Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto patrona w SP17 w Zielonej Górze (zdjecia)

Bogusław Malicki
Bogusław Malicki
27 czerwca br. Szkoła Podstawowa nr 17 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Zielonej Górze obchodziła Dzień Patrona i 70. rocznicę jego śmierci w katastrofie samolotu na Gibraltarze. Zorganizowano uroczyste obchody, które składały się z kilku części i poprzedzone były konkursami, zawodami i turniejem historycznym.

[galeria_glowna]
Obchody miały patriotyczny charakter. Szkoła była wyjątkowo przystrojona. W wielu miejscach były zdjęcia i plakaty gen. Sikorskiego oraz prace konkursowe dzieci. Uczestnicy Dnia Patrona mogli obejrzeć wystawę "Generał Władysław Sikorski. Polityk i żołnierz", ukazującą zdjęcia i dokumenty z życia i działalności generała. Plansze wystawy zostały przygotowane przez krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i udostępnione dzięki pomocy Bogusława Malickiego, członka Zarządu Stowarzyszenia "Gibraltar 1943".

Lekcje historii
Na początku uroczystości o godz. 9.00 rozpoczęły się "żywe lekcje historii". W sali szkoły odbyło się spotkanie dzieci z klas trzecich i czwartych z gen. brygady Zbigniewem Szurą. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści generała, mówiącego o gen. Sikorskim i o sobie. Zadawały dla generała ciekawe pytania, na które on z chęcią odpowiadał. Pytano np. co je generał i co robi?

Jednocześnie w sali gimnastycznej, z uczniami klas piątych i szóstych, spotkał się doktor Włodzimierz Kwaśniewicz, historyk bronioznawca i ekspert z dziedziny historii sztuki i bronioznawstwa. Mówił jaką bronią posługiwał się gen. Sikorski. Opowiadał o szablach i buławie generalskiej. Prelekcje uatrakcyjnił pokazując oryginalne szable. - Te przedmioty spełniały swoją funkcję podstawową orężną, ale również symboliczną. Były przedmiotem władzy wojskowej, ale symbolizowały również naszą przeszłość, honor polskiego żołnierza, polskiego oficera - mówi Włodzimierz Kwaśniewicz.

Apel przed szkołą i złożenie kwiatów przy tablicy
Następnie na placu przed szkołą rozpoczął się uroczysty apel. Było wciągnięcie flagi na maszt w ceremoniale wojskowym oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Dyrektor szkoły, Jarosław Skorulski opowiedział o patronie szkoły i okolicznościach zorganizowania uroczystości. Gen. Zbigniew Szura mówił o roli i obowiązkach współczesnego patrioty. Zachęcał dzieci, aby byli patriotami i radził jak dzisiaj być dobrym patriotą. - Patriota to obywatel, który kocha swoją Ojczyznę, a Ojczyzna to rodzina rodzin oraz mowa, ziemia i pamięć - zaznacza gen. Szura. Ksiądz dr Jan Pawlak podkreślił w swojej wypowiedzi, że Dzień Patrona i 70. rocznica śmierci gen. Sikorskiego przypadająca 4 lipca br., to dobre okazje na lekcje patriotyzmu, ale patriotami jesteśmy każdego dnia ucząc się i pracując dla Polski.

W apelu z przemówieniami uczestniczyli odświętnie ubrani uczniowie szkoły i ich rodzice, w asyście wojska i pocztów sztandarowych. Byli zaproszeni członkowie Stowarzyszenia "Gibraltar 1943", przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz inni goście, a także dyrekcja i nauczyciele placówki. Obecnie uczy się tu około 300 dzieci. Uroczystość na placu dostojnie prowadził elegancko ubrany uczeń tej szkoły. Po apelu, delegacje gości i klas złożyły kwiaty pod tablicą z wizerunkiem gen. Sikorskiego w szkole. Przy tablicy była wojskowa warta honorowa.

Część artystyczna i rozdanie nagród
Kolejna część uroczystości odbyła się w sali sportowej. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Były atrakcyjne występy artystyczne. Uczniowie uczestniczący w zajęciach tanecznych Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca, zaprezentowali ludowe tańce. Śpiewano i tańczono przy dźwiękach gitary i akordeonu. Rozdano nagrody zdobyte w konkursie plastycznym i strzeleckim. Puchar Dyrektora Szkoły i medal z dyplomem za zdobycie I miejsca w zawodach strzeleckich otrzymała Dominika Kowalczyk z klasy szóstej. Na scenie był portret gen. Sikorskiego. Mottem uroczystości było hasło: "My będziemy jak generał, uczyć się i żyć dla Polski".

Dodatkowe imprezy towarzyszące uroczystościom
1. Konkurs plastyczny w oparciu o cytaty z hymnu szkoły, dotyczące gen. Sikorskiego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy 1-3 wykonały prace plastyczne, których przewodnim tematem był cytat: "Gdy kraj nasz był w niewoli i nie miało być już Polski. Był żołnierzem w jej obronie gen. Sikorski". Natomiast klasy 4-6 wykonały prace, dotyczące cytatu: "My będziemy jak generał, uczyć się i żyć dla Polski".
2. Od 24 czerwca na terenie szkoły jest eksponowana wystawa pt. "Generał Władysław Sikorski. Polityk i żołnierz".
3. Klasy 6-te w czerwcu startowały w zawodach strzeleckich o Puchar Dyrektora Szkoły.
4. Odbył się turniej "Na tropie Generała".

Obchody zorganizowała dyrekcja i nauczyciele SP nr 17, m.in. pani Marzena Jurec, nauczycielka historii oraz Stowarzyszenie "Gibraltar 1943", działające na rzecz upowszechniania wiedzy o generale Sikorskim.

W uroczystości uczestniczyli:
- generał brygady rez. Zbigniew Szura, prezes Stowarzyszenia "Gibraltar 1943" w Zielonej Górze, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Zielonej Górze oraz przew. Lubuskiej Rady Kombatantów, Osób Represjonowanych i Stowarzyszeń Patriotycznych,
- Stanisław Szymkowiak, pełnomocnik Zarządu Województwa Lubuskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych,
- Jarosław Skorulski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 (Zespół Edukacyjny nr 2) im. Gen. Władysława Sikorskiego w Zielonej Górze,
- ks. dr Jan Pawlak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, wieloletni diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego tejże diecezji,
- prof. Wiesław Hładkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia "Gibraltar 1943", wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego,
- dr Włodzimierz Kwaśniewicz, doradca ds. historycznych Stowarzyszenia "Gibraltar 1943" w Zielonej Górze,
- Włodzimierz Bogucki, prezes Lubuskiej Rodziny Katyńskiej w Zielonej Górze,
- Jerzy Przybecki, prezes Zarządu Oddziału Lubuskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, sekretarz Stowarzyszenia "Gibraltar 1943" w Zielonej Górze,
- Krzysztof Wesołowski, Stefania Zawacka, Elżbieta Chruszcz i Jan Kot, członkowie władz Stowarzyszenia "Gibraltar 1943" w Zielonej Górze,
- Bogusław Malicki, członek Zarządu i rzecznik prasowy Stowarzyszenia "Gibraltar 1943" w Zielonej Górze oraz członek Zarządu Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego w Sulechowie,
- przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe i wojsko oraz dzieci, nauczyciele i rodzice.

Podziękowanie
W imieniu własnym i Stowarzyszenia "Gibraltar 1943" każdemu serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości. Osobom, które uświetniły ją swoją obecnością, również DZIĘKUJĘ!

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska