Świebodzin. Pływacy klubu Totis Viribus z medalami w różnych barwach wrócili z otwartych mistrzostw Czarnogóry

Wiesław Zdanowicz
Reprezentanci świebodzińskiego klubu pływackiego Totis Viribus na otwartych mistrzostwach Czarnogóry - luty 2020 Prywatne
W czarnogórskim Herceg Novi w dniach od 14 do 16 lutego ponad 220. pływaków z 8. krajów rywalizowało w 25. Jubileuszowym Mitingu Montenegro Mimosa Cup. Zawody były jednocześnie oficjalnymi Otwartymi Mistrzostwami Czarnogóry. Po raz pierwszy w historii uczestniczył w nich klub z Polski. Pod wodzą trenera Sławomira Jaworskiego zaprezentowali się Oliwia Gonta i Miłosz Olender ze świebodzińskiej sekcji KP „Totis Viribus”.

Medalowe wspomnienie Mimosa Cup

Zawody tradycyjnie rozegrano w ramach obchodów Święta Mimozy (Praznika Mimoze) - cieszącego się ogromną popularnością wśród turystów – miłośników kulturalno-sportowego wydarzenia.

Kwiat mimozy, wbrew temu, o czym śpiewał Czesław Niemen w utworze „Wspomnienie”, nad Adriatykiem zwiastuje przyjście wiosny. Jego bukiet wraz z okolicznościowym medalem był wręczany każdemu, kto stanął na podium

– tłumaczy trener Sławomir Jaworski

Jubileuszowa edycja Mimosa Cup, prócz gości z Polski, przyciągnęła ekipy z Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Serbii, Słowenii i Chorwacji.

Nad imprezą trzymał pieczę 89-letni obecnie dr Ivan Ivica Zuber – dyrektor i pomysłodawca mitingu, jeden z najbardziej zasłużonych postaci dla rozwoju pływania na Bałkanach – za młodu perspektywiczny zawodnik, później utytułowany i ceniony trener w Jugosławii, jak i we Włoszech.

Świebodzińscy pływacy wywalczyli łącznie 4 złote, dwa srebrne i 1 brązowy medal. Oliwia Gonta zajęła pierwsze miejsce w konkurencjach: 50 i 100 m stylem motylkowym, na 50 m stylem dowolnym była druga a trzecia na 100. Miłosz Olender wygrał na 50 m stylem klasycznym i 100 m stylem zmiennym, z kolei na 50 m stylem dowolnym stanął na drugim stopniu podium.