Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie symbole 11 listopada, czyli flaga, godło i barwy narodowe. Jak się nimi posługiwać?

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych
Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych Fot: Alicja / Pixabay
Symbole 11 listopada rok w rok towarzyszą obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Chcąc dać wyraz patriotyzmu i poczucia przynależności do ojczyzny oraz w celu upamiętnienia tego dnia wielu Polaków eksponuje biało-czerwone flagi czy godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak nadal niewiele osób wie, iż manifestacja patriotyzmu poprzez symbole narodowe musi odbywać się w obrębie pewnych zasad i reguł.

Spis treści

Symbole 11 listopada. Jak się nimi posługiwać?

Dzień Niepodległości to szczególne święto dla każdego Polaka. MSWiA stworzyło specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona” traktujący o symbolach narodowych, który zawiera m.in. zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady.

We wszystkich istotnych chwilach, podczas podniosłych i uroczystych wydarzeń, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, czy w te związane z chociażby właśnie ze świętem niepodległości, towarzyszy nam flaga Polski. Każdy z nas może wtedy wyrazić swój patriotyzm poprzez wywieszenie jej np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

Różnice pomiędzy flagą a barwami narodowymi

Miniprzewodnik „Biało-Czerwona” ukazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej lub biało-czerwonej wstążki w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu. W przypadku kokard biel umieszczona jest w środku, czyli w sercu kokardy, a czerwień na zewnątrz.

Polskie symbole 11 listopada, czyli flaga, godło i barwy narodowe. Jak się nimi posługiwać?
Agnieszka Kowalko

Rodzaje flag

  • Flaga

To najbardziej rozpowszechniony rodzaj weksyliów (znaki rozpoznawcze wykonany z tkaniny, mocowane do drzewca lub liny) o płacie prostokątnym, najczęściej o proporcjach 2:3 lub 1:2. W Polsce są to określone proporcje 5:8. Są używane na lądzie – niesione zarówno podczas marszów, wywieszane z okien i balkonów oraz mocowane na słupach i latarniach ulicznych, mają płat przymocowany do drzewca.

  • Flaga państwowa

Flaga, której mogą używać zarówno władze jak i w instytucjach państwowych, jak również przez obywateli i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8.

Polskie symbole 11 listopada, czyli flaga, godło i barwy narodowe. Jak się nimi posługiwać?
Agnieszka Kowalko
  • Flaga państwowa z godłem

Nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej na 11 listopada mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.

  • Sztandar

Weksylium, które występuje tylko w jednym egzemplarzu. Jest to znak jednostki liniowej sił zbrojnych, szkoły wojskowej, jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Policji, straży miejskiej, jednostki samorządu terytorialnego, partii politycznej, stowarzyszenia, związku zawodowego, szkoły itp. Sztandar składa się z dwóch zszytych ze sobą kwadratowych lub prostokątnych płatów tkaniny o odmiennych wzorach i drzewca z głowicą. Trzy skraje płata są obszyte frędzlami. Czwarty skraj jest przymocowany do drzewca, często trwale przy pomocy ozdobnych gwoździ.

  • Bandera

Określa ona przynależność państwową jednostek pływających po morzach. Na jednostce pływającej po wodach śródlądowych zamiast bandery wywieszana jest flaga państwowa.

  • Banner

Pionowa wersja flagi o proporcjach od 1:4 do 1:8. Z reguły to, co na fladze jest na górze, na bannerze znajduje się po lewej stronie. W przypadku banneru o barwach flagi polskiej po lewej stronie jest pionowy pas biały, a po prawej czerwony.

Oprócz wyżej wymienionych wyróżnia się jeszcze więcej rodzajów flag, muszących spełniać określone warunki. Są wśród nich także między innymi: flaga gabinetowa, stolikowa, urzędowa czy okolicznościowa.

Symbole narodowe a zasady wywieszania flagi

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową w Narodowe Święto Niepodległości na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce są umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie.

Za niestosowanie się co do zasad wobec flagi mogą nam grozić konsekwencje prawne.

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
  • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy zdjąć jak najszybciej.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych na przykład nazw miejscowości. Aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Godło Polski. Nieco o historii Orła Białego

Orzeł Biały w koronie na czerwonym polu – tak wygląda teraz najstarszy symbol związany ze świętowaniem odzyskania niepodległości, jakim jest polskie godło. Początki Orła Białego, który stał się później symbolem państwa, sięgają początków powstania naszego państwa i związane są z pierwszą rządzącą dynastią Piastów. Orzeł jako herb dynastii najczęściej występował na monetach, pieczęciach, elementach uzbrojenia i chorągwiach.

Na przełomie wieków zmieniał się sposób przedstawiania orła, niezmienna jednak pozostawała symbolika tego znaku. Orzeł Biały w koronie symbolizował całkowicie suwerenne i wolne państwo polskie, króla, który je uosabiał oraz naród polski. Od zawsze symbolizował potęgę, siłę, bohaterstwo, odwagę i majestat.

Najstarszy wizerunek orła jako znaku polskiego widnieje na okolicznościowej, srebrnej monecie Bolesława Chrobrego z około 1000 roku. Należy jednak zaznaczyć, że są teorie, iż może to być wizerunek innego ptaka.

Polskie symbole 11 listopada, czyli flaga, godło i barwy narodowe. Jak się nimi posługiwać?
Agnieszka Kowalko

W roku 1295 Przemysław II koronował się na króla - jego osobisty znak, Orzeł Biały, stał się godłem Królestwa Polskiego. Wcześniej znaki orła nie były jeszcze dziedziczone, więc były uznawane jedynie za osobiste godła książęce.

Kierunek związany z symbolami narodowymi został ugruntowany za panowania ostatnich Piastów Władysława Łokietka i jego syna Kazimierza Wielkiego, kiedy to byt państwowy Królestwa Polskiego został utrwalony. Wielka Chorągiew Królestwa Polskiego mająca w herbie Orła Białego przewodziła rycerstwu polskiemu w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Orzeł Biały szybował na sztandarach skrzydlatej husarii, która, siejąc strach i panikę w szeregach wroga, potrafiła wygrać walkę z wielokrotnie liczebniejszą armią przeciwnika i nie przegrała ani jednej bitwy przez 125 lat.

Forma graficzna Orła Białego z powodów wojen, rozbiorów i dekretów władz komunistycznych zmieniała się przez wieki. Dzisiejsza jego forma, przyjęta w 1927, jest wzorowana na orle z epoki Stefana Batorego.

Źródło: gov.pl / niepodlegla.gov.pl

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie symbole 11 listopada, czyli flaga, godło i barwy narodowe. Jak się nimi posługiwać? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska