Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat jak po nuklearnej katastrofie (zdjęcia)

decha
Dariusz Chajewski
Kikuty drzew wystające z tafli pomarańczowej wody... Obraz z fantastycznego filmu? Nic z tych rzeczy, to Łuk Mużakowa ze swoimi kolorowymi jeziorkami. To największe nie tylko w Polsce pojezierze antropogeniczne.
Jeziora na Łuku Mużakowa to największe w Europie pojezierze antropogeniczne

Świat jak po nuklearnej katastrofie

Chcesz zobaczyć to niesamowite miejsce? Niż prostszego. Przecież leży w naszym województwie i trafiają tutaj goście z całego kraju, ba, świata. Jeśli nie chcesz jeździć od jeziora do jeziora wybierz się na pieszą lub rowerową wycieczkę geościeżką. Biegnie pomiędzy Nowymi Czaplami i Łęknicą, ma długość około czterech kilometrów i pozwala turystom bezpiecznie zwiedzać Europejski Geopark Łuk Mużakowa. Mamy nawet specjalne, dwujęzyczne, oznakowane tablice z opisem najciekawszych elementów. Na ścieżkę prowadzą trzy wejścia. W Łęknicy, Nowych Czaplach oraz między Nowymi Czaplami a Przewoźnikami.

Łuk Mużakowa to największa w Europie morena czołowa i podobno jedyna widoczna z kosmosu. Ma kształt podkowy i ciągnie się od Tuplic przez Trzebiel i Łęknicę aż po Döbern po stronie niemieckiej. To gratka dla geologów. Jednak te niesamowite krajobrazy zawdzięczamy nie tylko lodowcowi, ale także człowiekowi, który starał się eksploatować geologiczne bogactwa okolicy. W tej okolicy wydobywano rozmaite kopaliny, glinę, piasek szklarski, ale przede wszystkim węgiel brunatny. Ten ostatni pozyskiwany był tutaj do 1974 roku, gdy zlikwidowano kopalnię Babina. Pozostało sto zbiorników wodnych ciągnących od Tuplic po Łęknicę. Niektóre to stare wyrobiska, inne to zapadliska.

To największe pojezierze antropogeniczne w Europie, około 100 jezior mających co najmniej hektar powierzchni. Nie liczmy na bogate życie biologiczne i na kąpiel, szczególnie w tych najmłodszych akwenach. Wysoka kwasowość wody, siarka i związki żelaza oraz manganu... Jedynie w kilku jeziorkach, powstałych po wydobyciu gliny, woda nie jest kwaśna, więc żyją w nich ryby i roślinność. Natomiast martwe jeziora mają inny atut, bajeczne wręcz kolory. Mamy zatem jeziora szmaragdowe, czerwone, pomarańczowe... Największe, zwane Afryka, przypomina kształtem ten kontynent. Do tego chociażby niezwykłe źródełka wody, obrośnięte solami żelazowymi... To trzeba zobaczyć.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska