MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego 2020 w Gorzowie Wlkp. Wspominano też 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Materiały Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego
Obchody Święta Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp. Lubuski Urząd Wojewódzki
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 100-lecia Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem znajdującym się przed Urzędem Wojewódzkim, który postawiono "W hołdzie Patriotom walczącym o Wolną Polskę w setną rocznicę odzyskania niepodległości".

Wiązankę kwiatów złożył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Dyrektorem Generalnym Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Romanem Sondejem.

Uroczysta msza święta

W Kościele Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przy ul. Żeromskiego 21 w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Poprowadził ją Biskup Senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Stefan Regmunt. Po Mszy Świętej wojewoda wraz z delegacjami udał się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, by zgodnie z tradycją złożyć kwiaty.

Wojskowy apel obok gorzowskiej katedry

Następnie, na Starym Rynku obok katedry odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym, w czasie którego wręczono odznaczenia cywilne i wojskowe. Wręczono Złote Krzyże Zasługi za działalność na rzecz zwalczania zagrożeń biologicznych nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Złote Medale za Długoletnią Służbę, Złoty Medal Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, Srebrny Medal Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, Tytuł Honorowy Zasłużony Żołnierz RP z odznaką III stopnia oraz mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Odczytano również list Ministra Obrony Narodowej do uczestników uroczystości

Wojewoda: - Jesteśmy dumni z żołnierzy

W okolicznościowym przemówieniu z okazji Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej wojewoda Władysław Dajczak podkreślał:

- Jesteśmy dumni z żołnierzy którzy stacjonują na terenie naszego województwa i biorą udział w misjach na całym świecie. Słyszymy o ich wyszkoleniu i gotowości do podejmowania najtrudniejszych wyzwań. Dziś chcę przekazać wyrazy wielkiego szacunku wszystkim żołnierzom w jednostkach na Ziemi Lubuskiej i ich bliskim. Służba którą pełnicie jest wielką misją i bez wsparcia rodzin byłaby niemożliwa.

Wystawy dla mieszkańców

W czasie uroczystości na Starym Rynku dla mieszkańców dostępne były 2 wystawy. "100-lecie Bitwy Warszawskiej" przygotowana przez Pocztę Polską oraz „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” z programu niepodległa, przygotowana przez Lubuski Urząd Wojewódzki. Dodatkowo wystawiono stoisko promocyjne, na którym można było odbić pieczęć z datownikiem dedykowanym 100-leciu Bitwy Warszawskiej.

Polecamy wideo: Muzeum Wojska Polskiego szykuje specjalną wystawę przed 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska