Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. W wykopanej ziemi na ul. Grzybowej można znaleźć ciekawe przedmioty. Przekonały się o tym młode mieszkanki jednego z domów

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Poszukiwanie skarbów na ulicy Grzybowej w Świebodzinie
Poszukiwanie skarbów na ulicy Grzybowej w Świebodzinie Wiesław Zdanowicz
Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie robót w głównej części parku miejskiego na Błoniach. Trwają już prace na ul. Grzybowej. W wykopanej ziemi można znaleźć ciekawe przedmioty, o czym przekonały się okoliczne mieszkanki.

Co kryje ziemia na ul. Grzybowej w Świebodzinie?

Co ważne, rozpoczęły się już roboty na ulicy Grzybowej, które mają się zakończyć 30 listopada. Remontowany jest odcinek od przepustu na strudze do ul. Sukienniczej. Uliczka zostanie wyłożona kostka brukową, zamontowane zostanie oświetlenie. Zadanie jest jednym z etapów rewitalizacji błoni.

Młode mieszkanki budynku przy ul. Grzybowej, w którym w przeszłości mieściło się kino ‚Rialto” i Hotel Frankfurt zainteresowały się wykopami i znalazły stary zamek drzwiowy z szyldem i klamką. Uznały za prawdopodobne, że pochodził on z ich obecnego miejsca zamieszkania.

Pod koniec lipca gmina ogłosiła przetarg na wykonanie głównej części prac przy budowie parku miejskiego na świebodzińskich błoniach. Do połowy sierpnia powinien zostać wyłoniony wykonawca robót. Budowa parku potrwa cały przyszły rok. Termin całkowitego zakończenia prac przewidywany jest na grudzień 2021 rok.

Błotnisty i zakrzaczony teren przejdzie do historii. Na błoniach powstanie Park Miejski – Dolina Strugi Świebodzińskiej. Na kilkunastu hektarach powstaną ciągi pieszo-rowerowe, staw, dwie fontanny oraz mostek. Całość zostanie odpowiednio oświetlona, pojawią się także schody terenowe, pomosty widokowe, elementy małej architektury oraz nowe różnorodne nasadzenia. Dla najmłodszych mieszkańców powstanie plac zabaw. Na tym nie koniec, bo w ramach inwestycji zaplanowano odtworzenie istniejącego systemu rowów melioracyjnych.

Park to przede wszystkim ciągi pieszo-jezdne, ciągi piesze, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe (w tym 9.075 m kw. nawierzchni z betonowej kostki uszlachetnionej, 1.625 m kw. nawierzchni żwirowej, 4.500 m kw. nawierzchni asfaltowej w kolorze rdzawym), trapy z tworzywa sztucznego, oświetlenie, iluminacje, mała architektura. Aby błonia mogły jeszcze lepiej pełnić funkcję zielonych płuc miasta, istotna będzie wielkość nasadzeń. - Przewidziane są nasadzenia ponad 600 sztuk drzew liściastych, 100 szt. drzew iglastych, ponad 3.700 szt. krzewów, wykonanie rabat, utworzenie ogrodów tematycznych - traw ozdobnych, roślin pachnących, roślin skalnych - wylicza Magda Jarema, zastępca kierownika wydziału inwestycji.

POLECAMY: W Izraelu odkryto ruiny biblijnego miasta Siklag. Miał w nim ukrywać się król Dawid

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska