- Nasza firma od lat jest ważnym elementem lokalnej społeczności, dlatego czujemy ogromną odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół nas. Nieustannie rozwijamy się i inwestujemy w najnowocześniejsze rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na otoczenie. Jedną z takich inwestycji jest właśnie Bio-Elektrofiltr, dzięki któremu ograniczymy emisję pyłów i lotnych związków organicznych do atmosfery powstających w procesie produkcji płyt MDF – mówi Maciej Karnicki, prezes zarządu Swiss Krono w Żarach.

Bio-Elektrofiltr w Swiss Krono to najnowocześniejsze tego typu urządzenie w Europie

Budowa Bio-Elektrofiltra firmy EWK rozpoczęła się w grudniu 2017 r. We wrześniu br. rozpoczął się pierwszy etap jego uruchamiania.
Zobacz galerię
- Jest to bardzo duża inwestycja, której wartość wyniosła ponad 40 mln. zł. To największe i najnowocześniejsze tego typu urządzenie w Europie. Dzięki nowoczesnej technologii pozwala na skuteczne ograniczenie emisji pyłów oraz substancji zapachowych do atmosfery. Bardzo skutecznie oczyszcza gazy odlotowe z suszarni włókna linii MDF, przede wszystkim z pyłu i związków organicznych, w tym również formaldehydu. Są one redukowane w instalacji dzięki wykorzystaniu zjawiska jonizacji oraz specjalnych mikroorganizmów, dla których pożywkę stanowią związki organiczne. Oczyszczone gazy wraz z parą wodną powstającą podczas suszenia drewna odprowadzane są do atmosfery – tłumaczy Jędrzej Kasprzak, prokurent Swiss Krono. - Mamy nadzieję, że ta inwestycja dodatkowo przyczyni się do poprawy stanu środowiska w Żarach - dodaje.

Zobacz, jak powstawał Bio-Elektrofiltr w fabryce w Żarach

Swiss Krono ma dwie oczyszczalnie ścieków

To nie jedyna ekologiczna inwestycja firmy Swiss Krono, która działa w Żarach od 1994 r. – W latach 2006-2009 wybudowaliśmy pierwszy elektrofiltr kondensacyjny i połączyliśmy go z linią produkcyjną OSB oraz linią płyt wiórowych – mówi Krzysztof Przygodzki, członek zarządu Swiss Krono.
Zobacz galerię
Fabryka uruchomiła też m.in. piece przemysłowe zasilane biomasą i przyłączyła się do sieci gazowej rezygnując ze spalania oleju opałowego. Posiada też dwie oczyszczalnie ścieków – biologiczną oraz ścieków opadowych. Ponadto stare wózki spalinowe wymieniane są na elektryczne, a tradycyjne oświetlenie zastępowane jest LED-owym. Dzięki temu zużycie prądu spadło 14-krotnie.

Wdrożony również został program ograniczania hałasu (kabiny dźwiękochłonne), a także dla zwiększenia bezpieczeństwa pracowników wprowadzono specjalny system wykrywania pieszych przez pojazdy poruszające się na terenie zakładu.

Plany Swiss Krono na przyszłość

W planach na przyszłość spółka ma m.in. budowę drugiego magazynu wysokiego składowania, budowę ekranów dźwiękochłonnych oraz dalsze ograniczanie ruchu pojazdów na terenie firmy.
Zobacz galerię