Szef funduje ci wczasy. Co za przyjemność!

Ewa Brzozowska-Kowalka [email protected]
Policz, ile możesz dostać dopłaty (inf. Radek Fonferek)
Policz, ile możesz dostać dopłaty (inf. Radek Fonferek)
Każdy z nas lubi wypoczywać, ale nie wszystkim wystarcza pieniędzy na urlop. Czy wiesz, że wczasy może zafundować Ci szef?

Czytaj też: Urlop dla pracownika powołanego do wojska

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy, którzy 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Obowiązkowo fundusz socjalny muszą tworzyć pracodawcy ze sfery budżetowej. Mają oni obowiązek tworzenia funduszu bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Dla pracowników na pełnym etacie

Istnieje możliwość rezygnacji z tworzenia funduszu, a także wypłacania świadczenia urlopowego nie tylko w układzie zbiorowym pracy, ale również w regulaminie wynagradzania.

W przypadku pracodawców, których pracownicy nie są objęci zbiorowym układem pracy, postanowienia w tym sprawach mogą być ujmowane w regulaminach wynagradzania uzgodnionych z organizacją związkową.

Natomiast w zakładach pracy, w których nie działa zakładowa organizacja związkowa postanowienia regulaminu w sprawie wysokości odpisu na fundusz, nietworzenia funduszu lub niewypłacania świadczenia urlopowego wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Fundusz świadczeń socjalnych

Zgodnie z ustawa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest finansowany z corocznych odpisów. Odpis podstawowy jest naliczany w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Jego wysokość na jednego zatrudnionego wynosi 37,5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (na rok 2010 jest to 1047,84 zł).

Odpisów w niższej wysokości dokonuje się za pracowników młodocianych (5 proc. w pierwszym roku nauki - 139,71 zł, 6 proc. w drugim - 167,65 zł i 7 proc. w trzecim -195,60 zł ). Natomiast za pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze firma zobowiązana jest ponosić odpis w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w 2010 roku jest to 1397,13 zł).

O tym na jakie formy wypoczynku pracownik może uzyskać dofinansowanie ze środków zakładowego funduszu socjalnego decydują przepisy regulaminu obowiązującego w danym zakładzie.

Przyznawanie świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzależnione powinno być od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

Zazwyczaj stosowane jest kryterium dochodowe, które wskazuje na korzystanie z funduszu dla osób najmniej zarabiających w danej firmie. Niektóre firmy wypłacają świadczenia wszystkim pracownikom jednakże w różnej wysokości.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeznaczany jest przede wszystkim na finansowanie zakładowej działalności socjalnej. Obejmuje ona m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku.

Działalnością socjalną są: wczasy, wczasy pod gruszą, wczasy profilaktyczne, pobyt w sanatorium, kolonie, obozy, zimowiska, agroturystyka .

Najczęściej pracodawcy wskazują, że dofinansowanie będzie przysługiwało osobom , które skorzystają z urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych. Jednakże w różnych firmach mogą być różne postanowienia w tym zakresie. Pracownicy powinni wiedzieć, czy muszą udokumentować poniesione wydatki. Jeśli jest to niezbędne, powinni wiedzieć w jaki sposób to zrobić i w jakim czasie. Niektórzy pracodawcy uzależniają przyznanie dofinansowania od przedłożenia rachunków za pobyt na wakacjach.

Kto dostanie pomoc

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:

- pracownicy i ich rodziny,

- emeryci i renciści (byli pracownicy zakładu i ich rodziny),

- inne osoby, którym w regulaminie zakładowym przyznano prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.

Pracodawca może zatem rozszerzyć krąg osób uprawnionych, które otrzymają dopłaty do urlopu.

Świadczenie urlopowe

Pracodawca spoza sfery budżetowej, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty), może wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe, ale nie musi. Jednakże należy pamiętać, że jeśli taki pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy oraz nie jest zobowiązany do wydania regulaminu wynagradzania, informację o niewypłacaniu świadczenia urlopowego musi przekazać swoim pracownikom w pierwszym miesiącu roku kalendarzowego w sposób przyjęty w swoim zakładzie pracy.

Świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Wypłata świadczenia powinna nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Maksymalna wysokość świadczenia nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Odpoczynek za granicą

O tym czy pracownik dostanie dopłatę do wczasów za granicą decydują przyjęte w jego firmie zasady. Jeśli spełni przewidziane warunki, nie będzie przeszkód, aby otrzymał takie dofinansowanie.

Nauczyciele inaczej

Powyższe zasady nie mają zastosowania m.in. do nauczycieli podlegających przepisom Karty Nauczyciela. Podstawą naliczania funduszu jest liczba nauczycieli w przeliczeniu na pełne etaty, pomnożona przez 110 proc. kwoty bazowej. Inaczej liczony jest fundusz socjalny dla nauczycieli będących emerytami i rencistami. W tym przypadku wysokość odpisu wynosi 5 proc. pobieranych przez nich emerytur i rent.

Odrębny sposób obliczania odpisów na fundusz socjalny dotyczy tylko nauczycieli, wobec których zastosowanie mają przepisy Karty Nauczyciela. Inni pracownicy szkoły np. administracja maja prawo do świadczeń socjalnych według ogólnie obowiązujących zasad.

Zobacz źródło: Urlop. Szef doplaci nam do wczasów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie