Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sybiracy pamiętają o wrześniu 1939 r.

źródło: Zespół Szkół Kostrzyn
Sybiracy z Kostrzyna pamiętają o wrześniu 1939 roku.
Sybiracy z Kostrzyna pamiętają o wrześniu 1939 roku. sxc.hu
Sybiracy spotykają się co roku we wrześniu, aby dać świadectwo prawdzie, bo we wrześniu 1939 r. po napaści sowieckiej na Polskę zawalił się ich świat. Podczas spotkań wspominają swoje życie, wspaniałe przyjaźnie i modlą się za tych, co już odeszli.

Dzień dzisiejszy, Dzień Sybiraka to okazja do złożenia hołdu cierpieniom, których doświadczyli zesłańcy skazani na zagładę wskutek stalinowskich represji oraz możliwość wystąpienia w obronie grobów rozsianych na bezkresnych obszarach byłego Związku Radzieckiego.

Historia Związku Sybiraków liczy sobie 84 lata. Nazwa Związku łączy się ze słowem Sybir, który dla zesłańców nie jest pojęciem geograficznym, lecz symbolem represji caratu, a później Stalina i jego następców wobec Polaków zsyłanych do łagrów i więzień, najczęściej w dalekowschodnie strony byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Główną troskę syberyjskiej codzienności zesłańca stanowiło nieustanne zabieganie o kawałek chleba, ciężka, często ponad siły przymusowa praca. Głód, pojęty najdosłowniej, fizycznie doświadczany każdego dnia, prowadzący do skrajnego wyczerpania, a nawet śmierci i głód jako widmo ciążące niemal dotykalną perspektywą nad większością zesłańców - to utrwalony w pamięci polskich zesłańców atrybut syberyjskiej niewoli.

Marsz Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru jest to przedsięwzięcie upamiętniające Polaków, którzy na przestrzeni stuleci byli wywożeni na Syberię, gdzie cierpieli i umierali z głodu, zimna i katorżniczej pracy.

Idea Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Kostrzynie nad Odrą zrodziła się w wyniku współpracy uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie ze środowiskiem kostrzyńskich Sybiraków. Zapoczątkowana została w 2007 roku wraz z realizowanym w naszej szkole projektem pt. "Szkolni reporterzy kostrzyńskim Sybirakom - audiowizualna historia ocalonych z zesłania".

17 września 2007 roku uczniowie Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą we współpracy z kostrzyńskim Kołem Związku Sybiraków, zorganizowali uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Tego dnia odbył się Pierwszy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru podczas którego młodzież szkolna pod przewodnictwem sztandaru Koła Terenowego Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą oraz sztandaru Zespołu Szkół przeszła ulicami naszego miasta pod Pomnik Ofiar Terroru Stalinowskiego.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru jest szczególną, żywą lekcją historii i pamięci dla uczniów wszystkich kostrzyńskich szkół. Kostrzyński Marsz Pamięci w tym roku jest organizowany po raz szósty, aby szczególnie upamiętnić rocznicę czwartej deportacji Polaków na Sybir oraz rocznicę utworzenia na terenie Związku Radzieckiego Armii Polskiej, składającej się właśnie z zesłańców Sybiru, więźniów obozów i łagrów.
Mam nadzieję, że przypominane dzisiaj kolejny raz doświadczenia okrutnych zsyłek, cierpień tysięcy Polaków i paraliżującej bezsilności zesłańców wzbudzą w nas patriotyczny odruch pamięci. Winniśmy pamięć dzieciom, matkom, ojcom i żołnierzom, aby nigdy więcej ta historia nie dotknęła nas ani naszych dzieci i wnuków!

"Czy umrzeć nam przyjdzie wśród boju,
czy w tajgach Sybiru nam zgnić,
z trudu naszego i znoju
Polska powstanie, by żyć."

Program uroczystości przewiduje:

Dnia 16 września 2012 r. o godz. 18.00 w kościele p.w. MB Rokitniańskiej odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Sybiraków.

Dnia 17 września 2012 roku w Kostrzynie nad Odrą

godz. 11.30 - apel na Placu Wojska Polskiego w Kostrzynie nad Odrą
godz. 11.40 - udział gości i młodzieży w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru przemarsz na Cmentarz Komunalny
godz. 12.00 - Warta Honorowa, Apel Pamięci i złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska