Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

SULECHÓW. Zabytkowa wieża doczeka się odnowy? To mogłaby być świetna atrakcja miasta. Teraz obiekt niestety niszczeje... [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Wieża ciśnień w Sulechowie to jeden z charakterystycznych punktów miasta. Jaki rozciąga się z niej widok?
Wieża ciśnień w Sulechowie to jeden z charakterystycznych punktów miasta. Jaki rozciąga się z niej widok? Mariusz Kapała
Jest szansa, że władzom Sulechowa uda się wyłonić firmę, która przygotuje dokumentacją techniczną odnowy wieży ciśnień. To pierwszy krok do tego, by zabytek został odremontowany.
Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że w Twoim regionie dobrze dba się o zabytki?

- Taki ładny punkt na mapie naszego miasta, a niszczeje. Mówię o wieży ciśnień – skontaktował się z naszą redakcją pan Karol z Sulechowa. – W zeszłym roku pojawił się jej temat, ale sprawa jakoś ucichła. Możecie sprawdzić, czy sprawa upadła, czy jednak będą prowadzone w tej sprawie jakieś rozmowy?

Burmistrz Sołtys: to, co deklarowałem, nadal jest aktualne

Burmistrz Sulechowa, Wojciech Sołtys, zapewnia nas, że to, co deklarował w poprzednich miesiącach, nadal jest aktualne.
Pierwszy krok, to wyłonienie firmy, która mogłaby stworzyć odpowiednią dokumentację techniczną.

- Znaleźliśmy kilku oferentów, którzy mieszczą się w naszych kwotach przewidzianych na ten cel – mówi Wojciech Sołtys. - I chcemy, aby w tym roku ta dokumentacja została przygotowana. Będę dążył do tego, by podjąć się remontu wieży.

Rok temu burmistrz zaprosił mieszkańców do zwiedzania tego obiektu. To miał być impuls do dyskusji, co powinno zrobić się z zabytkiem. Wieża za taki została uznana jeszcze w 1976 roku! Sam obiekt powstał na początku XX wieku. Przez lata wieża służyła do wyrównywania ciśnienia wody.

Wieża ciśnień to zabytek

Niektórzy widzieliby w tym miejscu gruntowną modernizację, połączoną z oszkleniem kopuły. Pamiętać jednak należy, że jest to zabytek. Zmiany nie mogą być radykalne.

ZOBACZ TEŻ: Sulechów. W wieży ciśnień mogłoby powstać muzeum, punkt widokowy czy kawiarnia [ZDJĘCIA]

- Ona, ze względu na wskazania konserwatorskie, nie będzie mogła pełnić innej roli, niż tylko właściwie zabytkową – zauważa burmistrz Sulechowa. – Będzie to zabytek techniki. Pani konserwator nie akceptowała pomysłu przebudowy, zdjęcia głowicy wieży. Dobudowania czegoś u góry, np. wieży widokowej.

Projekt będzie polegał na zabezpieczeniu tego obiektu, pracach modernizacyjnych. Burmistrz nie wyklucza, że wieża nie będzie wykorzystywana np. do prezentacji jakichś eksponatów.

Niebawem ma być podpisana umowa na dokumentację. Potem przyjdzie czas na próbę pozyskania pieniędzy zewnętrznych. Następnie zaś remont.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska