Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto wojskowych "misjonarzy"

Dariusz Brożek
W poniedziałek, 27 maja, "misjonarze” z naszej dywizji spotkają się w Wędrzynie.
W poniedziałek, 27 maja, "misjonarze” z naszej dywizji spotkają się w Wędrzynie. Dariusz Brożek
W poniedziałek w Wędrzynie odbędą się obchody Dnia Weterana. Wezmą w nich udział uczestnicy misji zagranicznych z Czarnej Dywizji - 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W poniedziałek, 27 maja, żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej - nazywanej potocznie Czarną Dywizją - będą po raz drugi obchodzić Dzień Weterana. Uroczystość z przede wszystkim upamiętnia poległych podczas misji, ale jest także podziękowaniem dla wszystkich ich uczestników.

Weterani zaznaczają, że misje to nie tylko walka zbrojna, ale także pomoc humanitarna oraz szereg działań pomocowych wykonywanych na rzecz lokalnych społeczności. Organizatorzy Dnia Weterana chcą pokazać problemy, z jakimi muszą zmagać się nie tylko sami weterani, ale także ich rodziny.

Dywizyjne obchody odbędą się w poniedziałek, 27 maja, w Wędrzynie. W kościele garnizonowym odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji weteranów i poległych na misjach. Następnie weterani, a także rodziny poległych spotkają się z dowódcą 11. Lubuskiej dywizji Kawalerii Pancernej, generałem dywizji Januszem Adamczakiem. Dodatkowo we wszystkich garnizonach odbędą się rodzinne festyny i pikniki.

Krajowe obchody Dnia Weterana mają się odbyć w środę, 29 maja, we Wrocławiu. - W tym dniu z dumą salutujemy uczestnikom misji i operacji wojskowych. Składamy też hołd tym wszystkim, którzy w sprawie pokoju oddali życie. Dzięki ich poświęceniu świat staje się bezpieczniejszy. Pamiętajmy, że najdroższa operacja pokojowa kosztuje mniej niż najtańsza wojna - mówił Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Program obchodów Dnia Weterana w Wędrzynie

- 9.30-10.30, msza Święta w intencji weteranów i poległych w misjach
- 10.30-10.40, przejście do sali kinowej
- 10.45-11.00, uroczyste rozpoczęcie obchodów (powitanie gości, wystąpienie dowódcy dywizji
- 11.00-11.30, okolicznościowy rozkaz, odczytanie Postanowień Prezydenta RP,
wręczenie wyróżnień rodzinom poległych i weteranom
- 11.30-14.15, prezentacja multimedialna "Szacunek i wsparcie".
- 11.45-12.15, występ artystyczny
- 12.15-13.15, spotkanie okolicznościowe dowódcy z zaproszonymi gośćmi
- 12.45-13.30, spotkanie rodzin poległych z opiekunami indywidualnymi
- 13.15-13.20, pożegnanie zaproszonych gości
- 13.40-14,30, obiad dowódców z rodzinami poległych
- 14.35-14.45, pożegnanie rodzin poległych

Jak wojsko pomaga weteranom?

W celu wsparcia weteranów poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych w misjach w wojsku stworzono system pomocowy. Każdy weteran poszkodowany i rodzina poległego żołnierza posiada opiekuna indywidualnego, a do koordynacji działań pomocowych utworzono w styczniu 2013 roku stanowiska samodzielnych referentów ds. weteranów. Jak pomagają uczestnikom misji?

- Koordynują działania pomocowe i współpracują z osobami funkcyjnymi w jednostce, w tym z opiekunami indywidualnymi poszkodowanych.
- Udzielają poszkodowanym oraz rodzinom poległych porad, pomocy i wsparcia w zakresie świadczeń socjalnych, leczenia i rehabilitacji oraz podejmują niezbędne interwencje.
- Utrzymują stały kontakt z rodzinami poległych i poszkodowanymi i prowadzą telefon informacyjny.
- Organizują przedsięwzięcia integrujące środowisko poszkodowanych i rodzin poległych wokół macierzystych jednostek wojskowych oraz wyjaśniające żołnierzom i społeczeństwu znaczenie udziału żołnierzy w misjach wojskowych poza granicami kraju.
- Współpracują z terenowymi organizacjami i instytucjami pomocowymi zajmującymi się podobną problematyką oraz służbą zdrowia. Utrzymują kontakt ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz innymi organizacjami, stowarzyszeniami i fundacjami środowisk weteranów.
- Współuczestniczą w prowadzeniu zajęć edukacyjno-informacyjnych dla wyjeżdżających w rejon misji i ich rodzin.

Prawie sto tysięcy "misjonarzy"

W blisko 80 operacjach i misjach zagranicznych uczestniczyło ponad 90 tys. i pracowników wojska. Nie wróciło 114 z nich, w tym 22 poległo w Iraku, a 39 w Afganistanie. Zaczęło się od nadzorowania zawieszenia broni między Koreą Północną, a Południową. Pierwsze błękitne hełmy ONZ założyliśmy 20 lat później w 1973 roku na półwyspie Synaj. Niedługo potem Polska stała się jednym z najważniejszych państw wysyłających swoje siły na operacje pokojowe ONZ. Dziś ponad 2 tysiące polskich żołnierzy służy poza granicami kraju

Nasi żołnierze i pracownicy wojska uczestniczą obecnie w czterech misjach. - 1.800 służy w natowskiej operacji ISAF w Afganistanie, ok. 230 w PKW KFOR w Kosowie, blisko 40 w misji Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz 20 w szkoleniowej misji unijnej w Mali. Co kilka lat nasze kontyngenty uczestniczą też rotacyjnie w natowskich operacjach: morskiej "Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym oraz lotniczej "Air Policing", której zadaniem jest nadzorowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Po raz pierwszy polscy żołnierze wyjechali na misje w 1953 r. Zadaniem ponad 300 wojskowych było nadzorowanie zawieszenia broni między Koreą Północną i Południową. Polacy, obok Czechów, Szwajcarów i Szwedów, weszli wtedy skład Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.

W następnych latach polscy żołnierze uczestniczyli w podobnych komisjach rozjemczych w Indochinach, Wietnamie i Nigerii. Jednak od 1996 r, kiedy nasi żołnierze zaczęli służbę w siłach NATO, a następnie UE, to na tych misjach skupiła się uwaga naszej armii. Braliśmy wtedy udział m.in. w operacjach w Albanii, Bośni i Hercegowinie czy Kosowie. Pod koniec 2009 r. Polacy wycofali się z ostatnich misji ONZ - UNIFIL w Libanie i UNDOF na Wzgórzach Golan w Syrii. Ta ostatnia operacja była najdłużej trwającą w historii polskich sił zbrojnych. Nasz kontyngent w Syrii działał 35 lat i przez ten czas przewinęło się przez niego blisko 13 tys. polskich żołnierzy.

Początkowo polskie kontyngenty na misjach zajmowały się logistyką, potem przejęliśmy obowiązki dotyczące rozdzielania walczących stron, rozminowania terenu, konwojowania i patrolowania. Jednym z największych wyzwań było dowodzenie przez ponad pięć lat Dywizją Centrum-Południe w Iraku.

Obecnie żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej przygotowują się do XIV zmiany PKW Afganistan. Będzie w niej uczestniczyło około tysiąca żołnierzy, głównie z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska