Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczaniec. Na dożynkowym targu wystawią lokalne pyszności. Sołectwa zawalczą o cenne nagrody w turnieju wsi

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia, gmina Szczaniec zaprasza na coroczne obchody święta plonów, które w południe rozpocznie polowa msza dożynkowa. Gości przywitają zespoły śpiewacze a po części oficjalnej rozpocznie się turniej wsi. Dożynkom towarzyszyć będą liczne stoiska, na których będzie można spróbować lokalnych przysmaków, porozmawiać z gospodarzami. Początek w południe w Parku Świętojańskim w Szczańcu.
Już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia, gmina Szczaniec zaprasza na coroczne obchody święta plonów, które w południe rozpocznie polowa msza dożynkowa. Gości przywitają zespoły śpiewacze a po części oficjalnej rozpocznie się turniej wsi. Dożynkom towarzyszyć będą liczne stoiska, na których będzie można spróbować lokalnych przysmaków, porozmawiać z gospodarzami. Początek w południe w Parku Świętojańskim w Szczańcu. Archiwum gazety
Już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia, gmina Szczaniec zaprasza na coroczne obchody święta plonów, które w południe rozpocznie polowa msza dożynkowa. Gości przywitają zespoły śpiewacze a po części oficjalnej rozpocznie się turniej wsi. Dożynkom towarzyszyć będą liczne stoiska, na których będzie można spróbować lokalnych przysmaków, porozmawiać z gospodarzami. Początek w południe w Parku Świętojańskim w Szczańcu.

Dożynkowy turniej wsi w Szczańcu już w sobotę (17 sierpnia)

Tegoroczne święto plonów w Szczańcu ma być wydarzeniem, które będzie integrowało mieszkańców. Zainteresowanie udziałem jest bardzo duże. Co się będzie działo?

Po części oficjalnej nastąpi rozstrzygnięcie konkursu wieńców, a na scenie wystąpią lokalne zespoły śpiewacze: Dąbrowszczanka i Osoria.

W konkursie wieńców oceniane będą, zarówno dzieła tradycyjne, jak i nowoczesne. Będą trzy nagrody główne, a pozostali autorzy otrzymają gratyfikacje po równo. - Tak naprawdę nagrodę może zdobyć każdy wieniec. Zainteresowanie jest duże, z 11 sołectw zadeklarowało się 9. Co ważne, za wieniec można zdobyć punkty w turnieju wsi - zaznacza Marta Napierała, dyrektorka Centrum Kultury i Biblioteki w Szczańcu.

Warto wiedzieć, że punktem, do którego już intensywnie przygotowują się mieszkańcy sołectw, będzie turniej wsi. Zawody rozpoczną się po części oficjalnej i krótkim koncercie. - Zaplanowaliśmy sześć konkurencji, głównie drużynowych, na pewno będzie przeciąganie liny. Indywidualnie panie ścigać się będą w ubijaniu jajek, a panowie we wbijaniu gwoździ na czas. Z kolei dzieci będą miały za zadanie oddzielić fasolę od grochu - wylicza M. Napierała.

Ponadto członkowie drużyn rywalizować będą w slalomie z jajkiem na łyżce, pobiegną w parach z ziemniakiem na czole, sprawdzą celność w rzucie ziemniakiem do kolegi i do wiadra. Będzie też przelewanie wody nad głowami drużynowo oraz konkurs niespodzianka skierowany do dzieci do 14 roku życia, który w razie potrzeby rozstrzygnie punkty remisowe.

Punkty turnieju dostaje się za wszystko, np. za to, że co najmniej 10-osobowa drużyna będzie jednakowo ubrana, kolejne punkty zbierze jej fanklub też za elementy ubioru, transparent czy hasło. Miejsca z konkurencji też, oczywiście, są punktowane. Ciekawostką będzie targ, za który sołectwa będą zbierać punkty, osobne za każdego indywidualnego wystawcę, a tych już się zgłosiło 54. - Na pewno będą panie z jajkami, z kwiatami, będzie pilarz rzeźbiący w drewnie, rzeźbiarz. Będą też panie z pierogami, specjalnie zaparzona herbata z konfiturą, konfitury i dżemy owoce. Na targu będzie można wszystkiego spróbować, dotknąć i porozmawiać z wytwórcami - zapowiada organizatorka turnieju.

Na dożynkach będzie serwowana darmowa grochówka, a panie z KGW w Myszęcinie upieką ciasta i będą je rozdawały wszystkim uczestnikom.

Na podkreślenie zasługuje dbałość o zapewnienie wielu darmowych atrakcji dla dzieci. Ma być byk rodeo, możliwość dojenia sztucznej krowy, dmuchańce, basen z kulkami dla najmłodszych, a także zjeżdżalnia na bungi dla starszych dzieci.

- Po turnieju wsi będziemy wspólnie biesiadować przy ognisku, razem piec ziemniaki, kiełbaski, a później bawić się przy muzyce - zaprasza M. Napierała.

Co ciekawe, nagrody pieniężne sołectwa będą mogły przeznaczyć na dowolne inwestycje w przyszłym roku. Jest o co walczyć!

POLECAMY: Szczaniecki bieg ektremalny 2017 r.
ZOBACZ FILM - CHŁOPI BIEGNĄ PRZEZ OGIEŃ. DOŻYNKI W INDIACH

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska