MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sulechów otworzył w poniedziałek przedszkola i żłobek. Ile dzieci do nich przyszło?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W poniedziałek, 11 maja, uruchomione zostały - z zachowaniem reżimu sanitarnego - przedszkola i żłobek w Sulechowie
W poniedziałek, 11 maja, uruchomione zostały - z zachowaniem reżimu sanitarnego - przedszkola i żłobek w Sulechowie Tomasz Rybarczyk
W Sulechowie od poniedziałku, 11 maja, otwarte zostały przedszkola i żłobek. Na tę decyzje czekało wielu rodziców, którzy nie są w stanie zapewnić im opieki, ze względu na pracę.

Ilu rodziców zdecydowało się posłać swoje dzieci do placówek oświatowych?

Jak informuje nas Tomasz Rybarczyk z urzędu miasta i gminy w Sulechowie - w poniedziałek, 11 maja, w Przedszkolu nr 5 w Sulechowie – pojawiło się 11 dzieci, w Przedszkole nr 6 "Tęczowa Szóstka" w Sulechowie – 12 dzieci, w Przedszkole nr 7 "Pod Muchomorkiem" w Sulechowie – 20 dzieci. W Dziennym Domu Pobytu Dzieci do lat 6 (żłobek) Stokrotkowo przy ul. Nowej w Sulechowie bawiło się w poniedziałek – 19 dzieci.

Swoją działalność uruchomiło również 7 oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych gminy Sulechów.
Również uchyliły swoje drzwi przedszkola niepubliczne w Sulechowie – za wyjątkiem Przedszkola GUCIO.

Otwarcie przedszkoli i żłobków. Decyzję podejmują samorządy

Przypomnijmy, rząd dał możliwość otwierania przedszkoli i żłobków. Decyzję w tej sprawie pozostawił samorządom. Nie wszystkie zdecydowały się na ten krok od razu. Zielona Góra – jak mówią władze – uchyliła drzwi do przedszkoli i żłobków od razu. Od 6 maja. Prezydent Janusz Kubicki podkreślał, że wiele osób go o to prosiło. I choć decyzja nie była łatwa, trzeba było podjąć wyzwanie.

Od poniedziałku drzwi do placówek oświatowych uchylił też m.in. Sulechów. Wiele miast jeszcze nie odważyło się zaprosić ponownie maluchów.

Otwarcie przedszkoli to jedynie uchylenie drzwi do nich

Dlaczego to uchylanie drzwi, a nie otwarcie? Bo placówki oświatowe nie działają jak przed pandemią koronairusa. Funkcjonują w bardzo ograniczonej formie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Decyzją burmistrza Wojciecha Sołtysa - Sulechów ponownie otworzył przedszkola i żłobek w poniedziałek, 11 maja. Ten czas był potrzebny na przygotowanie placówek i personelu do pracy w nadzwyczajnych warunkach, wymagających dodatkowych zabezpieczeń i ochrony.

Jak mówił gospodarz miasta i gminy - wspólnie z dyrektorami jednostek staramy się spełnić wymogi sanitarne i inne zalecenia związane z powrotem dzieci. Pośpiech w tej sytuacji nie jest wskazany i nie można pozwolić na żadne niedociągnięcia czy zlekceważenie zagrożenia.

Placówki zostały wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej dla dzieci i personelu.

Przyjmowane są dzieci rodziców, którzy muszą pracować w służbie zdrowia, służbach mundurowych, handlu

Przedszkola zapewnią opiekę nad dziećmi, ale nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne. Dalej obowiązuje nauka zdalna. Ponadto, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia, w pierwszej kolejności z przedszkola powinny korzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Możesz zapewnić dziecku opiekę? Niech zostanie w domu

Władze miasta i gminy apelują: - Szanowni Państwo, nadal można korzystać z zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka – klubu dziecięcego – przedszkola – szkoły. Dlatego uważamy, że ci, którzy mogą pozostać jeszcze z dziećmi w domach lub zapewnić im opiekę w inny sposób, nie powinni posyłać swoich pociech do przedszkoli ani żłobków. Tym bardziej że liczebność grup przedszkolnych i żłobkowych jest ograniczona. W placówkach nadzorowanych przez gminę Sulechów w jednej grupie może przebywać maksymalnie 12 dzieci, z zastrzeżeniem że każde przedszkole i oddział przedszkolny może tę liczbę zmniejszyć z uwagi na wielkość pomieszczeń.

Przedszkola i żłobek, w pierwszym etapie, będą działały od 7.00 do 16.00, a oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych w dotychczasowych godzinach pracy.

POLECAMY TEŻ

Trwają inwestycje w mieście i gminie Sulechów

W Sulechowie inwestycje idą pełną parą. Koronawirus im nie p...

Tak wyglądały matury w poprzednich latach. Podzielcie się wspomnieniami i przyślijcie swoje zdjęcia, ze swoich matur. My je opublikujemy!

Matura 2020 wyjątkowa. A jak wspominamy swoje egzaminy dojrz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska