Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie [PROGRAM]

redakcja Gazety Lubuskiej
redakcja Gazety Lubuskiej
Światowe Dni Młodzieży - banery reklamowe w Krakowie.
Światowe Dni Młodzieży - banery reklamowe w Krakowie. Andrzej Banas / Polska Press
Udostępnij:
Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w dniach 26 do 31 lipca. To przede wszystkim odbywające się w Krakowie Wydarzenia Centralne, czyli dni spotkań młodzieży z Ojcem Świętym, oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak: liturgie, katechezy, spotkania ze wspólnotami i ruchami katolickimi, koncerty i przedstawienia.

Program Światowych Dni Młodzieży w Krakowie:

26 lipca o godz. 17.30, na krakowskich Błoniach odbędzie się Ceremonia Otwarcia oraz Msza Święta pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza.

27 lipca o godzinie 16.00 Papież Franciszek przyleci do Krakowa. O 17.00 nastąpi ceremonia powitania na Wawelu, a o 17.40 spotkanie z Prezydentem RP, po którym nastąpi spotkanie z biskupami, w katedrze na Wawelu. Dla wiernych ważną informacja jest, że po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich.

Czwartek, 28 lipca:
7.40 - przejazd do Balic, wraz z zatrzymaniem się w klasztorze sióstr Prezentek.
9.45 - przyjazd do klasztoru jasnogórskiego Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu.
10.30 - msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Msza Święta jest wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim, w ramach Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski nawet dla 300 tysięcy wiernych. Mszę koncelebrować będą biskupi i liczni polscy kapłani, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i najwyższych władz kraju.
17.00 - na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich Prezydent Krakowa przekaże klucze do miasta Ojcu Świętemu. Następnie przejazd tramwajem na Błonia W tramwaju na Błonia papieżowi będzie towarzyszyć młodzież niepełnosprawna.
17.15 - przyjazd na Błonia. Przejazd papamobile między wiernymi.
17.30 - ceremonia powitania. Po kolacji Ojciec Święty ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Piątek, 29 lipca:

 • 7.00 - msza święta prywatna w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
 • 9.30 – Wizyta w Auschwitz.
  W tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Ojciec Święty uda się pieszo na teren byłego obozu koncentracyjnego, przechodząc sam przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 Ojciec Święty spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. Zmówi modlitwę w celi męczeństwa Ojca Kolbego.
 • 10.30 - Wizyta w obozie Birkenau.
  Ojciec Święty przejedzie samochodem od głównej bramy wejściowej obozu, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu. Zatrzyma się na cichą modlitwę przed pomnikiem. Spotka się z 25 „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”. Następnie wygłosi przemówienie.
 • 16.30 - przyjazd do Prokocimia.
  Wizyta w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. W holu nastąpi spotkanie z około 50 chorymi dziećmi z rodzicami. Potem przemówienie Ojca Świętego i prywatna wizyta w wybranych miejscach szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze, w towarzystwie dyrektora i rodziców. Na koniec modlitwa w kaplicy szpitalnej.
 • 18.00 - Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży na krakowskich Błoniach.
  Na zakończenie Drogi Krzyżowej Ojciec Święty wygłosi krótkie przemówienie. Po kolacji Papież Franciszek ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Sobota, 30 lipca:

 • 8.30 - wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kaplica Świętej Faustyny Kowalskiej.
  Obecne będą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta, którymi zakonnice się opiekują. Modlitwa w kaplicy przed grobem św. Faustyny.
 • 8.45 - przejazd papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia.
 • 9.00 - przejście przez Bramę Miłosierdzia.
 • 9.15 - Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży.
  Ojciec Święty wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Papież Franciszek będzie trzecim - po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI - papieżem, który nawiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał.
 • 10.30 - msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami z Polski.
  W Sanktuarium znajdzie się około 2 tysięcy osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski. 5 tysięcy osób będzie mogło uczestniczyć we Mszy św. na rozległym placu przed świątynią.
 • 13.00 - obiad z młodzieżą.
  Ojciec Święty zje obiad z Kardynałem Arcybiskupem Krakowskim, z tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu, oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.
 • 19.00 - przyjazd na Campus Misericordiae i przejście przez Bramę Świętą z pięcioma przedstawicielami młodzieży.
 • 19.30 - czuwanie modlitewne z młodzieżą.

Niedziela, 31 lipca:

 • 8.45 - przyjazd na Campus Misericordiae.
  Błogosławieństwo dwóch budynków Caritas: Domu Miłosierdzia dla osób ubogich i starszych oraz Domu Chleba – magazynu z żywnością dla potrzebujących. Przejazd wśród wiernych.
 • 10.00 - Msza Święta Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży.
  Rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia. Ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
 • 17.00 - przyjazd do Tauron Arena na spotkanie z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i Dobroczyńcami spotkania młodych całego świata.
 • 18.15 - przyjazd do Balic (część wojskowa).
  Ceremonia pożegnania Ojca Świętego.

Imprezy towarzyszące

Od 26 do 29 lipca działać będzie Centrum Powołaniowe, na stadionie Cracovii: od wtorku do piątku, w godzinach 9.00-17.00, a w środę dłużej, od 9.00 do 22.00. Około 130 organizacji katolickich, będzie prezentowało swoją działalność w formie stoisk.
Pielgrzymi będą mogli uczestniczyć również w tzw. akademiach, czyli w spotkaniach z osobami, które podzielą się doświadczeniem swojego powołania. Akademie będą otwarte we wtorek 9.00-15.00, środę 14.00-22.00 oraz w czwartek i piątek między 14.00 a 16.00.

Od 27 do 29 lipca, od godziny 9.00 do 12, odbywać się będą katechezy z biskupami oraz katecheza w drodze. Biskupi z całego świata wygłoszą katechezy w 33 językach, na terenie Krakowa i w pobliskich miejscowościach.

Od 26 do 29 lipca , pod hasłem Festiwal Młodych odbywać się będą: koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, czy teatralne.

Źródło: www.krakow2016.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie