Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży 2016. Święto wymyślił Jan Paweł II

Jan Andrukiewicz
Pierwsi pielgrzymi, którzy przyjechali do Polski Na światowe Dni Młodzieży 2016. Przybysze są z Francji i Ukrainy dotarli do Łodzi.
Pierwsi pielgrzymi, którzy przyjechali do Polski Na światowe Dni Młodzieży 2016. Przybysze są z Francji i Ukrainy dotarli do Łodzi. Krzysztof Szewczyk/Dziennika Łódzki
Światowe Dni Młodzieży to pomysł papieża Jana Pawła II. Na pierwsze spotkanie młodzi zostali zaproszeni do Rzymu.

Po raz pierwszy młodzież całego świata zgromadziła się na zaproszenie papieża w Rzymie, w Niedzielę Palmową 1984 r., by świętować „jubileusz młodzieży” w Roku Odkupienia. Rok później młodzi znów przybyli do Rzymu i spotkali z Ojcem Świętym z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży. Kolejna Niedziela Palmowa, w 1986 roku, została już przez świętego Jana Pawła II ogłoszona Światowym Dniem Młodzieży. Miał on być obchodzony przede wszystkim w wymiarze diecezjalnym.

Rzecznik Jasnej Góry o przygotowaniach do wizyty papieża Franciszka:

Od tego czasu już co roku papież ogłaszał kolejne Światowe Dni Młodzieży, które celebrowane były przez młodych w ich kościołach lokalnych, a co kilka lat miały wymiar międzynarodowego spotkania razem z Ojcem Świętym. Tradycja tego wielkiego święta młodego Kościoła kontynuowana była i jest przez następców Papieża-Polaka: Benedykta XVI i Franciszka.

Obecnie spotkania międzynarodowe Światowe Dni Młodzieży przebiegają jakby dwuetapowo. Najpierw pielgrzymi przybywają do wszystkich diecezji kraju-gospodarza, gdzie przeżywają tzw. Dni w Diecezjach, a następnie udają się do miasta wyznaczonego na spotkanie z papieżem i tam przez kolejne dni biorą udział w tzw. wydarzeniach centralnych.
Podczas spotkania w roku 2016 Dni w Diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca.

Na zakończenie Dni w Diecezjach odbywa się posłanie pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży i wszyscy udają się oni do diecezji wybranej przez Papieża jako miejsce Wydarzeń Centralnych - w tym roku do Krakowa. Tam, w ramach 31 Światowych Dni Młodzieży, przez kolejny tydzień, młodzież całego świata wspólnie z Ojcem Świętym przeżywać będzie wielkie święto wiary.

Symbolami Światowych Dni Młodzieży są Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Są one obecne na wszystkich międzynarodowych spotkaniach ŚDM, ale nieustannie pielgrzymują po całym świecie gromadząc wokół siebie setki modlących się młodych ludzi. W Niedzielę Palmową 2014 r. symbole ŚDM zostały przekazane reprezentacji młodzieży polskiej.

Ojciec Święty ogłaszając kolejne Światowych Dni Młodzieży ustala zawsze dla nich pewne hasło – myśl przewodnią tych dni, którą następnie rozwija w swoim Orędziu. Na czas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 Papież Franciszek wybrał hasło: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)

Źródło: swiebodzin2016.pl

Czytaj także: Światowe Dni Młodzieży 2016 Świebodzin. Kogo ugości nasza diecezja?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska