Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Survival w okolicy Szprotawy? Ten potok jest naprawdę niesamowity

Maciej Boryna
To wymarzony szlak i dla wędrowców, i dla kajakarzy
To wymarzony szlak i dla wędrowców, i dla kajakarzy Maciej Boryna
Ta nieznana trasa obiecuje naprawdę niezwykłe przeżycia. Warto wybrać się tutaj na survivalowy spacer wzdłuż Suchego Potoku. Odkryjesz sporo niespodzianek.

Podstawy prawne stworzono już w 2019 r., kiedy Rada Miejska w Szprotawie ustanowiła Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy POTOK SUCHA, na wniosek działającego przy Burmistrzu Szprotawy społecznego Zespołu ds. Inwentaryzacji Przyrodniczej.

Potok Sucha to w zdecydowanej większości dziki, malowniczo meandrujący ciek

Wypływa w okolicy głazu narzutowego FLINS (pomnika przyrody) koło Długiego, przepływa przez obszar Europejskiej Sieci Ochrony Przyrody Natura 2000 pod wsią Borowina i wpada do rzeki Szprotawy przy wsi Sucha Dolna. Na pewnym odcinku zamienia się w potok górski o kamiennym dnie z wystającymi głazami, czym wyróżnia się na Równinie Szprotawskiej.

Czytaj również: Topograficzne zamieszanie w gminie Malomice

Lekcja przetrwania

Jego nabrzeża są przeważnie trudno dostępne, to dlatego Gmina Szprotawa planuje w konsultacji z Nadleśnictwem Szprotawa utworzenie punktu dydaktycznego wyposażonego w infrastrukturę turystyczną. Powstanie opracowanie o zespole prezentujące jego walory przyrodnicze i kulturowe, zostanie wytyczony szlak dydaktyczny oraz trasa rowerowa wraz z parkingiem turystycznym dla samochodów - wymienia Maciej Boryna z UM, który wraz z Janem Ryszawym zaprojektowali nowy zespół przyrodniczo-krajobrazowy.

Odkrytą niebywałą atrakcją potoku jest wyczynowe kajakarstwo zwałkowe, choć uzależnione od stanu wody. Na południu Gminy Szprotawa z powodzeniem rozwija się popularna Pętla Bobrowicka.

To wymarzony szlak i dla wędrowców, i dla kajakarzy

Survival w okolicy Szprotawy? Ten potok jest naprawdę niesamowity

Stąd chcemy stworzyć atrakcyjną alternatywę wykorzystującą walory północnej części naszej gminy - wyjaśnia burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. - W otoczeniu zespołu są pomniki przyrody i zabytki, jak choćby legendarny „Dąb Śniadaniowy” czy Pałac Borowina. Czynimy równoległe starania o budowę ścieżki rowerowej łączącej nas w Stypułowie z siecią nowosolską.

Czytaj również: Zobacz, jak wygląda pałac w Siecieborzycach

Razem z powiatem

Projekt zagospodarowania obszaru zostanie przedłożony do konsultacji i zaopiniowania dwóm gminnym zespołom, tj. wspomnianemu ds. Inwentaryzacji Przyrodniczej oraz ds. Rozwoju Turystyki. Te powołane przeze mnie społeczne organy znakomicie wspierają i uzupełniają pracę Urzędu Miejskiego, dzięki czemu kilka namacalnych inicjatyw udało się zrealizować bezkosztowo – zaznacza burmistrz. Współpracę zadeklarował również starosta żagański Henryk Janowicz.

WIDEO:W Szprotawie złota rybka okazała się delfinem

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska