Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Flagi 2 maja? Dla wygody czy ze względów historycznych? Powody jego ustanowienia

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zielona Góra od 1 do 3 maja staje się bialo-czerwonym miastem.
Zielona Góra od 1 do 3 maja staje się bialo-czerwonym miastem. Jacek Katos
Niewiele osób, z którymi rozmawialiśmy w internecie, wie, dlaczego 2 maja obchodzimy Święto Flagi. I uśmiecha się, gdy słyszy, że to m.in. dlatego, by nie ściągać tego dnia flag, które zawisły dzień wcześniej. Bo 3 maja znów trzeba by je powiesić.

- Święto Flagi hhmmm – zastanawia się Darek. – No wiem, że obchodzimy 2 maja. Na pewno już z 10 lat ono obowiązuje i ma też związek z Unią Europejską.
- Każde państwo ma swoje święto flagi, no to my też musieliśmy się dostosować – kalkuluje Dominka. – Nie możemy być gorsi od innych krajów, prawda?
- Co roku wywieszany na balkonie flagę. 1, 2, 3 maja. Tak się już przyjęło, że 1 maja to Święto Pracy, 3 maja – Święto Narodowe, na cześć Konstytucji 3 maja, A 2 maja tak uchwalił Sejm - obchodzimy Święto Flagi – mówi pan Stefan. – A dlaczego? Ooo kurcze, no wstyd, ale nie wiem.

Skąd się wzięło Święto Flagi? Jakie są powody jego ustanowienia?

Zaproponował je w 2003 roku poseł Edward Płonka z Platformy Obywatelskiej. Zresztą postulował więcej zmian dotyczących barw i symboli narodowych. Sejm w lutym 2004 roku ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. A dlaczego akurat 2 maja? Ponoć ze względów historycznych. To tego dnia 1945 roku wydarzyła się znana wielu osobom – choćby z serialu „Czterej pancerni i pies” – scena, kiedy to polscy żołnierze, w czasie bitwy o Berlin, zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Inny argument przemawiający właśnie za tym dniem był praktyczny. Zgodnie z polskim prawem, flaga nie może wisieć bez powodu. Dlatego 2 maja, po Święcie Pracy, powinna zostać zdjęta, a 3 maja ponownie zawieszona.

By ułatwić sobie pracę, lepiej było pozostawić flagi na miejscu przez dzień 2 maja. Wystarczyło uczynić go świętem państwowym.

Symbole i święta narodowe - jak je traktujemy?

Czym dziś dla nas jest flaga? To pytanie także zadaliśmy internautom. Oto niektóre tylko ich wypowiedzi.
- Dla mnie powieszenie flagi to symbol patriotyzmu, pokazanie, że jesteśmy wspólnotą – napisała nam Kinga.
- Flaga odgrywa największą rolę podczas ważnych wydarzeń, kiedy to Polska odnosi sukcesy nie tylko podczas olimpiad czy ważnych zawodów sportowych. Wówczas ze wzruszeniem oglądam naszych zawodników, jak dumnie trzymają flagę albo stoją na podium i śpiewają hymn – podkreśla Inga.

- Flaga, orzeł to symbole bliskie każdemu Polakowi. I choć zazwyczaj jesteśmy podzieleni, kłócimy się, to jednak pod biało-czerwonymi barwami potrafimy w ważnych momentach się zjednoczyć – dodaje Sebastian.
- Kiedyś byłem dumny, że jestem Polakiem. Jako dziecko czy młodzieniec wywieszałem flagi w oknie podczas świąt państwowych. Nosiłem taki znaczek w biało-czerwonych barwach – opowiada pan Ireneusz. – Dziś nie mam powodu do dumny. Kraj jest podzielony, źle postrzegany na świecie. Smutne, ale prawdziwe.

ZOBACZ TEŻ

24.04.2019. Zielona Góra - hala CRS, mecz Stelmet BC Zielona Góra vs Miasto Szkła Krosno

Szok! Że aż tyle się działo! Łezka się w oku kręci, gdy zoba...

Centra Zielonej Góry, Nowej Soli, Świebodzina zawsze przyciągają rzesze mieszkańców. Nie tylko, by zajrzeć do sklepów, zjeść coś dobrego w restauracji, pobawić się z dzieckiem na placu zabaw czy po prostu pospacerować. Teraz dobrze nam znane miejsca zrobiły się puste i smutne. Zobacz, jak było przedtem, a jak jest dziś!- Przechodzę codziennie deptakiem do pracy. Zawsze spotykałam znajome mi twarze. I było jakoś raźniej. Miasto budziło się do życia. A gdy wracałam, ludzi było jeszcze więcej. Czuło się, że się żyje - opowiada pani Milena z Zielonej Góry. - Teraz bardzo mi smutno, bo nie tylko deptak, ale i inne ulice opustoszały. Zrobiło się jakoś tak dramatycznie, tragicznie. Raz się nawet z tego smutku popłakałam, bo emocje sięgnęły zenitu. Wciąż mam jednak nadzieję, że to minie jak zły sen, i znów zobaczę uśmiechnięte twarze na deptaku, dzieci biegające po placu zabaw, gości siedzących w ogródkach restauracji. Podobne głosy słyszymy w Nowej Soli. Miejsca rekreacji pozamykane. Ulubione cele spacerów nowosolan musiały iść w zapomnienie. Teraz musi wystarczyć balkon lub najbliższa okolica, jeśli to możliwe. Wszyscy musimy się chować po domach, by wygrać z koronawirusem, by maksymalnie opóźnić i rozciągnać w czasie kolejne zarażenia. Bo inaczej nie damy rady. - Ja muszę korzystać z publicznej komunikacji. Niestety, nie mam wyjścia, nie mogę zdalnie pracować, a żyć z czegoś trzeba - mówi pan Bogdan z Nowej Soli. - Dziwnie się czuję, gdy wszędzie takie pustki. Przyzwyczaiłem się przez lata do zupełnie czegoś innego. Teraz pustka i cisza. Na dworcach, peronach, stanowiskach autobusowych. W Świebodzinie też centrum świeci pustkami. Nawet w ładną pogodę ludzie się mobilizują i jak nie muszą wychodzić, siedzą w domach.  I tak powinno być. A ten pusty deptak czy okolice pomnika Chrystusa Króla znów się zapełnią ludźmi. - Czekam z niecierpliwością, kiedy wszystko wróci do normy i znów odwiedzać nas będą turyści, pielgrzymi. Tu nie chodzi tylko o to, że dzięki nim zarabiamy. To zawsze okazja do kontaktu z innymi ludźmi. porozmawiania, nawiązania nowych znajomości. Bo i tak się zdarza, że te kontakty potem się rozwijają - przyznaje pani Barbara ze Świebodzina. - Teraz tylko pustka. ZOBACZ TEŻPOCIĄGI ODWOŁANE, CO Z BILETAMI;nfPOLECAMY TEŻCZEKAMY NA KONIEC EPIDEMIIZobacz też: Pierwsze mikroskopowe zdjęcia koronawirusa. Efekt pracy rosyjskich naukowców<script async defer class="XlinkEmbedScript"  data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/3d52d68c-051e-bdb4-afb0-94a52ba2bbb6,8dad734e-5e04-e3bc-cbb1-fd14843e50f3,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>

Koronawirus spustoszył te znane miejsca w lubuskich miastac...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska