MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkolą się w Zabrzu

HENRYKA BEDNARSKA
Od dziś ,,GL’’ wspólnie z gorzowskimi kardiologami zaczyna akcję zbierania pieniędzy na utworzenie pracowni hemodynamicznej. Ma w niej stanąć angiograf, urządzenie które w grudniu ub.r. obiecał Gorzowowi minister zdrowia Leszek Sikorski.

- Wczesną jesienią uruchomimy pracownię, pod koniec roku zaczniemy robić koronarografię, a później zajmiemy się ostrym leczeniem zawałów - planuje Wiesław Supiński, ordynator kardiologii gorzowskiego szpitala. Jeśli wszyscy pomogą.

Szkolą się w Zabrzu

- Być może angiograf dostaniemy już za kilka miesięcy, musimy więc szybko przygotować pomieszczenie na sprzęt - mówi dyrektor szpitala Leszek Wakulicz. Angiograf służy do koronarografii serca, a pozwala precyzyjnie ocenić zmiany miażdżycowe i wybrać optymalne leczenie. Dzięki niemu zmniejszy się liczba umierających na zawał i choroby wieńcowe. Teraz Gorzów jest jedynym miastem w północno-zachodniej Polsce, które nie ma specjalistycznego sprzętu. Chorzy muszą więc jeździć na badania do ośrodków oddalonych o 100 km. A w chorobach serca liczy się przede wszystkim czas.
Angiograf muszą obsługiwać specjaliści, dlatego gorzowscy lekarze zaczęli już szkolenia. - W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu uczy się dwóch lekarzy: Mariusz Truszczyński i Konrad Łukawski. Postępy obu chwali bardzo szef kliniki kardiologii Lech Poloński. W połowie lutego szkolenie zacznie Tomasz Myczka - wylicza ordynator. Tłumaczy, że chce mieć docelowo pięciu lekarzy specjalistów od koronarografii. - Kiedy ruszymy z pracownią, przyjedzie do nas na dwa tygodnie dwóch lekarzy z Zabrza - mówi ordynator.

Każda złotówka

Lekarze będą gotowi do przeprowadzania zabiegów za pół roku. W tym czasie musi stanąć pracownia. - Na dniach zaczynamy pracę na potęgę, stworzymy nawet specjalną brygadę - zapowiada dyr. Wakulicz. Remont będzie możliwy, bo pieniądze na to obiecał prezydent miasta. - Pracownia hemodynamiczna jest niezwykle ważna, dlatego po niedzieli przekażemy szpitalowi 300 tys. zł - zapewnia prezydent Tadeusz Jędrzejczak. Pieniądze trafią prawdopodobnie na konto Stowarzyszenia Rozwoju Kardiologii Ziemi Gorzowskiej.
Być może pieniądze te wystarczą na remont, ale na wyposażenie pracowni potrzeba będzie jeszcze 1 mln zł. Dlatego ,,GL’’ wspólnie ze szpitalem postanowiła rozpocząć zbiórkę pieniędzy. Jest szansa, że pod koniec roku pracownia ruszy. Prosimy o wpłaty osoby indywidualne, instytucje i stowarzyszenia. Liczy się każda złotówka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska