Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Gmina musi zmierzyć się z milionami na uzbrojenie działek

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Gmina Świebodzin potrzebuje miliony na przygotowanie terenów pod inwestycje czy budownictwo
Gmina Świebodzin potrzebuje miliony na przygotowanie terenów pod inwestycje czy budownictwo Obraz Harry Strauss z Pixabay
Świebodzin jako miasto charakteryzuje się zwartą zabudową. Posiada też jeszcze całkiem sporo terenów, na których mogą lokować się inwestycje czy też budownictwo mieszkaniowe. Trwają prace nad uzbrajaniem terenu przy ul. Słowiańskiej, gdzie miasto będzie sprzedawało działki pod budownictwo jednorodzinne. A co z północną częścią miasta?

Świebodzin. Potrzebne miliony na uzbrojenie działek

Tereny inwestycyjne czy też pod budownictwo mieszkaniowe można gołym okiem wskazać w obrębie miasta. Są też i takie nieruchomości gruntowe, których potencjał będzie niewykorzystany prawdopodobnie jeszcze przez kilka najbliższych lat. Dlaczego tak się dzieje?

Weźmy na przykład grunty w północnej części miasta. Jak poinformowano w urzędzie miejskim, trwają prace koncepcyjne nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenu położonego pomiędzy osiedlem Widok i Żaków a północną obwodnicą miasta Świebodzin.

Wspomniany teren obejmuje około 50 ha gruntów, które są podzielone na mniejsze działki należące do osób prywatnych, na których mogą powstawać budynki jedno i wielorodzinne. Dlaczego właściciele niczego tam nie budują? Nie jest to łatwe.

Otóż urząd miejski zgodnie z planem miejscowym ma obowiązek dokonania kosztownej procedury scalenia i podziału nieruchomości.

Jak poinformował Przemysław Nitschka, pierwszy zastępca burmistrza, został wypracowany wstępny scenariusz postępowania, tak aby procedura scalenia i podziału nieruchomości została podzielona na etapy. Wymagać to będzie zmiany obowiązującego dla tego obszaru studium uwarunkowań oraz planu miejscowego, co będzie trwało łącznie około 24 miesięcy.

O ile koszty wykonania studium i zmiany planu mogą dla gminy oznaczać wydatek ok. 100 tysięcy złotych, to dalsze działania sięgają milionów.

Co gmina musi robić, by na działkach rozpoczęły się inwestycje? Na obszar ok. 50 ha składa się kilkanaście działek. Po scaleniu gruntów gmina powinna wytyczyć drogi oraz uzbroić ten teren w wodociąg czy system kanalizacji sanitarnej. A to już są ogromne koszty. Zastępca burmistrza nie ukrywa, że jest to ogromne zadanie stojące przed gminą, ale i bardzo kosztochłonne. Prędzej czy później władze miasta będą musiały się z nim zmierzyć, tym bardziej, że inwestorzy są gotowi tam budować.

POLECAMY: Sprzedaż mieszkań wyhamowała. Jednak ceny dalej rosną

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska