Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sulechów: licealista nie chce gabloty o religii

(kurz)
Ta gablota wisi na korytarzu LO. Nie podoba się to jednemu z uczniów.
Ta gablota wisi na korytarzu LO. Nie podoba się to jednemu z uczniów. Mariusz Kapała
Sulechowski licealista nie chce śladów religii na korytarzu szkolnym. Uczeń LO napisał do nas list. Zastrzegł nazwisko do wiadomości redakcji.

- Od nowego roku szkolnego w liceum pojawił się nowy ksiądz - podaje uczeń. - Kilka dni po tym na korytarzu koło pokoju nauczycielskiego umieszczone zostały tablice z tzw. gazetkami szkolnymi. A w nich krzyże, ikony. Takie rzeczy w klasie - proszę bardzo. Ale nie na korytarzu publicznej szkoły. Przecież przestrzeń publiczna ma być wolna od jakichkolwiek ideologii. Komentarz księdza jest poniżej poziomu krytyki: "Jeśli mi się to nie podoba to idę dalej i nie oglądam tego". Czy to znaczy, że mogę stworzyć gazetkę ze zdjęciami pornograficznymi? Przecież jak komuś się nie spodoba to może nie oglądać...

Dyrekcja ogólniaka potwierdza, że pojawił się młody ksiądz, który na posiedzeniu rady pedagogicznej zgłosił propozycję tworzenia gazetki dla uczniów. Otrzymał zgodę.

- To aktywny katecheta, szuka dróg dojścia do młodzieży. Gazetka ma być jedną z tych dróg - wskazuje zaskoczona Beata Henrykowska, dyrektorka LO. Mówi, że ksiądz przedstawia sylwetki świętych, jako wzorce osobowe dla młodych. W aktualnej gazetce pokazany jest św. Stanisław Kostka, patron młodzieży, jest jego życiorys, obok mowa o archaniołach, Michale Archaniele, tygodniu wychowania.

- Moich uczuć ta gazetka nie obraża - deklaruje wicedyrektor Beata Leśniak. Dodaje, że w szkole są też inne gazetki, PCK, koła przyrodniczego, szkolnego klubu przedsiębiorczości, koła infromatycznego. Zapytaliśmy wobec tego dyrekcję, czy gdyby w szkole pojawiło się np. koło młodych ateistów to otrzymałoby zgodę na publikowanie gablocie na korytarzu swoich treści.

- Musiałabym się zapoznać z ich programem - odrzekła B. Henrykowskia. - Ale byłoby to do rozważenia.

Dyrekcja jest zaskoczona reakcją ucznia. Wskazuje, że większość osób jest wierzących. W LO na 320 uczniów ośmiu nie chodzi na religię. Korytarz LO zaś długi na 60 m. Komu może przeszkadzać jedna gablota o treści religijnej? Dodajemy, że w klasie, gdzie prowadzona jest nauka religii jest także podobna gablota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska