Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Białej Laski

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
5 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski - święto osób niewidomych i niedowidzących, obchodzone corocznie od 1964 roku. Ma ono przedstawić opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki tych osób.

W październiku minęły dwa lata, odkąd w Świebodzinie uformowało się Stowarzyszenie Osób Niewidomych i Słabowidzących. Przypomnijmy, że organizacja powstała w wyniku odseparowania od Polskiego Związku Niewidomych, który - zdaniem osób należących do stowarzyszenia - nie pomagał, a przeszkadzał osobom niepełnosprawnym.

Wielkim osiągnięciem nowego Stowarzyszenia był wiosenny wyjazd na pierwsze warsztaty z rehabilitacji społecznej. - To jest takie ważne. Nauka chodzenia z laską, bez gogli, a potem w goglach, żeby zobaczyć co nas czeka. Każdy z nas inaczej widzi, nie wszyscy mają okulary. Musimy nauczyć się niebezpieczeństw, które na nas czyhają, czyli dziury, gałęzie, piasek mokry suchy i woda. Nauczyliśmy się przechodzić przez jezdnię, chodzić po schodach - opowiada prezes Alicja Nogajewska.

Po tym turnusie członkowie uznali, że czas postarać się o specjalne sprzęty. Stowarzyszenie wystąpiło do samorządów lokalnych o sfinansowanie zakupu sprzętów codziennego użytku, wspomagających osoby niewidome i niedowidzące. Nie wszystkie samorządy pozytywnie odpowiedziały na wniosek. Inwalidów wzroku wsparły gminy: Świebodzin, Zbąszynek, Skąpe i Lubrza oraz Powiat Świebodziński.

Stowarzyszenie rozpoznało potrzeby członków i zakupiło potrzebne sprzęty, są to: ciśnieniomierze z funkcją mówioną w języku polskim, lupy różnego rodzaju, odblaskowe laski podpórcze oraz składane z dodatkową nasadką stosowaną do poruszania się na zewnątrz, bilonówki, dźwiękowe czujniki pomiaru poziomu cieczy oraz zegarki mówiące i wagi z funkcją mowy.

Sprzęt dostaną w pierwszym rzędzie ci członkowie, którzy mają najniższe dochody. - W każdą środę miesiąca spotyka się komitety założycielski stowarzyszenia i uzgadniamy podział sprzętu. Sprawdzamy potrzeby i decydujemy - tłumaczy A. Nogajewska.

Wszystkie sprzęty można obejrzeć w siedzibie Stowarzyszenia przy Placu Wolności w Świebodzinie, dowiedzieć się jak działają, nie tylko z instrukcji obsługi. Członkowie dzielą się również własnymi doświadczeniami.

Tradycyjnie, z okazji przypadającej na 15 października Międzynarodowy dzień Białej Laski, prezes A. Nogajewska, zaprosiła wszystkich swoich członków na uroczysty obiad. Zaproszenia skierowała również do wszystkich samorządów. Choć nie wszyscy przybyli, atmosfera spotkania była bardzo miła. A. Nogajewska podziękowała samorządowcom za wsparcie, jakim obdarzają osoby niepełnosprawne z powodu choroby narządu wzroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska