwiedzać jeszcze więcej osób. Za przykład podają ulicę Źródlaną. Kiedy była gruntowa, panował spokój i cisza. Asfalt spowodował, że ulica zamieniła się w tor wyścigowy. Inwestycja podzieliła mieszkańców. Jedni uważają, że dawniej było lepiej, inni, że świat idzie do przodu, zmiany są potrzebne. Podobnie jest z rewitalizacją (niektórzy unikają tego określenia) Doliny Gęśnika. I twierdzą, że wandale i tak wszystko zniszczą. Mamy jednak nadzieję, że tak się nie stanie. Wielu powątpiewało, gdy remontowany był Wagmostaw. Minęły lata i jak się okazuje, nadal jest tam pięknie. A przyznam szczerze, że sam miałem obawy. I mile się rozczarowałem, gdy teraz poszedłem sprawdzić, jak jest z tym miejscem rekreacyjnym i w ogóle z Doliną Zieloną. Poza tym wszyscy liczymy na nowoczesny monitoring, który jest obecnie montowany w śródmieściu oraz w modernizowanych miejscach zielonych. Czy rzeczywiście będzie odstraszał potencjalnych wandali? Okaże się niebawem. Wszyscy mają też nadzieję, że nowości w Dolinie Zielonej nie odstraszą zwierząt, które przecież od lat tam były. I śpiew ptaków nadal będzie budził codziennie mieszkańców.

Zobacz też: Zielona Góra. Subiektywny ranking osiedli - Chynów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska