Świebodzin. Przy szpitalu została otwarta poradnia onkologiczna. Lekarze specjaliści przyjmują w niej raz w tygodniu

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Doktor Paulina Myśliwiec przyjmuje pacjentów w nowo otwartej poradni onkologicznej przy szpitalu w Świebodzinie
Doktor Paulina Myśliwiec przyjmuje pacjentów w nowo otwartej poradni onkologicznej przy szpitalu w Świebodzinie Vital Med/Kasia Klimkowska
W Nowym Szpitalu w Świebodzinie, w ramach kontraktu z NFZ, funkcjonuje poradnia onkologiczna. Pacjenci wymagający diagnostyki i konsultacji w zakresie chorób nowotworowych od listopada mają ułatwiony dostęp do leczenia ambulatoryjnego. W przyszpitalnej poradni, raz w tygodniu, przyjmują lekarze specjaliści onkologii klinicznej: lek. Paulina Myśliwiec i lek. Małgorzata Wachowiak.

Dzięki wygraniu przez szpital w Świebodzinie konkursu NFZ na świadczenia ambulatoryjne z zakresu onkologii, pacjenci wymagający diagnostyki i konsultacji w zakresie chorób nowotworowych, nie muszą już wyjeżdżać do poradni onkologicznych w odległych miastach.

W przyszpitalnej poradni, raz w tygodniu, przyjmują lekarze specjaliści onkologii klinicznej: lek. Paulina Myśliwiec i lek. Małgorzata Wachowiak.

Dodajmy, że specjalistą chirurgiem onkologiem jest też lek. Agata Cieśla, ordynator oddziału chirurgii w szpitalu w Świebodzinie.

Pacjenci mogą odbywać w poradni konsultacje oraz wstępną i pogłębioną diagnostykę. W ramach poradni zapewniony jest dostęp do specjalistycznych badań: RTG, USG, TK, biopsji grubo i cienkoigłowej. W razie potrzeby pacjenci otrzymają również skierowanie do dalszego leczenia specjalistycznego: chirurgicznego, chemioterapii czy radioterapii. Po przebytym leczeniu poradnia zapewni pacjentom porady i badania kontrolne.

Do poradni bez skierowania

Najważniejsza informacja jest taka, że do poradni onkologicznej nie jest wymagane skierowanie. Czyli może się zgłosić każdy pacjent, który jest zaniepokojony swoją sytuacją zdrowotną i podejrzewa, że może u niego wystąpić proces nowotworowy, a przede wszystkim pacjenci, którzy mają jakieś niepokojące objawy albo zostali wstępnie zdiagnozowani, czy to u lekarza rodzinnego, czy w innych ośrodkach opieki zdrowotnej.

- W poradni onkologicznej zajmujemy się diagnostyką chorób nowotworowych, ale też ustalaniem planu leczenia całościowo - wyjaśnia lek. Paulina Myśliwiec, onkolog pracująca na co dzień w zielonogórskim szpitalu.

Jacy pacjenci zgłaszają się do poradni?

- Dosyć sporą grupę stanowią pacjenci, którzy są już po rozpoznaniu choroby nowotworowej, po przebytym leczeniu i wymagają dalszego nadzoru w celu wykrycia wznowy, rozsiewu, ale też odległych powikłań leczenia, które przebyli - wymienia lekarka.

W świebodzińskiej poradni pacjenci dostają informację, dokąd się mają udać na konkretne badania.

Należy wiedzieć, że miejsca wykonania niektórych badań są ściśle wskazane np. badanie laboratoryjne, usg, bioposja. Są też pewne badania, które pacjenci mogą zrobić w wybranym przez siebie miejscu, należy do nich: tomografia, rezonans magnetyczny, scyntygrafia kości, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozmowa z kierownikiem oddziału onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Czy wśród mieszkańców Świebodzina statystycznie występują jakieś rodzaje nowotworów częściej niż w innych regionach?

- Zgodnie z epidemiologią, cały nasz kraj, a także województwo jest zbliżone do krajów wysoko rozwiniętych - potwierdza doktor P. Myśliwiec. - Czyli dominuje u kobiet przede wszystkim rak piersi, to jest bezsprzecznie „król” nowotworów, oczywiście w tym sensie negatywnym. Na co dzień mamy też do czynienia z takimi nowotworami jak: rak prostaty, rak płuca, nowotwory przewodu pokarmowego, przede wszystkim rak jelita grubego i rak żołądka czy nowotwory ginekologiczne u kobiet- dodaje lekarka.

Profilaktyka może uratować życie

Nasza rozmówczyni pozytywnie odnosi się do akcji profilaktycznych, które mogą być organizowane w Świebodzinie.

- Podczas wizyty w gabinecie staramy się propagować zdrowy styl życia, mówić o działaniach prewencyjnych, o badaniach, które należy zrobić. Podam przykład: pacjentka przychodzi do mnie z rakiem piersi, namawiam ją na wykonanie badania endoskopowego przewodu pokarmowego, dając skierowanie na coś, co wiąże się z zupełnie innym rozpoznaniem niż to, z którym ona do mnie przychodzi na regularne kontrole onkologiczne - tłumaczy P. Myśliwiec.

Ponadto onkolodzy podczas wizyt w poradni starają się promować zdrowy tryb życia, dietę i aktywność fizyczną, co przy nowotworach jest bardzo ważne.

Warto też wiedzieć, że w Polsce działają programy profilaktyczne, na które zgłaszalność jest wciąż mało zadowalająca, mimo ogłaszania akcji.

Głównie za sprawą mammobusów bardzo dużo zostało zrobione w zakresie profilaktyki raka piersi i dzięki temu w naszym województwie mamy bardzo dobre wyniki wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet.

- Ale już z rakiem szyjki macicy jest bardzo źle - zaznacza lekarka. - Jest to nowotwór, który mógłby w postaci inwazyjnej w ogóle nie być rozpoznawany, gdyby chore regularnie chodziły na badania profilaktyczne - apeluje P. Myśliwiec.

Szpitalom brakuje specjalistów

Za sukces szpitala należy uznać uruchomienie poradni onkologicznej. Wiadomo, że szpitalom coraz trudniej jest pozyskać specjalistów do pracy. Kilkakrotnie pisaliśmy na łamach o problemach z dostaniem się do diabetologa. Jak się okazuje, to nie oczekiwania finansowe są przeszkodą, a coraz większy brak specjalistów.

Bardzo smutne jest to, że onkolodzy stanowią zaledwie pół procenta wszystkich specjalistów, a tymczasem choroby nowotworowe wysuwają się na pierwsze miejsce, jeśli chodzi o zachorowalność i umieralność. Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat nastąpiło podwojenie liczby zachorowań na nowotwory w Polsce i na świecie, a kolejne 10 lat to będzie znowu podwojenie liczby zachorowań.

- Nas jest, niestety, zbyt mało. Młodzi lekarze niespecjalnie wybierają onkologię. A szkoda, bo wiadomo, że bardzo dużo w niej się dzieje. Wiadomo, że kluczem do sukcesu w onkologii jest wczesne rozpoznanie nowotworu, ale jeśli już to się nie uda, to również onkologia oferuje coraz więcej pacjentom, także tym w zaawansowanej fazie choroby - mówi P. Myśliwiec.

Kiedy się rejestrować

Do poradni onkologicznej przy szpitalu w Świebodzinie można się zarejestrować od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00, pod numerem telefonu: 412 402 112 lub 412 402 113. Specjaliści onkolodzy przyjmują w soboty.

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie