Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sulęcińskie podwórka czeka rewitalizacja! Zmodernizowany zostanie także ośrodek kultury

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Sulęciński Ośrodek Kultury oraz kilka z podwórek w centrum miasta czekają znaczne zmiany.
Sulęciński Ośrodek Kultury oraz kilka z podwórek w centrum miasta czekają znaczne zmiany. Anna Moyseowicz/Gmina Sulęcin
Rozpoczyna się rewitalizacja kwartałów, czyli podwórek w Sulęcinie. Zmiany obejmą nowe drogi, parkingi, zieleń oraz powstanie małej infrastruktury. W dalszej perspektywie planowana jest także modernizacja Sulęcińskiego Ośrodka Kultury wraz z przyległym mu terenem.

Rewitalizacja sulęcińskich podwórek

Gmina Sulęcin ogłosiła już większość z zaplanowanych przetargów. Zadanie podzielono na pięć etapów - cztery z nich odpowiadają czterem kwartałom w centrum miasta, a piąty rewitalizacji SOK-u wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Dotychczas rozstrzygnięto przetargi na rewitalizację Sulęcińskiego Ośrodka Kultury oraz trzy kwartały, czyli po prostu podwórka w centrum miasta:

  • pomiędzy ulicami Batorego, Kościuszki i Wiejskiej,
  • pomiędzy ulicami Kościuszki, Pineckiego i Placu Czarneckiego,
  • pomiędzy ulicami Piastowską, Żeromskiego, Kościuszki i Kilińskiego.

W przetargu na modernizację Sulęcińskiego Ośrodka Kultury, wybrano ofertę za 4 mln 200 tys. złotych. - Jeszcze będziemy weryfikować dokumentację przetargową, jeśli wszystko będzie w porządku to chcielibyśmy w styczniu podpisać umowę i przekazać plac budowy - mówi Dariusz Ejchart, burmistrz Sulęcina. Z kolei pod koniec stycznia zostanie ogłoszony przetarg na rewitalizację ostatniego kwartału, czyli placu mieszczącego się przy sądzie i kościele. Rozstrzygnięcie zaplanowano na połowę lutego.

Podwórka znajdują się w centrum Sulęcina. W zakres rewitalizacji wchodzi budowa dróg wewnętrznych, chodników, parkingów, ale także placów zabaw, wiat śmietnikowych i nasadzeń zieleni. Przy blokach w centrum miasta ma stanąć również stacja diagnostyczna dla rowerów.

To poprawa wizerunkowa miasta, ale przede wszystkim bezpośrednia poprawa jakości życia mieszkańców. Te podwórka niestety były przez wiele lat zaniedbane, chcemy przywrócić im świetność - mówi Dariusz Ejchart, burmistrz Sulęcina. - Tereny te nie były rewitalizowane od dawna, a mieszkańcy korzystają z nich na co dzień. Mieliśmy spotkania ze wspólnotami, to sami zainteresowani wskazali, co możemy zrobić, by poprawić ich jakość życia - dodaje włodarz gminy.

Modernizacja Sulęcińskiego Ośrodka Kultury

Budynek, w którym mieszczą się obecnie Sulęciński Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna powstał jeszcze przed wojną.
Zaplanowano kapitalny remont, odświeżenie elewacji i zmianę pokrycia dachowego oraz zagospodarowanie terenu wokół. Zostanie powiększony hol, a przez to także biblioteka. Po lewej stronie budynku powstanie patio z dojściem do Klubu u Bulka oraz z przejściem. - Ośrodek znajduje się blisko ulicy, stąd właśnie planowany ciąg komunikacyjny po lewej stronie, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych gości. Na podwórzu posiadamy stare, jeszcze poniemieckie, garaże, które zamierzamy przerobić na pracownie - tłumaczy Jacek Filipek, dyrektor Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Według planów mają to być pracownie garncarska, krawiecka oraz multimedialna. Będą mieścić się tam też pomieszczenia gospodarcze, jak szatnie, toalety oraz garaż.
Rewitalizacja ma przywrócić stan terenu zielonego zbliżony do tego sprzed okresu II wojny światowej. Teren po starym korcie tenisowym będzie miejscem przeznaczonym na kulturalne wydarzenia plenerowe. Zostanie uzbrojony w miejsce pod scenę mobilną, która zostanie zakupiona w ramach projektu, wraz z nagłośnieniem i oświetleniem. Jednocześnie ma pełnić funkcję rekreacyjną, stanie tam mała architektura, jak ławki i parkany.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Sulęcin. Otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Sulęcin

- Liczymy na to, że dzięki planowanym pracowniom propozycja naszego ośrodka zostanie zwiększona. Pracownie zaplanowane są tak, by pełniły jednocześnie inne funkcje, np. pracownia krawiecka jednocześnie pracowni plastycznej, a multimedialna małej sali konferencyjnej - dodaje Filipek. Teren wokół ośrodka pozwoli zwiększyć ofertę imprez plenerowych.

Całość projektu wyniesie 10,5 miliona złotych, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego 8,5 miliona złotych. Prace mają zakończyć się w październiku tego roku. Ze względu na nie, wiosną oraz latem część wydarzeń zaplanowanych w ośrodku kultury odbędzie się w plenerze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska