1/8
20 maja będziemy po raz pierwszy obchodzili Światowy Dzień...
fot. pixabay.com

Pszczoła wskaźnikiem czystości środowiska - ma swój dzień

20 maja będziemy po raz pierwszy obchodzili Światowy Dzień Pszczół. Była to inicjatywa Republiki Słowenii, a konkretnie Słoweńskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy. Święto owadów zostało zatwierdzone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2017.

- Warto w tym czasie przypomnieć o właściwym stosowaniu środków ochrony roślin - uważa Marcin Wroński, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Nieprawidłowo wykonywane zabiegi, zwłaszcza przy użyciu insektycydów, niosą zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych. Powinni o tym pamiętać nie tylko rolnicy ale i działkowcy, którzy bardzo często nadużywają, lub stosują nieprawidłowo środki ochrony roślin - wskazuje Wroński.

W kolejnej części przypominamy, jak wykonywać opryski, aby nie zatruwać owadów --->>>

2/8
Aby nie spowodować zatrucia pszczół, wykonując zabiegi...
fot. nadesłane

Jak wykonywać opryski?

Aby nie spowodować zatrucia pszczół, wykonując zabiegi chemicznej ochrony roślin należy w szczególności:

- stosować wyłącznie środki dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;

- stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;

- używać środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;

- nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;

- wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających;

- zachowywać minimalne odległości od pasiek (tj. min. 20 m dla opryskiwaczy polowych i sadowniczych);

- przestrzegać okresów prewencji;

- nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu (przy prędkości wiatru większej niż 4 m/s).

3/8
Pracownia Chorób Owadów Użytkowych Wydziału Medycyny...
fot. pixabay.com

Pszczelarze co roku liczą straty po zimie

Pracownia Chorób Owadów Użytkowych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzi badanie zimowych strat rodzin pszczelich (robi to w ramach aktywności międzynarodowej sieci naukowej COLOSS).

"W 2016/2017 łącznie otrzymali6my 491 kwestionariuszy. Straty ogółem wyniosły 21,8 %, z uwzględnieniem strat z powodu problem6w z matką oraz klęsk żywiołowych (które wyniosły odpowiednio 6,l % i 0,9 %)", wskazuje na stronie Polskiego Związku Pszczelarskiego prof. dr Grażyna Topolska.

Pszczelarze mogą anonimowo wypełniać ankiety internetowe. Jest aktywna od 1 maja do 20 czerwca 2018 r.: www.bee-survey.com/index.php/218278?newtest=Y&lang=pl

4/8
Prezydent Słoweńskiego Związku Pszczelarzy Boštjan Noč po...
fot. AGW

20 maja będzie światowym świętem pszczół i pszczelarzy

Prezydent Słoweńskiego Związku Pszczelarzy Boštjan Noč po ogłoszeniu informacji o ustanowieniu Światowego Dnia Pszczół powiedział:

„Wierzę, że wszyscy zgadzają się z tym, że każdy człowiek na tej planecie zasługuje na codziennie spożywanie posiłku, każdego dnia musimy produkować więcej i więcej, każdego dnia to jedzenie zależy od zapylaczy, przede wszystkim od pszczół. Mówienie o zmniejszeniu globalnego głodu bez zapewnienia warunków dla istnienia pszczół i innych zapylaczy, to puste słowa. Dlatego 20 maja to nie tylko jest Dzień Pszczół, wierzę, że będzie to ruch na całym świecie dla zielonej planety, ruch dla dostarczania żywności dla świata. Konieczne jest, aby w końcu przejść od słów do czynów, aby powstrzymać zmiany klimatu, w ramach odpowiedzialności człowieka, aby zmniejszyć zużycie wszystkich rodzajów szkodliwych pestycydów, więcej inwestować w rozwój zrównoważonych środków do zwalczania różnych szkodników i chorób, które niszczą pszczoły.

Zastanówmy się jak my razem z pszczołami, możemy doprowadzić do czystego i zdrowego środowiska - przyjaznego dla pszczół i ludzi. Wszyscy tego chcemy. Pszczołom należy zapewnić takie środowisko, aby mogły przeżyć i wykonać swoją podstawową misję - zapylanie! Dlatego też, oprócz podnoszenia świadomości na temat znaczenia pszczół i innych zapylaczy, Światowy Dzień Pszczół jest także projektem ochrony naszej planety. Pszczoła jest prawdziwym wskaźnikiem czystości środowiska, ponieważ ona pierwsza czuje zmiany w środowisku. Konieczne jest postrzegane pszczoły, jako prawdziwego naturalnego „ekologa”. Najwyższy czas, abyśmy ich wysłuchali, zwłaszcza ci, którzy decydują, ci, którzy przewodzą światu... "

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Uwertury Wagnera, dzieło Mahlera oraz "Stabat Mater" Szymanowskiego w filharmoni

Uwertury Wagnera, dzieło Mahlera oraz "Stabat Mater" Szymanowskiego w filharmoni

Tenisistki, które najdłużej nie przegrały seta do zera. Ile trwa seria Igi Świątek?

Tenisistki, które najdłużej nie przegrały seta do zera. Ile trwa seria Igi Świątek?

Polak wyceniony na ponad 100 mln. A Lewandowski? Gorzej od rezerwowego bramkarza!

Polak wyceniony na ponad 100 mln. A Lewandowski? Gorzej od rezerwowego bramkarza!

Zobacz również

Uwertury Wagnera, dzieło Mahlera oraz "Stabat Mater" Szymanowskiego w filharmoni

Uwertury Wagnera, dzieło Mahlera oraz "Stabat Mater" Szymanowskiego w filharmoni

Wybory 2024 w Międzyrzeczu. Pięcioro kandydatów na burmistrza. Na kogo zagłosujecie?

Wybory 2024 w Międzyrzeczu. Pięcioro kandydatów na burmistrza. Na kogo zagłosujecie?