Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolą się w Szwecji

ANDRZEJ WŁODARCZAK 722 57 72 [email protected]
Pierwszy w województwie zakład recyclingu urządzeń elektrycznych i elektronicznych uruchamia gorzowska spółka Impuls. Siedzibę będzie miał w którejś z hal Stilonu. Pracę znajdzie 30 osób.

W zużytych lodówkach, komputerach, kserokopiarkach, radioodbiornikach i telewizorach znajduje się sporo substancji, szkodliwych dla ludzi i środowiska naturalnego. Na razie ludzie niepotrzebny sprzęt elektroniczny wyrzucają do śmietników. Zbieracze złomu wyjmują z nich co się da sprzedać, a reszta, w tym zwłaszcza rtęć, niszczy glebę i źródła wody.
Tymczasem Unia Europejska nałożyła obowiązek zbierania i zużytych urządzeń elektrycznych i profesjonalnego ich unieszkodliwiania. Można na tym zrobić interes.

Szkolą się w Szwecji

Recyclingiem zużytych urządzeń elektrycznych i energetycznych zainteresowała się spółka Impuls. Teraz zajmuje się produkcją tarcicy oraz niszczeniem dokumentów. Firma zatrudnia 62 pracowników. Agnieszka Pacek - Matuszewska, prokurent firmy Impuls informuje, że przygotowania do utworzenia zakładu recyclingu są już zaawansowane. Właśnie teraz w Szwecji szkoli się kolejna grupa kandydatów na pracowników spółki. Przeszkolonych ma być 32 pracowników zakładu.
- Szkolenie finansuje Unia Europejska, pieniądze na ten cel uzyskaliśmy za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspierania Małej Przedsiębiorczości w Dobiegniewie. To dla nas znacząca pomoc, bo zaoszczędzone pieniądze mogliśmy przeznaczyć na rozwój firmy - mówi.
Jak recycling ma wyglądać w praktyce? Impuls podstawi na osiedlach kontenery, przeznaczone tylko na zużyte urządzenia elektryczne i energetyczne. Z większych zakładów odbierać będzie niepotrzebne komputery czy kserokopiarki. Następnie wszystko to będzie niszczone w profesjonalny sposób.

Unia pomogła

TO NAM SZKODZI

  • w kserokopiarkach - bębny po tunerze

  • w monitorach komputerowych - kondensatory olejowe, lampy jarzeniówki z rtęcią

  • w radioodbiornikach - kondensatory elektrolityczne i z rtęcią
  • Wcześniej Impuls za pośrednictwem dobiegniewskiego stowarzyszenia otrzymał unijne dotacje na produkcję stalowych pojemników do zbierania dokumentów przeznaczonych do zniszczenia. To z uwagi na zawarte w nich dane osobowe.
    Kazimierz Kisiel, dyrektor Stowarzyszenia w Dobiegniewie mówi, że wśród prawie 250 bezrobotnych i 70 firm, którym udzielili pomocy, sporo jest z Gorzowa. - Spółka Impuls nadal może liczyć na nasze wsparcie - mówi.

    emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
    Wideo

    Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska