MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenia podzieliły sołtysów, niektórzy poczuli się skrzywdzeni. Prawo będzie zmienione

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Zdaniem Krystyny Iwańskiej, która kieruje sołectwem Starogród, praca każdego sołtysa powinna być doceniona
Zdaniem Krystyny Iwańskiej, która kieruje sołectwem Starogród, praca każdego sołtysa powinna być doceniona Lucyna Talaśka-Klich
Świadczenia miały być docenieniem pracy sołtysów. Ale nie wszyscy pełniący tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje, mogli z tej możliwości skorzystać. Poczuli się skrzywdzeni. Teraz prawo ma być poprawione.

Spis treści

- Sołtysi zawsze pełnili swoje funkcje najlepiej jak potrafili - bez względu na to czy rządziła prawica, czy lewica - mówi Krystyna Iwańska, która jest sołtysem w Starogrodzie (gm. Chełmno) od 2008 roku. - I dlatego każdego z nich trzeba traktować sprawiedliwie.

Ona korzysta ze świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Tak jak Zbigniew Kiljan, który sołectwem w Wielkich Łunawach (gm. Chełmno) kieruje od czterech kadencji. - Ale są tacy, którzy nie spełnili ustawowych wymogów i czują się poszkodowani.

Takie są zasady przyznawania świadczeń. Na razie

Bo świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (od 1 marca br. to 336 zł 36 gr) przysługuje osobie, która osiągnęła wiek: 60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat – w przypadku mężczyzn, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa oraz pełniła funkcję sołtysa na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez 8 lat.

- Ponad 2 tysiące sołtysów w kraju nie mogło skorzystać z tego świadczenia, bo nie spełnili wymogu dotyczącego minimum ośmiu lat pracy na stanowisku sołtysa (czasami zabrakło im kilkunastu dni) lub kierowali sołectwem przed wejściem w życie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - mówi Ryszard Bober, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Tak nie można dzielić sołtysów! Dlatego z inicjatywy senackiej, na wniosek Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, powstał projekt ustawy, który zlikwiduje te nierówności.

Niektórzy nie spełnili wymogów, otrzymali decyzje odmowne

Do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w woj. kujawsko-pomorskim (od 1.07.2023 r. do 31.03.2024 r.) wpłynęło 1960 wniosków. Przyznano 1836 świadczeń. Jak wyjaśnia Iwona Aderjahn, kier. referatu w bydgoskim Wydziale Świadczeń KRUS, główne przyczyny odmów to: 2 kadencje pełnienia funkcji przez okres krótszy niż 8 lat oraz pełnienie funkcji sołtysa tylko w okresie przed 1990 r. (przed wejściem w życie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym).

W projekcie ustawy zapisano: „Według informacji przedstawionych przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów (w oparciu o dane KRUS) – decyzję odmowną w sprawie przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa – według stanu na dzień 1 grudnia 2023 r. – otrzymało 1 185 osób, które pełniły tę funkcję przez dwie kadencje ale krócej niż 8 lat oraz 1 230 osób, które pełniły funkcję sołtysa na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.”

- Wymogów nie spełnili m.in. sołtysi z gmin Gąsawa i Drzycim - mówi Alfred Frydrychowicz, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Woj. Kujawsko-Pomorskiego.

- A zapewne nie wszyscy wnioskowali o te świadczenia wiedząc, że i tak nie spełnili wymogów - dodaje senator Bober.

Założenia projektu zmian. Kilka ważnych propozycji

Projekt ustawy dotyczy przyznania prawa do świadczenia pieniężnego osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje, ale nie krócej niż przez 7 lat. Poza tym poszerzono katalog osób, którym przysługuje świadczenie, o te, które pełniły funkcję sołtysa przed wejściem w życie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Autorzy projektu zdecydowali także o konieczności wyeliminowania regulacji prawnej niekorzystnej dla sołtysów uprawnionych zarówno do świadczenia pieniężnego, jak i świadczenia uzupełniającego.

Ponadto dostrzeżono konieczność wprowadzenia zmian ułatwiających przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie dysponował danymi potwierdzającymi okres pełnienia przez wnioskodawcę funkcji sołtysa. Bo wówczas konieczne było uzyskanie oświadczeń od 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa. A po tak długim czasie świadków ubywa i uzyskanie tylu oświadczeń może być trudne.

To też może Cię zainteresować

Projekt niebawem trafi do Sejmu. - Myślę, że szybko przejdzie przez Sejm - uważa Mirosław Maliszewski, szef sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Przecież chodzi o naprawienie niesprawiedliwych rozwiązań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska