Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System eWUŚ nam pomoże. Służba zdrowia bez kwitów

Redakcja
W Gorzowskiej Lecznicy Specjalistycznej eWUŚ już w zasadzie działa. - Jeśli wszystko gra, sprawdzenie pacjenta w systemie zajmuje chwilę - mówi i demonstruje Magdalena Litwin, kierowniczka rejestracji.
W Gorzowskiej Lecznicy Specjalistycznej eWUŚ już w zasadzie działa. - Jeśli wszystko gra, sprawdzenie pacjenta w systemie zajmuje chwilę - mówi i demonstruje Magdalena Litwin, kierowniczka rejestracji. Aleksandra Szymańska
Od nowego roku pacjentów i większość placówek medycznych czeka rewolucja. Aby się dostać do lekarza, nie będzie trzeba nosić przy sobie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń zdrowotnych. Wystarczy mieć np. dowód osobisty.

Do tej pory, aby skorzystać z porady lekarza przyjmującego w ramach kontraktu z Funduszem, pacjent musiał udowodnić, że posiada prawo do świadczeń. Najczęściej więc nosił przy sobie książeczkę ubezpieczeniową, druk RMUA, legitymację emeryta, rencisty lub po prostu zaświadczenie z pracy. Z tego obowiązku był zwolniony tylko w przypadkach nagłych. Oczywiście, było to kłopotliwe. Wystarczyło zapomnieć takiego dokumentu lub nie przybić w książeczce aktualnej pieczątki, by lekarz odmówił nam wizyty. Od stycznia ten problem pacjenci powinni mieć z głowy.

eWUŚ w przychodni

A wszystko za sprawą systemu o ładnie brzmiącej nazwie eWUŚ, który Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia od 1 stycznia 2013 r. wszystkim placówkom i lekarzom z którymi ma umowę. I to w całym kraju! Jak on będzie działał? Otóż wystarczy, że pacjent w rejestracji, przychodni czy w izbie przyjęć szpitala poda swój numer PESEL i okaże dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, czy w przypadku dzieci do 18 roku życia - legitymacja szkolna. W przypadku dzieci, które jeszcze się nie uczą, rodzice mogą potwierdzić ich tożsamość paszportem, dowodem (o ile taki wyrobili) lub po prostu ustnie. Następnie numer PESEL zostanie wprowadzony do eWUŚ i w ciągu kilku sekund na ekranie komputera pojawi się okienko:
- zielone z informacją: NFZ potwierdza prawo do świadczeń
- czerwone z informacją: NFZ nie potwierdza prawa do świadczeń

Czerwone? Bez paniki!

To, że ktoś "zapalił" się w danym dniu na czerwono nie oznacza od razu, że nie może skorzystać z zaplanowanej wizyty czy leczenia. Jeśli pacjent jest przekonany, że ma prawo do świadczeń, może je potwierdzić tak jak do tej pory, za pomocą odpowiedniego dokumentu lub po prostu złożyć specjalne oświadczenie. Co ważne, lekarz nie będzie miał wtedy prawa odmówić przyjęcia pacjenta. Fundusz zapłaci mu za taką wizytę i równocześnie sprawdzi oświadczenie pacjenta. Jeśli okaże się, że ten świadomie skłamał w oświadczeniu, czyli wiedział, że nie ma prawa do świadczeń "na NFZ" , Fundusz obciąży go kosztami leczenia.

Do kogo z Peselem

Zanim wybierzemy się do lekarza, warto zorientować się, czy korzysta już z systemu eWUŚ. Do tej pory w naszym województwie o taki dostęp wystąpiło około 90 proc. wszystkich placówek, które mają umowę z Lubuskim Oddziałem NFZ.

Co to jest eWUŚ?

Jest to elektroniczny system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców do świadczeń zdrowotnych, finansowanych przez NFZ, powiązany z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych (CWU), do którego dane spływają z ZUS, KRUS i MSW.

Zielony ekran
Jeśli po wprowadzeniu naszego numeru PESEL, okienko z naszym nazwiskiem zapali się na zielono, to znaczy, że NFZ potwierdza nasze prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Sprawa jest więc oczywista.

Czerwony ekran
Jeśli w systemie "zapalimy się" na czerwono , a jesteśmy pewni, że mamy prawo do darmowego leczenia, możemy u lekarza, w szpitalu, czy w rejestracji:

*przedstawić dokument, który to potwierdza (tak jak do tej pory) lub
*złożyć specjalne oświadczenie.

Składamy oświadczenie
Ten dokument ma z góry narzucony wzór. Jakie dane w nim podajemy?

* imię i nazwisko
* adres zamieszkania
* podstawę prawna do świadczeń, np. umowa o pracę, emerytura
* numer PESEL
* rodzaj dokumentu, którym potwierdziliśmy swoją tożsamość i lekarza

Wzór oświadczenia już teraz można pobrać ze strony www.nfz-zielonagora.pl (zakładka eWUŚ) Powinny go także mieć wszystkie placówki przyjmujące w ramach kontraktu z NFZ.
Ważne! W imieniu małoletnich dzieci oraz osób, nad którymi sprawujemy prawną opiekę oświadczenie składa rodzic lub opiekun.

Wyjaśniamy czerwony ekran
Czerwony ekran w systemie eWUŚ nie jest powodem do paniki. W takiej sytuacji jednak warto sprawdzić swoje uprawnienia do bezpłatnego leczenia oraz zgłoszonych przez nas do ubezpieczenia członków rodziny (np. dziecka, małżonka, wnuka) u swojego płatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne czyli np.:
* osoby zatrudnione - u pracodawcy
* emeryci, renciści - w ZUS, KRUS
* osoby prowadzące działalność, które same płacą za siebie składkę - w ZUS, KRUS
* zarejestrowane osoby bezrobotne - w urzędzie pracy

Masz pytania? Dzwoń!
Lubuski Oddział Wojewódzki:
* Oddział w Zielonej Górze: tel. 68 328 77 77,
* Delegatura LOW NFZ w Gorzowie Wlkp.: tel. 95 733 63 00

ZGŁASZAMY CZŁONKÓW RODZINY

Sami mamy ubezpieczenie zdrowotne. Czy jednak zgłosiliśmy do ubezpieczenia członków swojej rodziny? Wyjaśnijmy, kto dla ubezpieczonego jest członkiem rodziny:

* dziecko - własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, jeżeli natomiast ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
* małżonek - jeśli nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. nie pracuje, nie jest na emeryturze lub rencie, nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy)
* rodzice, dziadkowie (tzw. wstępni) - jeśli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia i pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (np. syn zgłasza matkę, która z nim mieszka)

JAK ZGŁOSIĆ CZŁONKA RODZINY DO UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO?

- Osoby pracujące robią to za pośrednictwem swojego pracodawcy
- Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, emeryci i renciści robią to osobiście w ZUS lub KRUS
- Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy za pośrednictwem urzędu

Ważne!
- Jeśli urodzi nam się dziecko, mamy siedem dni na jego zgłoszenie!
- Nie wystarczy raz zgłosić członka rodziny. Jeśli np. zmieniamy pracę, o swoich członkach rodziny musimy poinformować nowego szefa, który ich także zgłosi do ubezpieczenia.
- Od 1 stycznia 2013 roku dzieci mogą być zgłaszane przez obydwoje rodziców

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska