Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionki nie wywołują autyzmu? Polscy antyszczepionkowcy nie wierzą duńskim naukowcom

MCC
Duńscy naukowcy przebadali ponad 650 tysięcy dzieci, u których zaobserwowano objawy ze spektrum autyzmu.
Duńscy naukowcy przebadali ponad 650 tysięcy dzieci, u których zaobserwowano objawy ze spektrum autyzmu. Archiwum
Kolejne badania potwierdziły, że szczepienia nie wywołują autyzmu. Tym razem duńscy naukowcy przebadali ponad 650 tysięcy dzieci, u których zaobserwowano objawy ze spektrum autyzmu. Było to największe badanie wpływu szczepień na zespół zaburzeń ASD. Choć jego wyniki nie pozostawiają wątpliwości, polscy antyszczepionkowcy podważają ich wiarygodność.

Badanie zostało opublikowane na początku marca tego roku w Annals of Internal Medicine. Przeprowadził je zespół Andersa Hviida z Starens Serum Institut w Kopenhadze. Naukowiec badający wpływ szczepionek na fakt wystąpienia autyzmu podkreśla, że wyniki badania zawierają „silne naukowe podstawy wykluczające taki związek”.

Nie przekonuje to polskich rodziców skupionych wokół Stowarzyszenia Stop Nop, które deklaruje walkę o dobrowolność szczepień w Polsce. Choć prezes stowarzyszenia podkreśla, że celem ich walki jest zniesienie obowiązku szczepień i pozostawienie rodzicom wyboru, to działania Stop Nop mają charakter wyraźnie antyszczepionkowy.

- Porównaj dzieci szczepione do szczepionych i powiedz, że szczepionki nie powodują autyzmu - ironizuje Justyna Socha, prezes Stowarzyszenia Stop Nop, komentując duńskie badanie i tłumaczy, z jakiego powodu to badanie nie może dać wiarygodnej odpowiedzi na pytanie o związek autyzmu z podaniem szczepionek: - Bo porównano zdrowie dzieci szczepione wszystkimi szczepionkami do dzieci… szczepionych wszystkimi szczepionkami bez MMR - wyjaśnia Socha. - Żeby otrzymać odpowiedź konieczne jest porównanie zdrowia dzieci nieszczepionych ani jedną szczepionką, do szczepionych według pełnego kalendarza szczepień, i to długoterminowo, i na dużej grupie.

Tymczasem duńscy naukowcy, opisując swoje badanie, podkreślają, że wzięli pod uwagę wiele czynników, jak rok urodzenia dzieci, fakt i termin podania innych szczepionek oprócz MMR, dzieci zostały podzielone na grupy obserwacyjne ze względu na płeć, moment pojawienia się objawów ze spektrum autyzmu, fakt posiadania rodzeństwa z rozpoznanym autyzmem.

Kontrowersje wokół szczepionki MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) pojawiły się już 20 lat temu, po publikacji w prestiżowym czasopiśmie The Lancet badania wykazującego rzekomy wpływ tej szczepionki na wystąpienie u dziecka autyzmu. Choć wyniki tego badania zostały wielokrotnie obalone, a jego autor Andrew Wakefield za oszustwo został pozbawiony prawa wykonywania zawodu, wciąż wiele osób wierzy w tę wątpliwą teorię.

POLECAMY:

Zobacz też: "Edukacja jest potrzebna, w tym rozmowa z tymi zaniepokojonymi rodzicami". Minister zdrowia o projekcie ustawy likwidującej obowiązek szczepień

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Szczepionki nie wywołują autyzmu? Polscy antyszczepionkowcy nie wierzą duńskim naukowcom - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska