Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat na podsłuchu

Anna Bosak [email protected] 0 17 867 22 33
Można to robić za pomocą specjalnego, szpiegującego oprogramowania, którym został zainfekowany telefon. Albo przy pomocy mikropluskwy. Nie pomaga kupowanie sekretnej komórki i kolejnych kart pre-paid. Fachowcy i tak cię znajdą.

Ludzie, którym zależy na poufności pewnych rozmów czy firmowych tajemnic, najczęściej nie mają pojęcia, jak łatwo osobom niepowołanym wejść w ich posiadanie. Tak uważa Tomasz Wilusz, specjalista od ochrony informacji, monitoringu i przeciwdziałania szpiegostwu gospodarczemu z Royal Security.

- Urządzeń specjalistycznych do podsłuchu jest mnóstwo i są łatwo dostępne. Także cenowo - tłumaczy Wilusz. - Kosztują od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy.

Jest wiele sposobów

Na przykład pluskwy. Na filmach detektywistycznych przeważnie widzieliśmy, jak montowano je do telefonów stacjonarnych. Są dostępne także w wersji miniaturowej i można je umieścić w środku telefonu komórkowego. Podsłuchują one wszystkie rozmowy, które odbywają się nie tylko poprzez komórkę, ale i w jej pobliżu.

- Droższą, ale niezwykle skuteczną metodą jest też tzw. "powielanie BTS-a" (czyli stacji przekaźnikowej telefonii cyfrowej) - zdradza specjalista. - Normalnie połączenie płynie przez sieć takich stacji i dociera do operatora, który przez kolejne stacje łączy nas z odbiorcą. Osoby, które chcą podsłuchiwać rozmowę, symulują jedną z kolejnych stacji, który pośredniczy w transmisji, przechwytując tym samym treść rozmów i wysyłanych wiadomości.

Inną powszechną metodą podsłuchu jest wgranie do komórki programu szpiegującego typu Spytap. Jest to program, który przechwytuje treść rozmów (pozwala na włączenie się w rozmowę), treść wiadomości tekstowych, a nawet wszystko to, co dzieje się w obrębie do 4 metrów od telefonu. Oczywiście wszystko odbywa się w sposób niezauważalny dla właściciela telefonu.

Nie ma sekretnych komórek

- Czasem osobie, która boi się podsłuchów, wydaje się, że wystarczy kupić ukradkiem telefon, kartę pre-paid i już nikt go nie podsłucha - zauważa specjalista. - Tylko, że ten "tajny" telefon można wykryć.

Wystarczy, że osoba, która chce podsłuchiwać, podjedzie pod dom i przeskanuje teren, by sprawdzić, o jakich numerach telefony znajdują się w tym miejscu. Wyjdzie ich zapewne kilka. Trzeba więc jeszcze zrobić kolejne skaningi w kilku innych miejscach, np. w miejscu pracy osoby, która nas interesuje i porównać, jakie numery pojawiły się także w okolicy domu.

- Z formalnego punktu widzenia podsłuchiwać i to za zgodą sądu mogą tylko uprawnione instytucje - przyznaje fachowiec od zabezpieczeń. - Jednak dostępność urządzeń podsłuchowych jest tak duża, że wykorzystują ją tysiące osób każdego dnia. Robią to nieuczciwi konkurenci w biznesie, detektywi zaangażowani do spraw rozwodowych, organizacje wywiadowcze oraz zwykli obywatele lubujący się w pozyskiwaniu informacji, niejednokrotnie dla pieniędzy lub korzyści osobistej. Często też w ten sposób kontrolują swoich ludzi pracodawcy.

Jak się zabezpieczyć

Wydawałoby się, że przy takich możliwościach podsłuchiwania, żadna rozmowa telefoniczna nie może być poufna. Od czego jednak szyfrowanie. Chociaż nowoczesne telefony są narażone na wgranie programu szpiegującego, mają i zaletę - można je wyposażyć w program szyfrujący, który jest nie do złamania.

- Znam pięć wartych uwagi rozwiązań szyfrujących - wylicza nasz ekspert. - Niektóre są rozwiązaniami sprzętowymi, ale wtedy dostajemy z góry narzucony, często mało funkcjonalny i niejednokrotnie większy gabarytowo aparat. Można też kupić sam program szyfrujący, co jest rozwiązaniem praktyczniejszym i pozwala korzystać z różnych aparatów.

Wszystkie najlepsze oprogramowania szyfrujące, które są dostępne, opierają się na tych samych rozwiązaniach, czyli algorytmach szyfrujących. Najbezpieczniejsze są te z podwójnym szyfrowaniem (symetrycznym i asymetrycznym).

- Wgranie programu szyfrującego do komórki trwa minutę - tłumaczy Wilusz. - Potem jednym przyciskiem na telefonie wchodzisz na aplikację i z jej poziomu wybierasz numer osoby, z którą chcesz przeprowadzić poufną rozmowę lub wysłać zaszyfrowaną wiadomość. Twój rozmówca musi mieć w telefonie ten sam program szyfrujący, co i ty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska