Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sulechowski Dom Kultury świętuje jubileusz. W piątek 11 lutego odbędą się główne uroczystości

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Oprócz obiektu głównego do SDK przynależą obecnie także: odrestaurowany zamek oraz sala widowiskowa (dawny zbór).
Oprócz obiektu głównego do SDK przynależą obecnie także: odrestaurowany zamek oraz sala widowiskowa (dawny zbór). arch. SDK
W mijającym 2021 roku Sulechowski Dom Kultury im. F. Chopina obchodził swoje 70. urodziny. Z uwagi na pandemię, termin głównych uroczystości przesunięto na piątek - 11.02.2022 r. Jubileusz odbędzie się o godz. 12.00 w sali widowiskowej SDK w dawnym Zborze Kalwińskim. Poprzedzi go uroczysta msza dziękczynna o 10.30, w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Gazeta Lubuska objęła patronat nad tym wydarzeniem.

Czas na miłe podsumowania

W czasie uroczystości zostanie zaprezentowana historia SDK. Wyróżnieni będą byli i emerytowani pracownicy oraz dyrektorzy placówki, a także jej przyjaciele. Zostanie ponadto zaprezentowane nowe logo SDK. Aby w szczególny sposób upamiętnić tegoroczny jubileusz, pracownicy SDK wpadli na pomysł napisania piosenki. To niełatwe zadanie ujęcia w kilku zwrotkach, historii tej sulechowskiej instytucji kultury, powierzono Panu Lechowi Krychowskiemu - wieloletniemu dyrektorowi Lubskiego Domu Kultury oraz przyjacielowi placówki. Piosenka zostanie zaśpiewana podczas uroczystości przez autora oraz połączony „chór jubileuszowy”, w skład którego wejdą „Sulechowski Chór Cantabile” oraz dzieci z Klubu Piosenki „Blusik” działającego w SDK.

Daniel Grupa i spotkania mniej formalne

Uroczystość zwieńczy recital Daniela Grupy oraz mniej formalne „spotkanie po latach”. Powstanie placówki kulturalnej w Sulechowie datuje się na początek lat 50., kiedy to wraz z utworzeniem powiatu sulechowskiego powołano Powiatowy Dom Kultury, który znalazł siedzibę w zaadoptowanym Zborze Kalwińskim. Jednym z pierwszych kierowników został Franciszek Uściński (późniejszy kompozytor i autor słów znanej piosenki „Sulechów, najmilszy Sulechów” a także twórca obecnego hejnału sulechowskiego, odtwarzanego z wieży ratusza).

Jakie były początki

Dom Kultury był wówczas ośrodkiem skupiającym wszelką działalność artystyczną. Jedną z pierwszych form były kabarety („Rogacze”, „Latarenka”) oraz teatrzyki. W późniejszym okresie zaczęły działać i rozwinęły się różne formy muzyczne, wokalne, taneczne (dziecięce zespoły pieśni i tańca, zespoły estradowe „Groteska”, „Czuwaj” itp.). Po zakończeniu remontu sulechowskiego ratusza, w drugiej połowie lat 70. Dom Kultury zajął pomieszczenia na jego pierwszym piętrze jako filia Wojewódzkiego Domu Kultury w Zielonej Górze. Niestety, coraz bardziej uszczuplana na potrzeby Urzędu Miasta i Gminy powierzchnia użytkowa, spowodowała podjęcie przez ówczesną dyrektor - Panią Jadwigę Oberleitner - decyzji o zaadoptowaniu do potrzeb kulturalnych obecnego SDK przy alei Wielkopolskiej 3.

Bardzo bogata oferta kulturalna

W nowych pomieszczeniach znalazły swoje miejsce m.in.: nowo powstały chór mieszany „Cantabile”, dziecięcy zespół pieśni i tańca „Czarot”, zespół estradowy „Margaretki”, teatrzyk „Majaczek” oraz liczne zespoły muzyczne, wokalne, plastyczne, fotograficzne i inne. W 1991 roku, po przyłączeniu biblioteki miejskiej wraz z filiami, powstał Sulechowski Ośrodek Kultury, który z kolei, po przyłączeniu do niego, w 1995 roku Ośrodka Sportu stał się Sulechowskim Ośrodkiem Kultury i Sportu. Działał w tej strukturze aż do 2005 roku, kiedy to rozdzielono Sulechowski Ośrodek Kultury i Sportu na: Sulechowski Dom Kultury im. Fryderyka Chopina, Ośrodek Sportu i Rekreacji i Bibliotekę Publiczną Gminy Sulechów. Oprócz obiektu głównego do SDK przynależą obecnie także: odrestaurowany zamek oraz sala widowiskowa (dawny zbór).

Dobrzy liderzy

Sulechowska świątynia kultury miała w swojej historii szczęście do dobrych kierowników dyrektorów.
Kierowali nią:

  • Franciszek Uściński,
  • Paweł Nizio,
  • Florian Weiss,
  • Zdzisław Weiss,
  • Ryszard Kosteczko,
  • Fabian Jakuszyk,
  • Wiesława Kubrych,
  • Henryk Uściński – dyrektor Filii od 1.09.1975 do 31.05.1977 r.,
  • Jadwiga Oberleitner - dyrektor od 16.04.1978 do 28.02.1987 r.,
  • Henryk Brudło - dyrektor 1.09.1986-28.02.2001 r.,
  • Waldemar Matuszkiewicz dyrektor 23.04.2001 do 30.09 06.2001 r.,
  • Teresa Zawalna dyrektor od 1.11.2001 r. do 31.12.2004 r.
  • Tomasz Furtak dyrektor od 14.02.2005 do 31.12.2020 r.
  • Agnieszka Łukaszenko- Woźnica od 2021 r.

Strona internetowa SDK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska