Świebodzin. Co wybiorą mieszkańcy Świebodzina w budżecie obywatelskim? Koniec głosowania już 30 października

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
UWAGA!!! Do środy, 30 października, mieszkańcy gminy Świebodzin mogą głosować na projekty zgłoszone w Budżecie Obywatelskim na rok 2020. Gmina Świebodzin wyodrębniła z ogólnego budżetu blisko 650 tysięcy złotych. Jak zostaną wydane? O tym właśnie zdecydują mieszkańcy w głosowaniu. Wyniki głosowania poznamy dopiero 30 listopada br. r. Opisujemy jakie wnioski złożyli mieszkańcy Świebodzina.

Świebodzin. Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim

Budżet obywatelski pozwala na współdecydowanie o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania całej gminy.

Uprawniony do udziału w głosowaniu jest każdy mieszkaniec gminy Świebodzin, stale zamieszkały na jej terenie.

TUTAJ ODDASZ GŁOS: BUDŻET OBYWATELSKI 2020 GMINY ŚWIEBODZIN

Skąd biorą się pieniądze na budżet obywatelski? Jest to wydzielona część budżetu gminy Świebodzin. W tym roku do dyspozycji w ramach BO jest 645. 350 tys. złotych.

ZADANIA DUŻE

Koszt realizacji między 15 a 100 tys. zł. Jakie wnioski zgłosili mieszkańcy?
Budowę placu zabaw w Nowym Dworku (70 tys. zł). Modernizacja dachu na świetlicy w Glińsku (90 tys. zł). Klub „Razem Raźniej” za 100 tys. zł chce wyremontować pomieszczenia na świetlicę dla dzieci przy ul. 1 Maja. Szkoła w Gościkowie stara się o doposażenie placu zabaw i budowę boiska do piłki siatkowej plażowej (65,7 tys. zł). Remont i modernizacja świetlicy w Kupieninie, rozbudowa i doposażenie placu zabaw w Kępsku oraz remont świetlicy w Ługowie to kolejne zadania. Też po 100 tys. zł chcą przeznaczyć mieszkańcy na zakup zabawek dla zwierząt, na wybieg dla psów, stworzenie ekologicznej ścieżki edukacyjnej z nasadzeniami oraz montaż ogrodzenia przy ul. Słonecznej. Kolejny wniosek dotyczy modernizacji infrastruktury boisk piłkarskich w Świebodzinie (piłkochwyty, system automatycznego koszenia, wyposażenie w bramki). Na remont Pomnika Nekropolii Kresowych potrzeba 30 tys. zł.

ZADANIA MAŁE

mieszczą się w wydatkach do 15 tys. zł. Na liście są inwestycje w zaplecze sportowe: zakup trybun na boisko sportowe w Jordanowie, zakup kosiarki traktorowej do pielęgnacji boiska sportowego w Lubinicku, remont szatni sportowych na stadionie miejskim OSIR w Świebodzinie.

Mieszkańcy Kupienina wnioskują o wymianę ogrodzeń przy zbiornikach wodnych, a Rudgerzowic o doposażenie świetlicy wiejskiej w meble i sprzęt AGD. Są też oczekiwania co do wiat rekreacyjnych w Ługowie, Goscikowie i Borowie. O kontener na sprzęt sołecki zawalczą mieszkańcy Rzeczycy.

Zakup wozu strażackiego i podwójnej huśtawki dla starszych dzieci na plac zabaw przy ul. Słonecznej w Świebodzinie, doposażenie placu zabaw na os. Kopernika i doposażenie szkolnego placu zabaw przy szkole podstawowej nr 6 w Świebodzinie oraz budowa drewnianej sceny z żaglowym zadaszeniem jako miejsca tworzenia wspólnoty międzypokoleniowej uczniów SP7, oraz mieszkańców osiedli Widok i Żaków.

Świebodzińska Orkiestra Dęta liczy na zakup instrumentów, a Muzeum Regionalne zamierza zakupić obraz Roberta Balcke „Rynek z podcieniami w Świebodzinie” z 1910 roku do swoich zbiorów.

Stowarzyszenie Pro Świebodzin potrzebuje pieniędzy na aranżację i remont pomieszczeń przy ul. 1 Maja na pracownię BOTANICUM, w której zamierza prowadzić zajęcia i warsztaty z zakresu botaniki, nauk przyrodniczych, plastyki i użytkowego inspirowania się naturą.

ZADANIA MIĘKKIE

Koszt może wynieść do 10 tys. zł. Świebodziński Klub Fantastyki chce organizować comiesięczne spotkania „Fantastyczna sobota”. Klub Sportowy Meteor w Jordanowie zorganizuje imprezę z okazji 70-lecia Klubu. Po raz siódmy w przyszłym roku może się odbyć Letni Piknik Rodzinny w Wilkowie. Świebodzińskie Równe Babki zamierzają kontynuować organizację warsztatów. Projekt „Młodzi grają u siebie. Koncerty młodych artystów ze Świebodzina i okolic” realizowany będzie przez Fundację Rozwoju przez Kulturę i Sztukę „Przeciw temu czasowi”. Pracownia BOTANICUM potrzebuje na organizację warsztatów. Twórcze warsztaty i kursy chcą też organizować na os. Słonecznym. W Grodziszczu mieszkańcy głosować będą na piknik rodzinny, podobne wydarzenie chce organizować Dwójka. „Wielkanoc pod Ratuszem” to impreza, na której w tym roku wydano ponad 700 porcji jedzenia. Organizacja rodzinnych turniejów piłkarskich dla dzieci i młodzieży jako forma aktywnego spędzania czasu wolnego w rodzinnym gronie na obiektach OSiR-u to kolejny pomysł. Warsztaty dla orkiestrantów Świebodzińskiej Orkiestry Dętej zakończą się koncertem dla mieszkańców. Zimowy Festyn Morsówi Kulturalna Grupa Wycieczkowa z Rzeczycy zamykają listę.

POLECAMY:KRYMINALNY CZWARTEK GL. Mężczyzna nielegalnie szukał skarbów i zabytków. W jego domu znaleziono też narkotyki i amunicję

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Zobacz nasz Magazyn Informacyjny:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie