Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto kina w Łagowie

Zdzisław Haczek 68 324 88 05 [email protected]
Kto zna Andrzeja Grabowskiego tylko z roli Ferdka Kiepskiego w serialu, ten prawie nie zna tego krakowskiego aktora. W Łagowie zobaczymy go obok Mariana Dziędziela w filmie Jerzego Domaradzkiego "Piąta pora roku”.
Kto zna Andrzeja Grabowskiego tylko z roli Ferdka Kiepskiego w serialu, ten prawie nie zna tego krakowskiego aktora. W Łagowie zobaczymy go obok Mariana Dziędziela w filmie Jerzego Domaradzkiego "Piąta pora roku”. Mariusz Kapała
W niedzielę po raz 41 startuje w Łagowie Lubuskie Lato Filmowe. W bogatym programie zmieścili się twórcy z wielkim dorobkiem oraz ich debiutujący następcy.

Gościem specjalnym trwającego tydzień festiwalu jest w tym roku Jerzy Hoffman, czyli najbardziej kasowy polski reżyser (filmy twórcy "Potopu" obejrzało w kinie 55 mln widzów!). W konkursie głównym o Złote, Srebrne i Brązowe Grona zawalczy 16 filmów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej - w tym "Cygan" słynnego, nagradzanego m.in. w Łagowie, słowackiego reżysera Martina Sulika.

Ale już w konkursie filmów krótkometrażowych znajdziemy nazwiska twórców będących na początku przygody z X Muzą. Tutaj swój obraz "Póki wilk syty" zaprezentuje Olga Kałagate, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, która w swojej rodzinnej Zielonej Górze ukończyła słynące z filmowych talentów V LO.

Dyrektor LLF-u Andrzej Kawala, prezes organizującego imprezę od lat 80. Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze, poleca nie tylko filmy, ale i możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi. Na przykład "Havel, Skvorecky - Nadzieja zostaje" - to tytuł spotkania dyskusyjnego z Andrzejem Jagodzińskim, tłumaczem, dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Bratysławie, na temat dwóch postaci, bez których trudno wyobrazić sobie kino naszych południowych sąsiadów. Z kolei Grzegorz Pieńkowski, były pracownik Filmoteki Narodowej, a dziś wykładowca szkoły filmowej w Warszawie, poprowadzi cykl "Bohaterowie drugiego planu", którego pierwsza odsłona będzie poświęcona bywalcom festiwalu w Łagowie - Janowi Himilsbachowi i Zdzisławowi Maklakiewiczowi ("Rejs", "Wniebowzięci", "Jak to się robi").

Lubuskie Lato Filmowe dwa lata temu wyprowadziło się z zawilgoconego kina Świteź. W tym roku główne pokazy odbywać się będą w nowej sali (ok. 120 miejsc) w Domu Wczasowym - Leśnik, tradycyjnym centrum festiwalowym. Pozostałe projekcje w amfiteatrze, sali wideo Leśnika i w GOK-u.

Uwaga zielonogórzanie! W czasie LLF w zielonogórskiej Piekarni Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej prezentowane będą dokumenty i krótkie filmy fabularne. Te ostatnie nagrodzą widzowie.

Strona festiwalu: www.llf.pl

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska