Szkołę zrobimy filią, bo brakuje pieniędzy

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Skarbnik gminy Helena Domagała, wójt Ryszard Skonieczek oraz sekretarz Katarzyna Przewłocka, zgodnie przekonują, że powody reorganizacji są jedynie ekonomiczne
Skarbnik gminy Helena Domagała, wójt Ryszard Skonieczek oraz sekretarz Katarzyna Przewłocka, zgodnie przekonują, że powody reorganizacji są jedynie ekonomiczne Paweł Janczaruk
Udostępnij:
Wójt chce zamknąć szkołę w Boryszynie. - Nie zgadzamy się! Dobra szkoła powinna istnieć - twierdzą zaniepokojeni Czytelnicy. - W budżecie brakuje pieniędzy - odpowiada wójt.

Beata Żukowska jest oburzona zamiarami wójta: - Przypomnę, że pan Skonieczek startując w wyborach obiecał, że nie zamknie żadnej szkoły. Teraz po Mostkach przyjdzie kolej na Boryszyn. Ja i inni rodzice nie zgadzamy się z tym. To dobra szkoła i powinna istnieć.

Przeciwko likwidacji placówki w Boryszynie jest też Grażyna Pilch. - To mała szkoła, w klasie jest średnio po 10 dzieci, stąd nauczyciel może im poświęcić więcej czasu. Dlatego wyniki nauczania w Boryszynie są lepsze niż w innych placówkach.

Pani Elżbieta też sprzeciwia się zamiarom wójta. - To niesprawiedliwe, by dzieci jeździły autobusem rejsowym do Lubrzy, kiedy dobra szkoła jest w naszej wsi. Tu się wszyscy znają, jest bezpiecznie, a ponadto dzieci mają znakomitych nauczycieli.

- Poinformowano nas o zamiarze reorganizacji szkoły - powiedziała nam dyrektor Lucyna Kucała. - Zmiany miałyby polegać na likwidacji placówki i przyłączeniu jej jako filii do szkoły w Lubrzy. Ponadto dzieci z klas IV-VI musiałyby dojeżdżać do Lubrzy, natomiast z klas I-III oraz przedszkola zostałyby w Boryszynie. To nie jest dobry pomysł.

Dyrektor Kucała dodaje, że obecnie w Boryszynie uczy się 66 dzieci, a w klasie jest od 6 (klasa VI) do 15 (klasa I) dzieci. Tak mała liczba uczniów sprawia, że poziom nauczania jest wysoki. Po prostu nauczyciele mają czas, by zająć się każdym młodym człowiekiem. Przy klasach liczących około 30 uczniów, a tak jest w Lubrzy, takiej szansy już nie ma. Nie bez znaczenia jest to, że o ile dojdzie do reorganizacji, najpewniej czterech nauczycieli straci pracę.

Radny, a jednocześnie przewodniczący komisji oświaty, Jan Kanicki, podkreśla, że w sprawie zmian nie podjęto jeszcze żadnej decyzji. Że jest to dopiero pomysł, a ostateczną decyzję podejmie 15 radnych. I gdyby nawet tak się stało, to reorganizacja stałaby się faktem od września 2012 roku. - Na razie zbieram informacje, wyszukuję plusy i minusy takiego rozwiązania. Na pewno w Lubrzy jest lepsza baza, jest sala gimnastyczna, orlik, stołówka, ale w Boryszynie przy mniejszych klasach, nauczyciel może uczniom poświęcić więcej czasu. A to wpływa na wysoki poziom kształcenia - dodaje radny.

Ryszard Skonieczek, wójt Lubrzy, tłumaczy, że propozycja reorganizacji wynika jedynie z przyczyn ekonomicznych. - Wyliczyliśmy, że po zmianach można byłoby zaoszczędzić rocznie nawet ponad 250 tys. zł. Jak na tak małą gminę, to duża suma.
Wójt tłumaczy, że rozumie obawy rodziców, ale przypomina, że podobnie było w Mostkach. Tam też dzieci z klas IV-VI dojeżdżają do Lubrzy. - Dziś, po kilku miesiącach mogę powiedzieć, że wszyscy zaakceptowali zmiany. Ostatnio rozmawiałem z mieszkańcami wsi i usłyszałem same pochwały.

Helena Domagała, skarbnik gminy, wylicza, że obecnie utrzymanie szkoły w Boryszynie kosztuje prawie 1,1 mln zł, z czego ponad pół miliona to wynagrodzenia nauczycieli. Po przeniesieniu starszych klas do Lubrzy i zwolnieniu kilku nauczycieli, oszczędności sięgną od 250 do 300 tys. zł. - Nasza sytuacja finansowa jest trudna, dlatego w ostatnim roku nie kupiliśmy dla szkoły żadnych pomocy naukowych - dodaje sekretarz Domagała.

Wójt obiecuje, że o ile radni zaakceptują projekt reorganizacji, to w zwolnionej części budynku powstanie świetlica dla dorosłych i dzieci. - Obecnie jej brakuje, toteż mieszkańcy od kilku lat domagają się, by powstała. Zapewniam też, że dzieci będą dowożone gminnym autobusem, a nie rejsowym, jak sugerują niektórzy mieszkańcy - dodaje.

Oferty pracy z Twojego regionu

Wideo

Komentarze 45

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lubrzanin
W dniu dzisiejszym Nasi Radni stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że są prawdziwymi reprezentantami swoich wyborców. Naprawde pomimo niskich temperatur czapki z głów.
Mam nadzieję, że wójt oraz reszta urzędników gminy zrozumie tą lekcję i zauważy w końcu, że władza egocentryczna nie ma racji bytu w czasach, gdy świadomość społeczna rośnie w siłę.
Jeszcze raz gratuluję naszym Radnym rozsądku.
G
Gość
zaś zawsze można dziatwe uczyc w szkole prywatnej

Tego jeszcze by brakowało niedługo wszystko będzie płatne i prywatne..
m
miłośnik krajobrazów
zaś zawsze można dziatwe uczyc w szkole prywatnej
G
Gość
Pani pedagog! Wstyd, że osoba z dwudzistoletnim stażem nauczania, nie zna zasad interpunkcji.

To, że ta kobieta nie wstydziła się podpisać własnym nazwiskiem, zapraszajac do wspólnego dialogu świadczy o jej niesamowitej klasie i kulturze. Tacy własnie ludzie, jak Ty, drogi kolego (koleżnko?) sprawiaja, że w społeczeństwie do dialogu na poziomie dojść nie może.
Mam wielki szacunek do Pani Pani Ewo, choć nie znam Pani osobiście, a w Lubrzy jestem teraz tylko gościem.
z
z daleka
Pani pedagog! Wstyd, że osoba z dwudzistoletnim stażem nauczania, nie zna zasad interpunkcji.

Do pani ortoGraff. Przypuszczalnie do P. Ewy pięt nie sięgasz. Gdzie odwaga jeśli TAKI BŁĄD wykryty to dawaj dane! Bedziem gratulować! (P. Ewo wytrwałości w służbie takiemu społeczeństwu jak lubrzańskie-gminne).Tylko sory merytorycznie coś może w temacie? Straszcie Lubrzą! I tak większość dzieci tam trafią w jakimś momencie edukacji. Chyba, że gimnazjum to zapraszam do Świebodzina tu dopiero widać Polską rzeczywistość. Ale takie mamy społeczeństwo i tyle. Zarówno dzieciaki jak i nauczycieli są diametralnie inni niż 20 lat temu! Pamiętam czasy kiedy w mniejszych miejscowościach były małe szkółki-I-III,(chyba przecinek?) a w Lubrzy gminna, może wrócimy do tych czasów? Ale tak jak pisano wcześniej sentymenty na bok a warunki ekonomiczne dyktują realia! Drugi temat bulwersuje i dzieli społeczeństwo. Ośrodek Zdrowia! Publiczny dodam! Jeśli p. doktorowi za drogo to niech rezygnuje. Dołu jeszcze nie kupił... Mój kuzyn-młody lekarz tylko czeka na takie okazje gotowy nawet dojeżdżać( szkoda, że nie bedzie oferty z mieszkaniem....). Demokracja ma swoje warunki i niestety - gmina i tak będzie miała Ośrodek Zdrowia z tym czy innym doktorem. Pozdrawiam!
o
obserwator
Pani pedagog! Wstyd, że osoba z dwudzistoletnim stażem nauczania, nie zna zasad interpunkcji.

Czytaj ze zrozumieniem.Nie czepiaj się. Czy ktoś popełnił błąd czy nie, ale potrafiła się podpisać, nie bała się "plucia" A ty? NIE WIADOMO,CZY NA TO ZWRACAŁA UWAGĘ?
j
jaś kowalski
Skąd Aniu masz takie wiadomości. o ile dobrze orientuję się to na żadnej sesji nie było mowy o zlikwidowaniu naszych sztandarowych imprez. Jezeli chodzi o szkołę, to nadal są dyskusje na ten temat i napewno wybierzemy najlepsze rozwiązania, które będą dobre dla dzieci. Jestem nauczycielką z 30 - letnim stażem i napewno będę brała pod uwagę dobro dziecka.
Jest mi bardzo przykro, gdy oczerniają nas nie tylko radnych,ale także nauczycieli W szkole lubrzańskiej pracowałam przez 20 lat. Nigdy nie traktowałam gorzej dzieci z innych miejscowości. Przez te lata zawsze miałam w klasach te dzieci, które były wspaniałe, zawsze sznowałam ich rodziców i miałam tak mi się wydaje z nimi dobry kontakt.Nie chciałabym, więcej dyskutować na tym forum, zapraszam każdego kto chce porozmawiać ze mną do siebie, do domu na kawę i na nurtujące Państwa pytania postaram się odpowiedzieć.
Z poważaniem Ewa Graff

Pani pedagog! Wstyd, że osoba z dwudzistoletnim stażem nauczania, nie zna zasad interpunkcji.
m
marihuaina001
skoro każdy może wyrazić swoją opinię to ja też coś powiem od siebie..
Ja osobiście jestem przeciwna zamknięciu szkoły w Boryszynie. Uczęszczałam do niej jak i zarówno do szkoły Lubrzańskiej.. nie chcę żadnej z nich oczerniać ale niektórych wypowiedzi nie rozumiem. To jak było w szkole w Lubrzy powiedzmy te 10-20lat temu a jak jest teraz niema co porównywać. To jak dwie bajki, wiem co mówię bo widziałam na własne oczy co tam się działo i nikt mi nie wmówi, że np. nie nie ma podziału na dzieci dojeżdżające a dzieci miejscowe.. bzdura! Skoro gmina szuka oszczędności to niech może zacznie od swoich pensji a nie od likwidacji placówki, która jest w pierwszej setce szkół podstawowych Polski.. nie pamiętam dokładnie na którym miejscu. a Lubrza? sprawdźcie sami.. A co do tego, iż zostaną klasy 1-3 w Boryszynie.. mogę się założyć, że nie na długo bo za jakiś czas okaże się, ze gmina znów szuka oszczędności i zamknie i te klasy...
r
rodzic
Skąd Aniu masz takie wiadomości. o ile dobrze orientuję się to na żadnej sesji nie było mowy o zlikwidowaniu naszych sztandarowych imprez. Jezeli chodzi o szkołę, to nadal są dyskusje na ten temat i napewno wybierzemy najlepsze rozwiązania, które będą dobre dla dzieci. Jestem nauczycielką z 30 - letnim stażem i napewno będę brała pod uwagę dobro dziecka.
Jest mi bardzo przykro, gdy oczerniają nas nie tylko radnych,ale także nauczycieli W szkole lubrzańskiej pracowałam przez 20 lat. Nigdy nie traktowałam gorzej dzieci z innych miejscowości. Przez te lata zawsze miałam w klasach te dzieci, które były wspaniałe, zawsze sznowałam ich rodziców i miałam tak mi się wydaje z nimi dobry kontakt.Nie chciałabym, więcej dyskutować na tym forum, zapraszam każdego kto chce porozmawiać ze mną do siebie, do domu na kawę i na nurtujące Państwa pytania postaram się odpowiedzieć.
Z poważaniem Ewa Graff

To my rodzice zapraszamy Panią Radną na jutrzejsze zebranie do Boryszyna na godzinę 17.00.
r
radna
Kochani każdy wójt ma zwolenników i przeciwników...psioczyli na tamtego ,psioczą i na tego.
a przecież o likwidacji np.nocy nenufarów czy bunkrów wójt nie podjął decyzji sam.RADA GMINY TAKA PODJĘŁA PRZEGŁOSOWAŁA WIEC WJT SIE NE SPRZECIWIAŁ.bzdury jak ktos pisze ze wójt zlikwidował...co do szkól zgadzam sie,ja chodziłam do lubrzy i pamietam w podstawówace same plusy tej szkoły,teraz szkoda gadac ...uczen rządzi nauczycielem, poziommarny, kadra taka sobie...
GOK zawsze nie był jednostkądobrze działającą...chyba tylko za pana Jarka potem spadłą na psy.Pan Darek Pani Agnieszka czy jeszcze jeden Pan to były pionki w rękach wójtów....a prawda ze etaty były pensje całkiem spore a efektóe żadnych!!!

moze czas pokaże i coś się zmiani... zycze sobie i mieszkańcom tego.

Skąd Aniu masz takie wiadomości. o ile dobrze orientuję się to na żadnej sesji nie było mowy o zlikwidowaniu naszych sztandarowych imprez. Jezeli chodzi o szkołę, to nadal są dyskusje na ten temat i napewno wybierzemy najlepsze rozwiązania, które będą dobre dla dzieci. Jestem nauczycielką z 30 - letnim stażem i napewno będę brała pod uwagę dobro dziecka.
Jest mi bardzo przykro, gdy oczerniają nas nie tylko radnych,ale także nauczycieli W szkole lubrzańskiej pracowałam przez 20 lat. Nigdy nie traktowałam gorzej dzieci z innych miejscowości. Przez te lata zawsze miałam w klasach te dzieci, które były wspaniałe, zawsze sznowałam ich rodziców i miałam tak mi się wydaje z nimi dobry kontakt.Nie chciałabym, więcej dyskutować na tym forum, zapraszam każdego kto chce porozmawiać ze mną do siebie, do domu na kawę i na nurtujące Państwa pytania postaram się odpowiedzieć.
Z poważaniem Ewa Graff
a
ania
Kochani każdy wójt ma zwolenników i przeciwników...psioczyli na tamtego ,psioczą i na tego.
a przecież o likwidacji np.nocy nenufarów czy bunkrów wójt nie podjął decyzji sam.RADA GMINY TAKA PODJĘŁA PRZEGŁOSOWAŁA WIEC WJT SIE NE SPRZECIWIAŁ.bzdury jak ktos pisze ze wójt zlikwidował...co do szkól zgadzam sie,ja chodziłam do lubrzy i pamietam w podstawówace same plusy tej szkoły,teraz szkoda gadac ...uczen rządzi nauczycielem, poziommarny, kadra taka sobie...
GOK zawsze nie był jednostkądobrze działającą...chyba tylko za pana Jarka potem spadłą na psy.Pan Darek Pani Agnieszka czy jeszcze jeden Pan to były pionki w rękach wójtów....a prawda ze etaty były pensje całkiem spore a efektóe żadnych!!!

moze czas pokaże i coś się zmiani... zycze sobie i mieszkańcom tego.
s
się biję w pierś
Do wypowiedzi powyższej i nie tylko...
A co zrobiliśmy my mieszkańcy żeby te świetlice wiejskie działały? Czy my tylko musimy czekać jak nam dorosłym coś ktoś zaproponuje? ( a i tak dogodzić trudno bo temu podoba się to a innemu tamto). Może trzeba coś zainicjować samemu a nie narzekać, że coś zamiera, nikt nie działa itp. Fajnie narzekać a co z inicjatywą? Dobre pomysły ma "grupa turystyczna -lubrzańskie towarzystwo turystyczne". Wracamy do inicjatyw pospolitego ruszenia ale jesli idea jest ok to ja jestem ZA! Uporządkujmy "naszą"-choć po części plażę! Mam nadzieję, że w tym kierunku idziemy!
A
Aneta
Witam wszyskich ponownie. Tak czytam te wypowiedzi i czasem są lekko przerysowane. Jestem za szkołą w Boryszynie, ale to nie znaczy ,że dzieci byłyby źle traktowane w Lubrzy ,moje dzieci nie przypominam sobie żeby się skarżyły. Dojazdy owszem były udręką i nic nie pomagały interwencje w PKS-ie. Druga sprawa to bzdurne gadanie "bo te z Mostek i z Buczy dojeżdżają i się nie skarżą , to co my mamy przytakiwać ; tak ,tak Panie Wójcie trzeba zamknąć!,? To lekarz walcząc o życie pacjenta może powiedzieć ;cóż tamten umarł i rodzina jakoś daje radę to i tego nie ratujmy też dadzą radę; . A co do świetlicy w Boryszynie to jak długo będzie rok, może dwa i też trzeba będzie zamknąć , podobnie zresztą jak klub w Staropolu. Nie oszukujmy się , jak w gminach coś zamykają to na oarcie łez coś muszą zaproponować dla uciszenia "ludu" i zobycia większego poparcia. Przecież już obiecano "coś" przed wyborami i co ??? nadal wierzycie?!
J
Jeden z Wielu
Szanowna "Mieszkanko"!!
Ciesze się, że byłaś łaskawą w sposób bardzo rzeczowy i obiektywny spuentować temat ponoszonych kosztów przez gminę w utrzymaniu nadal szkoły w Boryszynie w dotychczasowej formie organizacyjnej.
Po prostu jest to właśnie logiczny rachunek nie tylko ekonomiczny, ale i edukacyjno - wychowawczy.
Co daje nauczanie i współżycie w większych grupach (przedszkole, szkoła podstawowa, średnia itd) aniżeli indywidualne nauczanie czy w "zbiorach" jednocyfrowych to można spotkać opinie osób kompetentnych, przygotowanych zawodowo w ich pracach naukowych.
Zainteresowanych polecam takową lekturę!!
Ktoś z Państwa zanegował przeistoczenie nazwy Gminnego Ośrodka Kulturalnego po prostu na świetlicę środowiskową.
Kochani! Czy wiecie ilu pracowników było zatrudnionych w GOK-u???!!! Jakie efekty pracy były tak licznego zespołu zatrudnionych?? Jaki trwały dorobek w kulturze pozostawili? Zaskakujący byłby bilans ekonomiczny sporządzony przez "rachmistrzów" gminnych: ile wynosił miesięczny koszt utrzymania tego zespołu!!
Tak więc nasuwa się pytanie: czy p Wójt zasadną podjął decyzję reorganizacji tej placówki??
Z wyrazami szacunku dla każdej ze STRON !!
t
też były uczeń
Ludzie, to co się w naszej gminie wyprawia to jakaś paranoja!!! Mało tego że mamy najdroższą wodę w lubuskim, ścieki też pewnie nas będą słono kosztować to jeszcze mamy wysyłać swoje dzieci do szkoły autobusem, który nie istnieje!
Przecież to znów będzie dla nas koszt! Pamiętam jeszcze czasy swojej edukacji i pamiętam jak my dojezdni byliśmy traktowani przez nauczycieli z Lubrzańskiej szkoły- jak trędowaci i ZAWSZE gorsi! Dlaczego nikt tego nie widzi że to spęd i pseudo edukacja???? Szkoda pieniędzy na ponowne wybory ale może jednak warto????!!!!

Szanowna Marto!
Jesteś chyba świadoma swoich słów i tego,że obraziłaś b. wielu ludzi ( kolegów z klas, rodziców i wymienionych nauczycieli). Ja chodziłam do tej szkoły w latach kiedy dojeżdżać zaczynali dopiero uczniowie z Boryszyna, Staropola, Buczyny i Zagaj. Byłam w jednej z klas razem z nimi. Nigdy nie traktowaliśmy inaczej kolegów dojeżdżających. Wręcz przeciwnie tworzyły się m-y nami przyjażnie a nawet miłości. Chyba, że trafił się ktoś kogo nie dało się lubić i szanować bo był wredny, hamski czy łamał prawo.(tak jest pewnie i teraz nie zależnie od m. pochodzenia). Waż słowa szanowna Marto bo kłamiesz albo należałaś do tych uczniów, którzy swoim zachowaniem nie zasługiwali na normalne traktowanie. Obecnie w klasie mojej córki kiedy robimy składki to b. często płacimy dodatkowo za tych którzy nie mogą(albo mają inne lepsze wydatki...)i niestety w większości są to dojeżdżający. To co żle robimy chcąc umożliwić wyjazd, czy zakupić paczkę. Ale czytając Twoje słowa to nie wiem czy dobrze czynimy...
Dodaj ogłoszenie