Świebodzin. Od września uczniowie i przedszkolaki w jednym zespole edukacyjnym. Gmina Świebodzin łączy pierwszą szkołę z przedszkolem

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Pełniąca obowiązki dyrektora "Szóstki" Jolanta Ranosz planuje organizację nowego przedszkola Renata Zdanowicz
W budynku szkoły podstawowej nr 6 w Świebodzinie powstanie nowe przedszkole. Radni przychylili się do propozycji burmistrza Tomasza Sielickiego i przegłosowali zmiany organizacyjne. Będzie to zarazem pierwszy zespół edukacyjny w gminie Świebodzin. Szkoła i przedszkole na nowych zasadach zaczną działać od września.

Uczniowie i przedszkolaki w jednym zespole edukacyjnym

W Świebodzinie wyraźnie widać skutki reformy oświaty oraz niżu demograficznego. - Dlatego też w tych szkołach, w których sukcesywnie będzie ubywało oddziałów szkolnych i warunki lokalowe na to pozwolą, chcemy otwierać nowe przedszkola - zapowiada Mikołaj Tomaszyk, zastępca burmistrza.

Pierwsze zmiany dotyczą „Szóstki”. Od września Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami przedszkolnymi zostanie przekształcona w Zespół Edukacyjny nr 1. W skład Zespołu wejdzie też nowe przedszkole nr 8 z dodatkowymi miejscami dla wszystkich grup wiekowych objętych opieką przedszkolną.

M. Tomaszyk dodaje, że powołanie zespołu edukacyjnego ma być jednym ze sposobów na poprawę jakości opieki przedszkolnej w gminie.

- Dotychczasowe działania, głównie dzięki dużemu zaangażowaniu dyrektorek przedszkoli i kadry pedagogicznej oraz pracowników obsługi pozwalały na objęcie dobrą opieką naszych najmłodszych mieszkańców. Wiemy jednak, że poprawie muszą ulec warunki lokalowe przedszkoli, oraz że należy uzupełnić ofertę gminy o nowe miejsca opieki nad dziećmi w wieku powyżej 1 roku życia - mówi zastępca burmistrza.

Posunięcie z „Szóstką” nie wyklucza dawnych planów budowy nowego przedszkola na błoniach. Burmistrz zapowiada, że prawdopodobnie w tym roku gmina zleci opracowanie nowego projektu architektoniczno-budowlanego przedszkola modułowego.

Co zespół oznacza dla uczniów?

„Szóstka” jest największą szkołą w mieście, uczy się w niej blisko 700. uczniów. O czekających placówkę zmianach rozmawiamy także z Jolantą Ranosz, pełniącą od września funkcję dyrektora. Jakie skutki przyniosą uczniom SP 6?

- Przede wszystkim pragnę uspokoić rodziców naszych uczniów - mówi J. Ranosz. - Uczniowie nie odczują przekształcenia w zespół edukacyjny. W dalszym ciągu będą uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 i otrzymają świadectwa ukończenia tej szkoły.

Gmina zapewnia też, że nie ulegną zmianie godziny pracy szkoły. Może za to dojść do zmiany dyrektora, gdyż będzie ogłoszony konkurs na to stanowisko.

Przedszkole z numerem 8

W ramach zespołu edukacyjnego ma działać publiczne przedszkole nr 8.

- Podjęłam różne kroki, żeby zacząć organizować przedszkole - przyznaje pani dyrektor. - Po rozmowach z rodzicami zmieniłam nieco poprzednią koncepcję. Przychylił się do niej burmistrz oraz rodzice.

Gdzie będzie nowe przedszkole?

Początkowo miało się znajdować w dwóch skrzydłach budynku. - Zmieniłam to tak, że przedszkole będzie wydzielone w jednym skrzydle a rodzice będą mieli osobne wejście, przy którym jest płasko, nie ma tam schodów. Co ważne, jest też miejsce, gdzie będzie można zostawić wózek. Wymagać to będzie przebudowy chodnika, ale wszyscy są bardzo życzliwi. Przede wszystkim Świebodzińska Spółdzielnia Mieszkaniowa chce pomóc, bo część tego chodnika będzie przechodzić przez teren Spółdzielni.

Już teraz jest tłok i wręcz niebezpiecznie, gdy rodzice podwożą dzieci do szkoły.

- Będę prosić rodziców, żeby przywozili dzieci od strony ulicy Lipowej. Jest tam parking, na którym będzie więcej miejsca, ponieważ rano mieszkańcy wyjeżdżają do pracy.

Jak będzie zorganizowane nowe przedszkole?

- Planujemy sześć sal przedszkolnych, oprócz tego jedną dużą salę na wspólne zabawy z dziećmi (obecnie jest to świetlica). Dopiero po naborze będziemy wiedzieli, jakie będą grupy. Do końca nie wiemy, czy to będą trzylatki. Pierwsza wersja była taka, by starsze dzieci 5 i 6-latki z Publicznego Przedszkola nr 6 przeszły tutaj, ale rodzice się nie zgadzają. Na pewno tak, jak do tej pory, dalej będą dwie grupy w przedszkolu 5-godzinne - wyjaśnia pani dyrektor.

Osobna stołówka i plac zabaw

Co ważne, dzieci będą miały stołówkę wydzieloną specjalnie dla siebie. Co prawda będą musiały przejść przez szkołę, ale nie stanowi to żadnego problemu. Jest to kwestia dobrej organizacji.

Co z zabawą na świeżym powietrzu? - Mamy zagospodarowany plac zabaw dla starszych dzieci, zorganizujemy też miejsce zabaw dla maluszków. Teren jest bezpieczny, ogrodzony, uczniowie nie będą mieli tu dostępu.

Dodatkowa kadra

W nowym przedszkolu potrzebna będzie dodatkowa kadra, osiem nauczycielek i dwie pomoce.

Zasady rekrutacji do PP 8 będą takie same jak dla wszystkich przedszkoli, nikt nie będzie preferowany. Nabór elektroniczny nowych dzieci do wszystkich przedszkoli w gminie rozpocznie się 9 marca. Rodzice mogą dowolnie zmienić dziecku przedszkole. Uwaga, ukończenie przedszkola nr 8 nie oznacza przyjęcie dziecka do SP 6, rodzic powinien zapisać dziecko do klasy pierwszej w szkole zgodnej z rejonem zamieszkania dziecka.

Co dalej z Przedszkolem nr 6?

Zmniejszy się tam liczba oddziałów z 8 do 5, nie będą tworzone oddziały zamiejscowe. Nie będzie konieczności dowożenia posiłków z innej placówki, mają się poprawić warunki opieki nad dziećmi.

Około 300 tys. zł dofinansowania

- Nasz pomysł na nową placówkę zyskał wsparcie finansowe ze środków Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu możliwy będzie remont pomieszczeń przedszkolnych, zakup wyposażenia, dokształcenie kadry pedagogicznej i zatrudnienie nowych pracowników - zapowiada M. Tomaszyk.

Trwa głosowanie...

Czy połączenie szkoły podstawowej z przedszkolem jest dobre?

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: Szkoła Ćwiczeń w SP-18 w Zielonej Górze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie