Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Światełko dla Bohatera". Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

OPRAC.:
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wojska Obrony Terytorialnej oddały hołd bohaterom Armii Krajowej.
Wojska Obrony Terytorialnej oddały hołd bohaterom Armii Krajowej. 12 WBOT
14 lutego przypadła osiemdziesiąta rocznica powstania Armii Krajowej. Z tej okazji żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddali hołd bohaterom AK, zapalając na ich grobach znicze. W akcji „Światełko dla Bohatera” uczestniczyli również żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki”.

"Światełko dla Bohatera". 80. rocznica Armii Krajowej

Akcja „Światełko dla Bohatera” ma wymiar ogólnopolski i jest symbolicznym podziękowaniem bohaterom, którzy walczyli i oddali życie za wolność ojczyzny. Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapalili w województwach wielkopolskim i lubuskim znicze na mogiłach żołnierzy AK oraz w miejscach upamiętniających walki armii. Wojska Obrony Terytorialnej od początku powstania nawiązują do tradycji Armii Krajowej.

Szczególna data w historii Polski

14 lutego 1942 r., to data szczególna w historii Polski - jest to dzień przekształcenia przez gen. Władysława Sikorskiego Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Komendantem AK został gen. Stefan Rowecki ps. „Grot” (stąd także nazwa karabinka dedykowanego żołnierzom OT – MSBS „GROT”). Trwały przygotowania do powstania powszechnego, prowadzono walkę bieżącą, wywiad, sabotaż i dywersję. Silnie rozwinięta była walka cywilna, co było ewenementem na skalę światową.

W 1945 roku, przegrana Niemiec, prowadzona przez Stalina własna polityka i zgoda Wielkiej Trójki na oddanie Polski Związkowi Sowieckiemu, zakończyła plany Rządu RP na uchodźstwie i Armii Krajowej utrzymania władzy w Polsce po wojnie. NKWD i SMIERSZ mordowało żołnierzy AK a Związek Sowiecki zastępował polskich patriotów swoimi przedstawicielami. Ostatni Komendant AK, gen. Leopold Okulicki zdecydował o rozwiązaniu Armii Krajowej 19. stycznia 1945 roku. Generał został podstępnie wywieziony do Moskwy i zamordowany. Ci, którzy nie złożyli broni i nie ujawnili się, pozostali w dalszej walce przeciw Sowietom – już jako Żołnierze Niezłomni, a ich święto przypada 1 marca.

Źródło: 12 WBOT

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska