MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt NATO w Madrycie. Jens Stoltenberg: Finlandia i Szwecja 5 lipca podpiszą z nami protokoły akcesyjne

Adam Kielar
Opracowanie:
Sekretarz Generalny NATO zapowiedział podpisanie protokołów akcesyjnych z Finlandią i Szwecją.
Sekretarz Generalny NATO zapowiedział podpisanie protokołów akcesyjnych z Finlandią i Szwecją. Marek Szawdyn / Polska Press
We wtorek 5 lipca nastąpi podpisanie przez Sojusz protokołów akcesyjnych ze Szwecją i Finlandią – poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

To oznacza, że od wtorku dwa nordyckie kraje będą mogły uczestniczyć w NATO-wskich naradach jako obserwatorzy, bez prawa głosu. Równolegle będzie się toczyć proces ratyfikacji protokołów w krajach członkowskich.

Procedura ma być przyspieszona i po jej zakończeniu Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO. Jens Stoltenberg zapewnił, że zanim formalnie te dwa kraje staną się krajami członkowskimi, będą mogły liczyć na parasol bezpieczeństwa sojuszników.

Sekretarz generalny zapewnił też, że zanim formalnie staną się one krajami członkowskimi, będą mogły liczyć na parasol bezpieczeństwa NATO. – Jesteśmy gotowi chronić wszystkich sojuszników, także Szwecję i Finlandię i jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność – podkreślił Jens Stoltenberg, który był pytany o komentarze prezydenta Rosji. Władimir Putin powiedział w środę, że przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO będzie wymagało odpowiedzi ze strony Moskwy.

– Finlandia i Szwecja to państwa suwerenne i mają prawo do wybierania własnej drogi i przystąpienia do Sojuszu. A widzę, że Rosja jest w pełni skoncentrowana na wojnie z Ukrainą i komunikaty Moskwy nic nie zmieniają. Moskwa wysyłała już różne komunikaty w tej sprawie. To co dla nas jest najważniejsze to to, że Finlandia i Szwecja staną się członkami Sojuszu – dodał sekretarz generalny.

Finlandia i Szwecja dołączają do NATO

Wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO będzie najszybszym procesem akcesyjnym w historii Sojuszu. Oba kraje złożyły wnioski o przyjęcie zaledwie kilka tygodni temu. Teraz muszą podpisać protokoły akcesyjne, a następne wszystkie kraje członkowskie NATO muszą te protokoły ratyfikować.

Wejście Helsinek i Sztokholmu w poczet członków Sojuszu blokowała Ankara. Władze tureckie były przeciwko z powodu udzielania azylu bojownikom kurdyjskim.

Prezydent podsumowuje szczyt NATO

– Jeżeli Władimir Putin zdecydował się zaatakować Ukrainę po to, by poszerzać ruski mir, po to by wzmacniać potęgę Rosji, to głęboko się zawiódł, bo NATO okazało się pewne i przede wszystkim decyzyjne. Jeżeli chciał osłabić NATO poprzez to, że NATO okaże się bezradne wobec agresji na Ukrainę, to spotkał się z jednością, szybkimi decyzjami Sojuszu, mocnym wsparciem wojskowym dla Ukrainy. Minęło ponad 100 dni od agresji, a Ukraina, która miała być opanowana w kilkadziesiąt godzin, cały czas się broni. A przede wszystkim państwa, które od stuleci, jak Szwecja, były państwami neutralnymi, przystępują do Sojuszu Północnoatlantyckiego, bardzo go wzmacniając, więc bez wątpienia cała ta sytuacja jest porażką Rosji – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W nowej koncepcji strategicznej NATO, przyjętej w środę na szczycie, Rosja została określona jako największe i bezpośrednie zagrożenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. To zmiana, bo jeszcze dekadę temu Rosja była nazywana strategicznym partnerem.

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska