Szanowni Rolnicy

Materiał informacyjny AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
Miło mi poinformować, że dopłaty bezpośrednie w kolejnych latach będą rosnąć. Stawka podstawowa w 2023 roku wyniesie 116 euro/ha-mówi Andrzej Rochmiński, Dyrektor Lubuskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dopłaty bezpośrednie wzrosną

Dementujemy nieprawdziwe doniesienia o obniżeniu wysokości płatności bezpośrednich po 2022 r.- dodaje A. Rochmiński. W przyszłym roku stawka płatności podstawowej (JPO) w Polsce wyniesie ok. 116 euro /ha, a zatem będzie wyższa od stawki JPO za 2022 r. (ok. 107 euro/ha). Według wyliczeń wysokość stawki płatności podstawowej w Polsce będzie zwiększała się z roku na rok, a w 2026 r. może wynieść ok. 120 euro/ha.

Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że suma stawki płatności podstawowej i średniej stawki ekoschematów, które zastąpiły płatność za zazielenienie, będzie zbliżona do sumy stawki JPO i płatności za zazielenienie (ok. 180 euro/ha). Te dopłaty bezpośrednie przysługują wszystkim rolnikom.

Szczegółowe informacje o wysokości projektowanych stawek płatności bezpośrednich na lata 2023–2027 zostały podane w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej. Natomiast rzeczywista wysokość stawek w Polsce będzie, tak jak dotychczas, określana corocznie, po zakończeniu naboru wniosków, na podstawie danych zadeklarowanych przez rolników i zweryfikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

MRiRW zaznaczyło, że wyrównanie płatności bezpośrednich było jednym z najważniejszych dla Polski postulatów związanych z perspektywą finansową 2021–2027, zarówno w ramach negocjacji dotyczących samych wieloletnich ram finansowych, jak i negocjacji dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Stopniowe wyrównywanie płatności bezpośrednich u wszystkich państwach członkowskich, w których płatności bezpośrednie na hektar wynoszą mniej niż 90 proc. średniej UE, różnica między obecną średnią wysokością ich płatności bezpośrednich a 90 proc. średniej UE zostanie zmniejszona o 50 proc. w sześciu równych etapach, począwszy od 2022 r.

Ministerstwo wyjaśniło, że do zwiększenia poziomu płatności bezpośrednich w Polsce przyczyni się m.in. transfer środków między filarami I i II (rozwój obszarów wiejskich) w maksymalnej wysokości dopuszczonej przepisami UE (25 proc.). Przyczyni się to w znaczącym stopniu do zmniejszenia różnicy między średnią wysokością wsparcia bezpośredniego w Polsce względem średniej w UE.

Zaplanowano, że całkowita pula środków UE na płatności bezpośrednie w latach 2023–2027 będzie wyższa (o ok. 303 mln euro) niż w ostatnich pięciu latach i wyniesie ok. 17,33 mld euro.

Polska nadal będzie stosowała tzw. przejściowe wsparcie krajowe, w ramach którego corocznie na uzupełniającą płatność podstawową przeznaczane będzie z budżetu krajowego ok. 400 mln zł. W efekcie czego od 2023 r., średni poziom wsparcia na hektar dla ponad 97 proc. gospodarstw (o wielkości do 50 ha) będzie równy lub wyższy od średniej unijnej.

MRiRW zauważa, że w okresie 2023-2027 będą obowiązywały nowe przepisy unijne i krajowe dotyczące systemu płatności bezpośrednich. W przypadku niektórych płatności od 2023 r. zmienią się zasady przyznawania, a także udział w całkowitej puli środków na płatności bezpośrednie, co może skutkować zmianą wysokości stawek w porównaniu do obecnego okresu. Nie zmienią się podstawowe zasady przyznawania wsparcia, m.in wysokość dopłat będzie uzależniona od rzeczywistego stanu jednostek produkcyjnych w gospodarstwie, a w przypadku płatności niezwiązanej do tytoniu – również od ilości surowca z okresu referencyjnego. Wpływ na wysokość wparcia będzie miał także rodzaj prowadzonej produkcji (Polska będzie stosowała dobrowolne wsparcie związane z produkcją), a także rodzaj praktyki w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (tzw. ekoschematy), które są dobrowolne dla rolników.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie