Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Akcja Soni Zapolskiej. Na drzewach w mieście zawisło 16 budek lęgowych. Uwagę przykuwa "wędrujący" karmnik

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Budki lęgowe i karmnik dla ptaków
Budki lęgowe i karmnik dla ptaków Renata Zdanowicz
Jeżeli nie pomożemy ptakom i owadom, niektóre gatunki mogą wyginąć. Jedną z inicjatyw pomocy ptactwu jest akcja zawieszania budek w Świebodzinie, które wykonały dzieci na specjalnych warsztatach. Powstał tez oryginalny karmnik. - Inspirowałam się dawnymi kamienicami z podcieniami. Jest to mały hołd przypominający tą dawną architekturę mówi autorka Sonia Zapolska.

Ptaki w Świebodzinie zyskały artystyczne domki lęgowe

Budek lęgowych dla ptaków jest łącznie 16, z czego osiem zawisło w Parku Chopina, trzy w fosie, dwie w przejściu między Wałową a Okrężną - przy boisku dawnego SOSW, jedna przy fontannie, również między Wałową a Okrężną oraz dwie przy ul. Garbarskiej.

Budki powstały przy okazji warsztatów „Domki, budki i karmniki” prowadzonych przez Sonię Zapolską, które odbyły się po połowie grudnia w Bibliotece Publicznej. Z uwagi na proces technologiczny, w kolejnych tygodniach dokończenie budek odbyło się na Świetlicy Inicjatyw Twórczych.

Przy małych budkach, niewątpliwie wzrok przykuwa pokaźnych rozmiarów karmnik.

- Karmnik będzie jednocześnie pojemnikiem na żywność dla ptaków - wyjaśnia Sonia Zapolska, pomysłodawczyni akcji. - Pojemnik tworzę inspirując się dawnymi kamienicami z podcieniami, w miejsce których po wojnie zbudowano bloki. Jest to mały hołd przypominający tą dawną architekturę.

Budki i karmnik powstały dzięki wsparciu z rady miejskiej, projekt w samorządzie został złożony w listopadzie z ramienia Stowarzyszenia PRO Świebodzin.

- Jest to moja inicjatywa, którą poparli członkowie stowarzyszenia - podkreśla Sonia Zapolska.

Autorka zdradza, że w przyszłości planuje również domki dla innych zwierząt np. wiewiórek, które zamieszkują cmentarz.

- Wszystkie domki, jakie będziemy tworzyć, będą ręcznie malowane - zapowiada.

Elementy do obecnych domków zamawiane były w firmie MKW z Kiełcza, są to budki dla drobnych ptaków.

S. Zapolska dziękuje za udostępnienie pomieszczeń Bibliotece Publicznej oraz Świetlicy Inicjatyw Twórczych, które mieszczą się w jednym budynku przy ul. Bramkowej 2 w Świebodzinie.

- Warsztaty, jakie organizuję, mają łączyć pokolenia, dlatego przychodzą na nie rodzice z dziećmi, czy dziadkowie z wnukami oraz młodzież. Może przyjść każdy, niezależnie od wieku. W skręcaniu budek pomogło dwóch ojców dzieci uczestniczących w warsztatach - zaznacza Sonia.

Karmnik, który interesująco się prezentuje na skwerze przy fontannie, na okres wiosny i lata będzie chowany, a przed zimą wróci w przestrzeń miejską.

- Prawdopodobnie będzie „wędrującym” karmnikiem, który będzie się pojawiać co sezon w innym miejscu - mówi S. Zapolska i dodaje, że jest to projekt eksperymentalny i autorski. - Takich karmników nie ma na rynku!

Karmnik ma pełnić funkcję edukacyjną. - Z pojemników będzie się wysypywać pokarm dla ptaków, a na bokach pojemników napisane jest, czym można karmić ptaki. Z góry będzie się wrzucać pokarm oraz kule dla sikor - tłumaczy autorka projektu.

Szkoda tylko, że nie wszyscy chcą się dostosować do zdrowego karmienia ptaków. Podczas fotografowania karmnika zauważyliśmy, że ktoś nakruszył tam chleba, który jest bardzo szkodliwy dla ptaków.

Trwa głosowanie...

Czy dokarmiasz ptaki zimą?

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: Czy dokarmianie ptaków jest dobre? Zero pieczywa!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska